משבר הקורונה
סקר: הישראלים איבדו אמון ברשויות

סקר פיקוד העורף חושף משבר אמון: 19% בלבד מהציבור מאמינים ברשויות, רק 17% מבינים את ההנחיות וההגבלות. "שפל שלא היו כדוגמתו".

ערוץ 7 , ט"ז באב תש"פ

סקר: הישראלים איבדו אמון ברשויות-ערוץ 7
בדיקות קורונה
צילום: Yossi Aloni/FLASH90

סקר שערך פיקוד העורף מלמד על בעיית אמון משמעותית של הציבור כלפי הרשויות בעקבות משבר הקורונה, כך מפרסם העיתון 'ישראל היום'.

הסקר, שנערך בסוף חודש יולי, בחן את תמונת המצב העכשווית בראייתם של האזרחים. זאת, בהשוואה לסקרים דומים שנערכו בחודשים מאי-יוני השנה.

מהנתונים עולה ירידה דרמטית בכל המדדים שנבדקו, נתון המשקף דאגה עמוקה בציבור - הרבה מעבר למה שהיה ידוע עד כה.

הנתון המשמעותי ביותר בסקר נוגע לאמון הציבור ברשויות המדינה. רק 19% מהנשאלים בסקר ענו כי יש להם אמון ברשויות המדינה, זאת בהשוואה ל־52% שהביעו אמון בסקר הקודם שנערך במאי-יוני.

בנוסף, רק 17% מהאזרחים מבינים את ההנחיות השונות הנוגעות לקורונה, בהשוואה ל־65% שהבינו את ההנחיות בסקר הקודם שנערך במאי-יוני.

גם מצב הרוח הכללי של הציבור נמצא בירידה, מ־60% ל־38%. בהמשך לכך, השיבו 36% בלבד מהנשאלים בסקר כי הם מאמינים שיוכלו להתמודד לאורך זמן עם משבר הקורונה והשלכותיו.

הסקר גם בדק מהם הנושאים העיקריים שמטרידים כעת את אזרחי המדינה. 31% השיבו שדאגתם העיקרית נתונה למצבם הכלכלי, 22% מוטרדים בעיקר מתפקוד הממשלה ומאופן טיפולה במשבר, 16% ממצבם הבריאותי ו־9% מחוסר הוודאות שכרוך במצב הנוכחי. שאר המשיבים לא ידעו להצביע על דאגה עיקרית מובהקת.

הסקר כלל מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל (700 משיבים). פיקוד העורף ערך אותו כחלק ממחקרי האוכלוסייה שהוא מקיים באופן שוטף, ובמטרה למקד את פעילותו במסגרת משבר הקורונה.

נתוני הסקר הועברו לצמרת צה"ל ולראשי משרדי הבריאות והביטחון, וככל הידוע הוצגו גם לשרי קבינט הקורונה.