בין הגל השני ללבנון השנייה

השמאל לא הדיח את אולמרט בגלל שחיתותו, וגם נתניהו יכול לשרוד למרות משפטו. שרידותו של נתניהו תלויה בהצלחתו במלחמה בקורונה

עמנואל שילה , ט"ז באב תש"פ | עודכן: 07:46

בין הגל השני ללבנון השנייה-ערוץ 7
נתניהו בביקור ברמלה, השבוע
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

1

במסגרת הניסיון לערער את בסיס התמיכה בנתניהו, דוברי שמאל מטיפים לימין לקחת דוגמה ממה שעשה השמאל לאהוד אולמרט.

כאשר התפרסמו החשדות נגד ראש הממשלה אולמרט, טוענים דוברי השמאל, אנחנו לא חיכינו עד להגשת כתב אישום נגדו, ובטח שלא להרשעה חלוטה. עם התקדמות חקירת המשטרה נגדו, עוד לפני שהוחלט על הגשת כתב אישום, דאגנו להראות לו את הדרך החוצה. לא אפשרנו לאולמרט להפוך את בית ראש הממשלה בבלפור לעיר מקלט ולנהל משם את הקרב על חפותו. זה רק אתם שממשיכים לתמוך בנתניהו ולהתעלם מהשחיתות שלו גם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום חמור, כי אצלכם, הביביסטים, הסגידה למנהיג גוברת על ערך טוהר המידות והוקעת השחיתות.

2

הטיעון הזה של השמאל רחוק מלשקף את המציאות. אהוד אולמרט הוזז מכיסאו בגלל החשדות לשחיתות עוד טרם משפטו. הוא נבעט משום שאיבד את תמיכת הציבור זמן קצר לאחר שהתמנה לתפקידו, ומשום שלצידו כיהנו מנהיגים אחרים מהשמאל שביקשו לרשת את מקומו. ומה שגרם לאובדן תמיכת הציבור בו לא היו פרשיות השחיתות שבהן נחשד, אלא הניהול הכושל של מלחמת לבנון השנייה.

מיד עם סיום המלחמה, חודשים מעטים בלבד לאחר שניצח בבחירות והתמנה לראש הממשלה, שיעור התמיכה הציבורית באולמרט צנח והגיע לשפל המדרגה. שותפיו לכישלון - שר הביטחון עמיר פרץ, ובכירי צה"ל ובראשם הרמטכ"ל דן חלוץ - נאלצו להיפרד מתפקידם. רק ראש הממשלה, האחראי העיקרי לכישלון, המשיך להיאחז בקרנות המזבח של השלטון, בתמיכת השמאל, שסירב לדרישה לקיים בחירות חדשות מתוך ידיעה שצפויה לו בהן תבוסה. חלפו למעלה משנתיים עד שאולמרט הודח מתפקידו בעקבות העדות המוקדמת נגדו, שנגבתה ממשה טלנסקי בפרשת מעטפות הכסף.

צחוק הגורל הוא שדווקא אהוד ברק, שאפשר לייחס לו הרבה מעלות, אבל ניקיון כפיים אינו אחת מהן - הוא האיש שאילץ את אולמרט להתפטר בשל החשדות לשחיתות נגדו. היה ברור אז לחלוטין לכל מי שעיניו בראשו שהחשדות לשחיתות הם לא העניין. אהוד ברק וציפי לבני ניצלו את חולשתו של אולמרט בדעת הקהל, והשתמשו בשחיתות כתירוץ. המטרה הייתה לרשת את כסאו ולהציל את השמאל ממפלה. למרבה האירוניה, הם כשלו בכך. לבני, שנבחרה לראשות קדימה, נכשלה במשימת הרכבת הממשלה, ובבחירות 2009, שהתקיימו כמה חודשים לאחר מכן, נתניהו עלה לשלטון, והוא מחזיק בו עד היום.

3

כיצד מצליח נתניהו להחזיק מעמד למרות השלב המתקדם שבו נמצאים ענייניו המשפטיים? ראשית, משום שבליכוד ובימין אין מועמד בולט מספיק שנתפס כאלטרנטיבה ראויה, וזאת בניגוד לאהוד אולמרט, שלצידו הייתה לבני, שנתפסה כאחת כזאת. מצטרפת לכך המסורת הליכודית של תמיכה עקבית במנהיג, ואולי גם מנהגו המפוקפק של נתניהו להוריד את ראשו של כל יורש פוטנציאלי. שנית, נתניהו מחזיק מעמד משום שהוא נתפס בעיני המחנה הלאומי כולו כקורבן של רדיפה משפטית ואכיפה בררנית, שהמאבק נגדם חשוב לא פחות מטוהר המידות של ראש הממשלה. ולבסוף, וזה ההבדל העיקרי בין נתניהו לאולמרט - נתניהו זוכה לתמיכה כל עוד לא הורשע משום שהוא נתפס כראש ממשלה עתיר כישורים והצלחות.

