הרב עדין שטיינזלץ
הרב עדין שטיינזלץ צילום: יח"צ

פוליטיקאים מימין ומשמאל ספדו הבוקר (שישי) לחתן פרסי ישראל ומבאר התלמוד הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ שהלך לעולמו בגיל 83.

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין סיפר "זכיתי להכיר את הרב עדין שטיינזלץ, וכמו כל אחד התפעמתי מהעוצמות האדירות של האיש. באישיות המיוחדת שלו, הביא למהפכה אמיתית בלימוד תורה ותלמוד שמשפיעה על דורות שלמים של יהודים. הוא נתן הזדמנות גם לאנשים כמוני, שלא באו עם רקע תורני, להגיע לעולם הספרים היהודי.

''הרב היה הראשון שהקים ישיבה בברית המועצות כבר בסוף שנות ה 80, אליה גייס גם את האקדמיה למדעים הסובייטית, ושם זכו ללמוד רבים. רק מי שחי שם מבין כמה אין זה דבר מובן מאליו. לכתו היא אבדה גדולה לעם ישראל. יהי זכרו ברוך", הוסיף שר הבריאות.

שרת התרבות מירי רגב ספדה ''עם ישראל מרכין ראש ואבל על פטירתו של הגאון הרב עדין אבן שטיינזלץ מגדולי הדור ומבאר התלמוד הבבלי. תורתו של הרב וספריו הרבים ימשיכו להאיר לעד בשמי עמנו. תנחומיי העמוקים לכל המשפחה. יהי זכרו ברוך".

יו"ר ימינה ושר הביטחון לשעבר נפתלי בנט ספד: ''כואב את לכתו של הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ), מעיין נובע של חכמת ישראל. תורתו והגותו נלמדו על ידי המוני בית ישראל. השאיר אחריו מורשת עצומה של אהבת ישראל, אהבת התורה ומידות טובות. יהי זכרו ברוך''.

שר ירושלים הרב רפי פרץ מסר: ''הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ) היה יחיד בדורו. תלמיד חכם גדול ופורץ דרך, מהפרויקט ההיסטורי והעצום של פירוש התלמוד ועד הביאור לחסידות. איש אציל ועניו שבעזרת מפעל חייו קירב רבים ליהדות, צדיק אמיתי. הרב שטיינזלץ איתי ועם עוד רבים בכל יום בדף היומי. חבל על דאבדין. יהי זכרו ברוך''.

הרב שטיינזלץ: חלמתי חלום והוא התגשם

שר הביטחון בני גנץ (כחול לבן) ספד: ''הרב שטיינזלץ היה רב גדול וגדול בהבנה ובתרומה לנפש האדם. מעולם לא הבחין בין אדם דתי ושאינו דתי והותיר אחריו תרגומים של הגמרא שישארו בידי העם היהודי דורות רבים. קירוב הלבבות שלו, הוא סמל למה שאנו צריכים יותר מכל בתקופה הזו. מורשתו הפיסית והרוחנית היא נכס שעליו נשמור. יהי זכרו ברוך".

חבר הכנסת ניר ברקת: ''כואב יחד עם כל עם ישראל ושולח תנחומים למשפחתו של הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ ז"ל. הרב היה חתן פרס ישראל ואחד מגדולי הפרשנים שבדורנו, שהשאיר חותם עצום על עולם התלמוד והיהדות. לפני מספר שנים זכיתי להעניק לו בביתו את אות יקיר ירושלים, על פועלו שהאיר את העולם כולו. מן השמיים תנוחמו''.

השרה לשעבר ציפי חוטובלי מסרה ''אבלה וכואבת את האבידה הגדולה עם פטירתו של הרב עדין שטיינזלץ זצ״ל, מענקי הרוח של דורנו. שהותיר אחריו מפעל חיים של הנגשת תורת העם היהודי. על המעשה האמיץ של תרגום התלמוד קיבל פרס ישראל, חיבר יהודים מכל העולם למורשת שלנו. זכיתי להכיר אדם עם ראיית עומק, חד ומלא הומור. יהי זכרו ברוך''.

ראש עיריית בית שמש ד"ר עליזה בלוך: "הרב עדין שטיינזלץ זצ"ל היה תלמיד חכם, חתן פרס ישראל ומחבר עשרות ספרים מלאי ידע ועומק. מעל לכל יזכר הרב שטיינזלץ לדורות כמי שהנגיש את התלמוד הבבלי בפירושו להמונים. חיבר בין מי שרגילים היו ללמד גמרא לבין מי שלמדו לרגע. הדגיש את הטוב ויצר קהילה לומדת מקצה העולם ועד קצהו".

