כנס חירום: החמ"ד יושבת ב-1 בספטמבר?

על אף הבטחת נתניהו לדאוג לתקציבי החמ"ד, המוסדות נקלעו לקשיים ושוקלים שלא לפתוח את שנת הלימודים.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ט"ז באב תש"פ

כנס חירום: החמ"ד יושבת ב-1 בספטמבר?-ערוץ 7
אין לימודים
צילום: פלאש 90

קרוב ל-200 מנהלים וראשי מוסדות חינוך בציונות הדתית השתתפו היום (חמישי) בכנס חירום בעקבות הבור התקציבי שאליו נקלעו על רקע היעדר תקציבים.

הכנס התקיים חרף הבטחת שר ירושלים הרב רפי פרץ וראש הממשלה נתניהו לדאוג באופן אישי לתקציבי החינוך הממלכתי דתי. בין המשתתפים בכנס - נציגים ממרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, רשת נעם-צביה, תנועת אמונה ורשת אור תורה סטון.

במהלך הדיון נשמעו קולות שונים ועלתה האפשרות להשבית את מאות המוסדות בראשון בספטמבר הקרוב עד לקבלת התקציב הנדרש להפעלת המוסדות.

את הדיון פתח יו"ר מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא הרב חיים דרוקמן שקרא: "איננו אזרחים סוג ב' ומגיע לנו שנוכל לחנך את בנינו ובנותינו בדרך שאנו מאמינים בה, כך היה מאז קום מדינת ישראל במשך שבעה עשורים ואין סיבה שהדבר ישתנה, חייבים למצוא פתרון ומיד".

אלחנן גלט, מנכ"ל רשת מוסדות בני עקיבא, הציג בפני המשתתפים את המציאות התקציבית המורכבת אליה נקלעו המוסדות עקב פערים של 55 מיליון ש"ח בתקציב שנת תש"פ וחוסר של 140 מיליון ש"ח לשנת הלימודים הקרובה תשפ"א. תקציב זה מיועד כולו למנוע את פיטוריהם של כ-1000 מורים.

גלט הוסיף: "הרוח הנושבת שאנו שומעים היא שיש סיכוי שלא יעבור תקציב בשבועות הקרובים, מה שיגרום לכך שנמצא את עצמנו מול שוקת שבורה בכל הנוגע לשנת תש"פ ואל חוסר יכולת מוחלט לפתוח את שנת הלימודים תשפ"א. אלו תקציבים שקיבלנו גם כששולמית אלוני ויוסי שריד היו שרי החינוך אבל במצב הנוכחי לא עוברים ומייצרים לנו בור תקציבי של למעלה מ- 200 מיליון ש"ח".

אחריו דיבר מנכ"ל רשת אור תורה סטון, ינון אחימן, שהציע להכריז על השבתת הלימודים בראשון בספטמבר עקב המצב שנוצר: "אני בשעה זו מודאג מאוד, לא זוכר מצב כה חמור בחינוך הממלכתי דתי. כולנו בטיפות הדלק האחרונות".

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר סקר את ההיבטים הפוליטיים של העברת התקציבים, "אני פועל יחד עם חברים רבים ביניהם ראש הממשלה, שר האוצר ושר החינוך על מנת להכליל את תקציבי החמ"ד בבסיס התקציב כפי שראוי שיהיה וכפי שמגיע לכם ולא תצטרכו בכל שנה לבוא ולחזר על הפתחים".

אחריו דיברו גם חברי הכנסת אופיר סופר ומתן כהנא מ"ימינה" ותהלה פרידמן מ"כחול לבן" שהתייחסו לסכנה הפוליטית בהיעדר אישור תקציב שככל הנראה יגרור את מדינת ישראל לבחירות נוספות.

את הכנס סיכם ינקי פרידמן, מנכ"ל רשת נעם-צביה שאמר "אם חס וחלילה לא ימצא פתרון בשבוע הקרוב, עדיף שלא נפתח כלל את שנת הלימודים מאשר שנפתח ונקרוס באמצע השנה".