האמת היא שלצד ההצלחות של נתניהו בלמעלה מעשר שנות שלטון רצופות, אפשר למנות גם לא מעט כישלונות. אבל המאזן הכולל שלו בתחום הביטחוני, המדיני והכלכלי מזכה אותו בציון טוב למדי בעיני רוב הציבור בישראל. לכך נוספת העובדה שכישורי המתחרים שהשמאל מציב מולו נתפסים כנחותים בהשוואה אליו. גם בעיני תומכיהם, המעלה העיקרית של בני גנץ, יאיר לפיד, גדי אייזנקוט וכל שם אחר שעולה היא היותם רק־לא־ביבי. לכן, למרות החשדות וכתבי האישום, השמאל נכשל פעם אחר פעם בניסיונותיו להדיח את נתניהו. הציבור הימני נבון מספיק כדי להבין שהשחיתות שהשמאל מנופף בה היא רק תירוץ. הם לא הדיחו את אהוד ברק בגלל פרשת העמותות, וגם את אולמרט הדיחו מסיבות פוליטיות ולא מסיבות מוסריות.

4

מה שעלול לטלטל את כיסאו של נתניהו עוד לפני הרשעה חלוטה, הוא הכישלון הנוכחי שלו בטיפול במשבר הבריאותי והכלכלי של הקורונה.

כאשר גנץ החליט להפר את הבטחתו לבוחריו, לפצל את מפלגתו ולהצטרף לממשלה פריטטית בראשות נתניהו, ההחלטה הזאת נישאה על תחושה ציבורית כללית שמשבר הקורונה מצדיק זאת. חלק משמעותי ממצביעי כחול לבן חש שזה הזמן לשים הכול בצד לטובת הצלת נפשות והצלת המשק, ולתמוך בהמשך כהונתו של מנהיג שהוכיח את יכולותיו בניהול המשבר. במהלך הגל הראשון ראש הממשלה קיבל החלטות נכונות והביא את ישראל להישגים מבחינת היקף התחלואה וחומרתה - אומנם במחיר כלכלי כבד. נתניהו השתמש במיטב כישורי ההסברה והתעמולה שלו כדי לתת לאזרחי ישראל את התחושה שבכל העולם עומדים משתאים מול אופן ניהול המשבר על ידיו. הוא זכה לאמון הציבור גם כשקיבל החלטות שפגעו קשות בכלכלה, בתעסוקה ובפרנסה, ואף כשהטיל מגבלות קשות על חופש התנועה וההתכנסות, כי במבחן היקף התחלואה והתמותה - המדיניות שלו זכתה להצלחה.

את הכישלון שאליו התדרדרנו מאז שהוקמה הממשלה החדשה אפשר לייחס להרבה גורמים. אפשר לדבר על כך שנתניהו נתפס לשאננות ולזחיחות, נרדם בשמירה וחדל מלנהל את המשבר באותה אינטנסיביות שהקדיש לכך קודם לכן. אפשר לייחס חלק מהבעיה למשפטו של נתניהו, שנפתח ואילץ אותו לעסוק במציאת מקורות מימון לניהולו. אולי הוא היה עסוק בניהול הפיצוצים המסתוריים שפגעו בפרויקט הגרעין האיראני. ואולי ניהול המשבר עם ממשלת מעבר קטנה והומוגנית שאיננה נזקקת לאישור הכנסת, קל יותר מניהולו בקואליציה רחבה ומסורבלת, שסובלת מפערי תפיסות וממתיחות פנימית מתמדת בין שתי המפלגות העיקריות שמרכיבות אותה. אפשר גם לטעון שקל יותר לנהל משבר בתנאים של סגר, אבל במעבר אל שלב הפתיחה נתניהו שגה כשלא השכיל לבנות לעצמו מערכת משוכללת ויעילה לקבלת ההחלטות הנכונות. גם הוויתור על שירותיו של בנט מתוך מניעים אישיים קטנוניים והפיכתו לאופוזיציה לוחמת, זה לוקסוס שנתניהו לא היה יכול להרשות לעצמו בשלב הזה של המשבר.

5

רגע לפני התרסקות העגלה הפוליטית שלו אל התהום, נתניהו הבין את חומרת מצבו וחזר לאחוז במושכות. בימים האחרונים נראה שהוא שב להקדיש את מלוא תשומת ליבו למשבר הקורונה. את התמיכה הציבורית הכללית שעטפה אותו בימי הגל הראשון הוא כנראה כבר לא יזכה לשחזר, והשמאל ימשיך להפגין ולנהוג בחוסר אחריות. אבל מינוי פרופ' גמזו לפרויקטור החזיר חלק מהאמון, וככל שיוכח שיפור בתוצאות - גם מצב האמון ישתפר.

ראש הממשלה חייב להבין שספק רב אם הציבור ייתן לו הזדמנות נוספת. ההישרדות שלו תלויה כעת בתוצאות טיפולו במשבר הקורונה. כדי להצליח בכך, הוא חייב להפיג את המתיחות ולשקם את האמון ואת שיתוף הפעולה בינו לבין גנץ. האחדות הלאומית הנדרשת לטיפול מוצלח בקורונה לא תושג כל עוד מפגיני בלפור זוכים לרוח גבית מתוככי הקואליציה. נתניהו יצטרך לשדר שהוא מתכוון לקיים את הסכם הרוטציה, ולצורך כך גם לוותר על התעקשותו להעביר תקציב חד־שנתי. כל עוד בממשלה לא שוכנת רוח של פיוס ושיתוף פעולה, גוברים הסיכויים שגל הקורונה השני יעשה לנתניהו את מה שעשתה לאולמרט מלחמת לבנון השנייה.

לתגובות: eshilo777@gmail.com