טיולים. אילוסטרציה
טיולים. אילוסטרציה iStock

עם ישראל מטייל בימים הללו ומנצל את הקיץ לחופשות - חרף הגבלות הקורונה.

ד"ר קובי אסף, מנהל המרכז לרפואה דחופה בבית החולים הדסה עין כרם מסביר לערוץ 7 את הסכנות העיקריות מהן יש להיזהר בטיולים בקיץ.

ראשית, לדבריו, אין שינויים מיוחדים מבחינה בריאותית בטיול תחת הקורונה. "מבחינת הקורונה אין שינוי שקשור ליציאה לטיולים בטבע. יש כמובן את ההוראות הכלליות של שמירה על מרחק ולהיות עם מסיכות כשנמצאים בצפיפות עם אנשים שאינם ממשפחה הגרעינית".

"יש כמה דברים שמהווים את פגעי זמן הטיולים והקיץ. הדבר הראשון והבולט הוא באמת עניין מזג האוויר שטומן בחובו שתי בעיות: התייבשות ומכת חום, והן כרוכות זו בזו", מוסיף ד"ר אסף.

הוא מפרט את הבעיות. "ההתייבשות היא כמו בחשבון בנק – אם אתה מוציא יותר ממה שאתה מכניס – אתה באוברדראפט. אם אתה מזיע בחום ומאבד נוזלים יותר ממה שאתה שותה, אתה מתייבש. לכן צריך להקפיד לשתות בכמות מתאימה וצריך לזכור שלא מספיק לשתות מים בלבד משום שבזעה אנחנו מאבדים מלחים, אלא גם לאכול".

"מכת החום נובעת מכמה דברים – לעתים בטיולים בטבע הגוף מתאמץ ואז מתחמם מאוד לצד ההתחממות מהטמפרטורה הגבוהה בחוץ וההתחממות מהקרינה של השמש. כשהטמפרטורה של הגוף עולה מאוד נכנסים למכת חום וזה עלול להגיע עד אובדן הכרה ומוות".

אז איך נשמרים מהתייבשויות ומכות חום? "ראשית, להישמר מלעשות את הפעילות הגופנית המאומצת בשעות החמות. לצאת בשעות המוקדמות של הבוקר, למצוא מסתור בצהריים ולהמשיך בשעות אחר הצהריים. שנית, צריך לעשות פסקי זמן ולתת זמן לגוף להתקרר. בכל שעה צריך לפחות עשר דקות עד רבע שעה של מנוחה באזור מוצל".

ד"ר אסף קורא להיזהר גם מבעלי חיים ארסיים ובעיקר מנחשים ועקרבים. "הם מסתתרים בדרך כלל בשעות החום ולכן כלל ראשון חשוב הוא לא ללכת עם סנדלים אלא עם נעליים שמגינות על כפות הרגליים עד הקרסול. בנוסף, גם אם צריך להרים אבן או קרש להשתמש באמצעי עזר ולא להרים באמצעות הידיים".

"אם אנחנו ישנים בטבע, להפוך את שק השינה לפני ולבדוק שלא מחכה בו אורח בלתי קרוא. בלילה צריך להפוך את הנעליים ובבוקר לנער אותן. בכל מקרה שיש עקיצה של עקרב או הכשה של נחש, אין מקום להערכת מצב בשטח ויש לקחת את הנעקץ או המוכש מיד לבית חולים", מסכם ד"ר קובי אסף.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו