אם מבודדים- לפחות שיהיה בים
אם מבודדים- לפחות שיהיה בים צילום: iStock

משבר הקורונה לימד אותנו שקשה לצפות את העתיד, ובכל זאת עם גידול האוכלוסייה בכדור הארץ ניתן לשער שבעתיד יהיה מחסור עצום במקומות לבניית בתים חדשים.

הפתרון לבעיה לא חייב להיות בבניית גורדי שחקים, אלא דווקא במגורים על כ70 אחוזים משטח העולם שאינו בשימוש- האוקיינוסים.

כבר בשנה שעברה הצליח זוג אמריקאי לחיות מספר חודשים בלב ים. הזוג גר בבית קטן שהונח על גבי מצוף ענקי והיו חלק מניסוי שערך המיזם Seasteading לבדוק כיצד ייראו חיי משפחה בין הגלים. הניסוי הוכתר כהצלחה, אך דיירי המים הואשמו בפגיעה בריבונות מדינת תאילנד הקרובה ונאלצו לברוח מהמקום.

הפרויקט השאפתני לגור על המים התחיל כבר לפני כמעט עשור, אך בתקופה האחרונה הוא קיבל תפנית מפתיעה. פיטר ת'יאל, אחד ממנהלי Seasteading הכריז לאחרונה כי בעקבות התפרצות הקורונה גדל הביקוש לעבור לקהילות קטנות הצפות בבידוד על פני המים, בעיקר מאנשי הייטק שגרים היום בעמק הסיליקון. פיטר, שגם הקים בעבר את חברת "פייפל" המצליחה, טוען שאנשים רבים שממילא עובדים בזמן האחרון מהבית מחפשים לגור במקום קטן ובטוח יותר שגם לא ידרוש מהם לשלם מיסים.

לפי התכנית, Seasteading שואפת לבנות ערים שלמות הצפות על פני המים הבינלאומיים, ויוצרות מדינות ריבוניות משל עצמן. הערים יורכבו על גבי רציפים ענקיים שיצופו על פני המים ואף יהיה ניתן להזיז אותם ממקום למקום בעת הצורך. לדברי החברה, החיים על פני המים גם יפחיתו את זיהום האוויר שנוצר כתוצאה מתחבורה עודפת על הקרקע, ויוכלו גם להפוך לבית גידול בטוח עבור מיליוני דגים.

הערים הצפות עתידות לספק לעצמן חשמל על ידי אנרגיה סולארית ושימוש בתנועת המים שמתחתם, ואף יהיה אפשר לגדל עצים בתוך חממות ייעודיות. מסביב לעיר ייבנה חוסם גלים שיגן עליה מפני סערות בלתי צפויות, וגם יוכל להיות טיילת ארוכה באמצע הים.

בינתיים, החברה קיבלה אישור לבנות את העיר הראשונה שלה על פני המים באוקיינוס השקט ליד פוליניזיה הצרפתית. לדברי ג'ו קווירק, מייסד החברה, העיר מתוכננת להפוך ל"מקום הבטוח בעולם" מפני הקורונה, גם כשלפי המחירים כיום- הוא יהיה נגיש בעיקר לעשירי העולם.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו