דיון בערער שהגיש דפוס 'צבעי הקשת'

בית המשפט דן בערעור שהגישו בעלי דפוס 'צבעי הקשת' נגד ההחלטה לפצות את האגודה לזכויות הפרט בגין אי ביצוע עבודה עבור ארגון להט"בי.

ערוץ 7 , ט"ז באב תש"פ

בית דפוס
בית דפוס
צילום: איסטוק

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיים אתמול (רביעי) דיון בערעור שהגישו בעלי בית הדפוס 'צבעי הקשת' נגד החלטת ביהמ"ש השלום לחייבם לפצות את האגודה לזכויות הפרט.

כזכור, האגודה תבעה את בעלי הדפוס לאחר שסירבו לבצע עבודה עבור ארגון להט"בי, היות והיא סתרה את אמונתם הדתית.

ביהמ"ש שמע את טענות הצדדים, וצפוי ליתן פסק דין בנוגע לערעור בקרוב.

אחד מבעלי בית הדפוס הביע תקווה כי ביהמ"ש יקבל את הערעור שהוגש, "התקיים היום דיון בנושא שלנו, נגד הפסיקה שביהמ"ש החליט שאנו אמורים כן לבצע עבודות בניגוד לאמונתנו הדתית. אנחנו רואים בזה בעיה ועל כן הגשנו את הערעור. מקווים שבעז"ה הדברים יעברו לצידנו ועם ישראל יצא בעל זכות בכל הסיפור הזה".

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את בעלי הדפוס הצביע על מגמה ההולכת ומתפשטת "יצאנו מהערעור על החלטת ביהמ"ש השלום הקובעת כי בית הדפוס היה חייב לייצר בניגוד לדיני התורה, לרגשותיו ולרצונו החופשי מוצרים עבור אגודת הלהט"בים. יש תחושה שהדיון, גם הציבורי שלצערי הרב חודר גם לתוך כותלי ביהמ"ש, הופך מדיון משפטי לדיון באג'נדות. רוח השוויון, רוח החופש הלהט"בי מסמאה את עיני העוסקים במלאכת המשפט מצד הדין, הו ברמה הערכית חוקתית, הן ברמת הסדרים נכונים של חיים בתוך מדינה שבה חיות קבוצות שונות והן ברמת סעיפי החוק".

עו"ד יאדו הדגיש כי "הדין איתנו, הצדק איתנו, ואנו מקווים שביהמ"ש ידע לעצור את המטוטלת של החירות הלהט"בית במקום הנכון. לא לגרום להקצנה בחירויות יתר ובשוויון יתר, אלא לשמור על חברה מאוזנת שיכולה לחיות יחד. בלי פגוע ולדכא האחד את השני אלא לחיות אחד לצד השני, בפרט כשמדובר כאן במדינה יהודית. קשה לעכל שעושים פה כפייה להטב"ית נגד אנשים שומרי תורה ומצוות.

הפגיעה בעוצמה ובחוסן החברתי והביטחוני של המדינה ניכרת, ממשמשת ובאה, זהו תמרור אזהרה שאני מקווה שביהמ"ש ישכיל להבחין בו ולקבל את הערעור".

נזכיר כי לפני כשלושה חודשים ניתן פסק דין על סירוב בית דפוס בבאר שבע לייצר חומרים עבור 'האחווה הגאה באוניברסיטת בן גוריון'. הבקשה נשלחה במייל לבית הדפוס, ובתגובה השיבו הבעלים "איננו עוסקים בחומרי תועבה. יהודים אנחנו!", וסרבו להדפיס את החומרים המבוקשים.

כאמור, האגודה לשמירת זכויות הפרט תבעה את בעלי הדפוס, וביהמ"ש השלום בבאר שבע הרשיע אותם בעבירה על חוק איסור הפליה בעלי הדפוס הגישו ערעור על ההחלטה, וביהמ"ש המחוזי באר שבע צפוי ליתן החלטה בנושא בקרוב.