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן ספד לרב עדין אבן ישראל: "אנו מבכים את לכתו של אחד מגדולי הדור שזכינו להיות עדים לגדולת התורה ואהבת העם הארץ שהייתה אבן דרך מחייו. הלך תמיד לפי הדרך הייחודית שלו וזה התבטא בין השאר בשיטת הגמרא שלו ובספרים השונים.

''זכינו שהרב היה חלק בלתי נפרד מעולם החינוך והתורה של גוש עציון, ייסד אצלנו ישיבות לתפארת שמצמיחות אנשי רוח יהודים מקוריים. אוסיף בנימה אישית, שהרב שטיינזלץ, תרם והשקיע רבות למען למען יהדות דוברת רוסית וברית המועצות לשעבר, הקים מרכז ייחודי עבורם שפעל בכל העולם כדי לקרבם לשורשי האומה הישראלית. בטחוני שנמשיך בדרכו'', הוסיף נאמן.

ראש עיריית ירושלים משה ליאון סיפר כי ''הרב שטיינזלץ הצליח להגיע לציבורים שלמים שהיו רחוקים מהיהדות וקירב אותם. "חכמתו וענוותנותו של הרב שטיינזלץ נגעה ברבים רבים, שאבלים היום".

''הרב שטיינזלץ הוציא מירושלים את התורה לארץ ולעולם דרך המכון שעמד בראשו, מוסדות חינוך ואין ספור תלמידים. ירושלים היום חסרה", הוסיף ליאון.

חברת הכנסת איילת שקד אמרה כי ''הרב שטיינזלץ המשיך את מסורת חז"ל בהנגשת התלמוד הבבלי לציבור הלומדים הרחב ובעשרות ספרים נוספים שהעשירו את ארון הספרים היהודי. במפעלו התורני והחינוכי האדיר ננוחם''.

חברת הכנסת קטי שטרית: ''אבידה לעולם הרוח היהודי עם פטירתו של הרב עדין שטיינזלץ זצ״ל. הרב, שהיה חתן פרס ישראל למדעי היהדות, הנגיש את התלמוד הבבלי לכל בית בעברית בת ימינו וחיבר ספרי הגות יהודית וביאורים. יהי זכרו ברוך".

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לרב עדין אבן ישראל: ''דאב ליבי על פטירתו של הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ) זכר צדיק לברכה. הרב היה איש אשר רוח בו, בעל אומץ לב רוחני, עומק הדעת ועומק המחשבה שהנגיש בעברית בהירה את התלמוד לעם ישראל כמו היה רש״י בן ימינו. הרב פילס את דרכו הייחודית, מתוך מסירות לתורת ישראל ולעם ישראל. יהי זכרו ברוך".

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי: ''אבד צדיק מן הארץ. בצער רב שמעתי על פטירת הגאון הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ. הרב שנמנה על חסידות חב"ד והיה מתלמידיו של הרבי, זכה להקים ישיבות ובתי מדרש ולהפיץ תורה וחסידות ליהודים בארץ וברחבי העולם. חבל על דאבדין".

שרת התפוצות ח"כ עומר ינקלביץ' ספדה לרב עדין אבן-ישראל: ''פטירתו של הגאון הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ) זצ"ל, היא אובדן עצום לעולם היהודי כולו. הוא היה גאון בקנה מידה בלתי נתפס, בקי בכל מכמני התורה. הביאור המונומנטלי שכתב על התלמוד בבלי, לצד עשרות חיבורים תורנים שהוציא, הוא מפעל תורני כביר של איש אחד", סיפרה.

''המנוע לפעילותו, היה אהבת ישראל ודאגה לעתיד העם היהודי. מאות האלפים שלומדים מספריו בארץ ובתפוצות, הם הערובה לזכרו שלא ימוש. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים", הוסיפה ינקלביץ'.

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד: ''העם היהודי ומדינת ישראל איבדו הבוקר נכס צאן ברזל של אומץ וכשרון רוחני. יהי זכרו ברוך''.

הרב יעקב אביטן, השר לשירותי דת, ספד: ''קיבלתי בצער רב את הבשורה על פטירתו של גאון התורה והחסידות, חתן פרס ישראל, הרב עדין אבן ישראל - שטיינזלץ זצ״ל. תלמיד חכם עצום שהפיץ את אור התורה בקרב העם שבשדות, קרב יהודים למורשתם והכל מתוך צניעות וענווה ובחיבור מופלא של כל חלקי העם.

''הרב זצ״ל הקדיש את כל חייו למען העצמת הרוח היהודית מתוך חיבור למקורות, חינך וגידל דורות של תלמידים במסירות רבה, הקים ישיבות ואף יזם מפעל חינוך עבור יהודים יוצאי ברית המועצות כדי להשיבם לכור מחצבתם. הסתלקותו היא אבידה גדולה לעם ישראל. יהי זכרו ברוך", הוסיף השר.

הרב שטיינזלץ סוגר מעגל חזקי ברוך