הצצה לשיפוץ בית הרב קוק בירושלים

כמעט 100 שנה לאחר שנבנה, בית הרב קוק עובר שיפוץ תוך שימור האלמנטים של בנייתו המקורית. כתב ערוץ 7 היה שם

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז באב תש"פ

כמעט מאה שנה לאחר בנייתו עובר בימים אלה בית הרב קוק שיפוץ כולל במהלכו נחשפים ממצאים מרתקים והיסטוריים. ביקרנו במקום בהדרכתו של הרב אברהם טייץ, מנהל בית הרב.

בראשית הדברים מציין הרב טייץ את עזרתם של השר זאב אלקין בכהנו כשר לענייני ירושלים, מנכ"ל משרדו, חברת מועצת עיריית ירושלים חגית משה, לקידום תקצוב השיפוץ.

הרב טייץ מציג את הרצפה הנחשפת תוך כדי שיפוץ המרפסת, רצפה שהיא למעשה גג חצר בית דוד שנבנה לפני כמאה ושלושים שנה. "כשהדברים נחשפו הייתה התרגשות גדולה כמו בגילוי ממצא ארכיאולוגי", אומר הרב טייץ ומציג אבנים הדומות לאבני הכותל שנחשפו עם נפילת הטיח שבמבנה.

בדבריו מספר הרב טייץ על הקמתו של בית הרב לפני 98 שנים בתרומתו של אריה פישל לכבודו של הרב קוק שהתגורר במקום עם משפחתו. עם הרב טייץ אנו נכנסים לחדר שהיה חדר השינה של הרב. חלקו האחר של הבית שימש את הציבור שהגיע לחלות את פני הרב וכן שימש לישיבת מרכז הרב, חלק שגם הוא ישופץ במסגרת המיזם הנוכחי

בדבריו מזכיר הרב טייץ את הגדרתו של הרב חרל"פ את בית הרב קוק כמקום השני בקדושתו, אחרי הכותל המערבי.

פגשנו את יששכר יואל עזיז מ'אופ' יזמות ובנייה' החברה המבצעת את הפרויקט והוא מספר על תחושת הכבוד שהוא חש בעת ביצוע הפרויקט "באהבה, בחיבה ומתוך רצון שהבית הזה יישמר לעד".

חברת מועצת העיר, חגית משה, ביקרה גם היא במבנה והרב טייץ סוקר את המרפסות המשופצות ברגישות ובהתאם להנחיות השימור הקפדניות. חגית מציינת כי מזה שנים רבות מדובר על הצורך בשיפוץ המבנה וכעת "אנחנו זוכים לחלק קטן מאוד בשחזור המרפסות שכמעט קרסו. המשרד לענייני ירושלים והעירייה יחד עם בית הרב עשו הכול כדי שנוכל לשפץ את המרפסות כדי להשמיש אותן", היא אומרת ומצינת כי מדובר רק בחלקו הראשון של הפרויקט כאשר היעד הוא שחזור המקום כולו.

חגית מציגה את אחת הדלתות במבנה, דלת מקורית ששימשה את הרב קוק עצמו עם בני משפחתו, ותוהה כיצד זה במדינה שדואגת לשמר את ההיסטוריה במוזיאונים רבים ניתן לקבל מצב שבו הדלת נראית הרוסה ושבורה, כמו גם המרצפות.

אתי אורלב, סגנית ראש מינהל החמד, שותפה גם היא לסיור בבית הרב וגם היא מדגישה את חשיבות הפרויקט לחינוך הדור הבא על מורשתו של הרב, תוך שהיא מזכירה כי בשנת הלימודים הבאה תילמדנה שתי דמויות, הרב קוק והרב יעקב מאיר.

הרב טייץ ממשיך את הסיור אל החדר אותו הגדיר הרב צבי יהודה כקודש הקודשים של הבית, חדר הלימוד של הראי"ה המשומר כפי שהיה בשנים בהן הרב ישב ולמד על הסטנדר המוצב במקום גם כיום.

"אנחנו בשלב הראשון של השיפוצים בעלות של חצי מיליון שקלים", אומר הרב טייץ ומודה שוב לשר אלקין ולמנכ"ל משרד ירושלים. עלותו של הפרויקט השלם נאמדת בכשלושה מיליון שקלים והרב טייץ מקווה שגם לכך יימצאו מקורות המימון וניתן יהיה להנגיש את המקום כולו לציבור המבקרים, גם מעבר למרפסות. "זו חובתנו לדורות הבאים", אומרת חגית משה.

הסיור נמשך מהמרפסת בה הוצבה הסוכה בה הקפיד הרב לשהות ולישון בחג הסוכות אל אולם בית המדרש, ישיבת מרכז הרב. גם המרפסת של הישיבה דורשת שיפוץ שבמהלכו נמצאה שכבה קודמת של המרצפות המקוריות שכוסו בשכבת מרצפות שהתווספה בשיפוץ שבוצע לפני כ-25 שנים.

הרב טייץ מייחל כעת לסופו של מבצע השיפוץ על מנת להשיב למקום את הפעילות הענפה לשימור מורשתו של הראי"ה - הביקורים והשיעורים שבמקום.טוען....