עידן חדש בכשרות בצה"ל

ראש ענף הכשרות ברבנות הצבאית מספר לערוץ 7 על האפליקציה החדשה שתגביר את ההשגחה והפיקוח מצד המשגיחים וגם את רמת ההדרכות שלהם.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ז באב תש"פ

עידן חדש בכשרות בצה"ל-ערוץ 7
האפליקציה החדשה
צילום: דובר צה"ל

צה"ל עובר בשנים האחרונות מהפכה טכנולוגית ובימים אלה היא מגיעה גם למשגיחי הכשרות בפרט ולענף הכשרות הצבאי בכלל.

בתום עבודת מטה ממושכת, החל ענף הכשרות ברבנות הצבאית בהובלת סא"ל הרב גיל גלעד בביצוע פיילוט ביחידות חיל האוויר של האפליקציה החדשה שנקראת מ.כ.מ - מערכת כשרות ממוחשבת.

המערכת מאפשרת ניהול יעיל, חדשני וידידותי למשתמש של מערך הכשרות בצה"ל.

משגיח בפעולה עם האפליקציה
צילום: דובר צה"ל

ראש ענף כשרות סא"ל הרב גיל גלעד מספר לערוץ 7 על מטרת המהלך. "בחודשים האחרונים פיתחנו אפליקציה אשר תהווה נדבך נוסף בפיקוח על המטבחים ותשמש ככלי עזר לשמירה קפדנית יותר של הכשרות בצה"ל. השתמשנו באותה חברה שפיתחה יישומון דומה למערך המזון - ושתי המערכות פועלות יחד בסינכרון מלא - כדי לשפר את הפיקוח בכל מקום, מהמטבחים הגדולים ועד לנקודות הקצה שזה המוצבים בקצה הארץ".

לדבריו, "הרעיון של המערכת הוא שיש מדבקה שתודבק בכניסה לכל מטבח צבאי ומשגיח כשרות בכל תחילת יום, יסרוק את המדבקה וייפתח לו יומן כשרות שמסונכרן ללוח השנה - כולל משימות ייחודיות לסופי שבוע - והמשגיח יקבל תדרוך מה צריך לבדוק באותו יום במטבח".

"הדבר יוצר סדר ומגדיר למשגיח בדיוק את המשימות שלו לאותו יום: מבדיקת הירק, בדיקת הבשר והחלב, ברירת קטניות, בדיקת הכלים ועוד. יש למשגיח אפשרות מיידית לצלם תקלות כשרות וכך המערכת כולה יודעת להיזהר מהתקלות ולהזהיר גם על רמת הכשרות במטבח", מוסיף גלעד.

המערכת לא עוצרת רק בתחום המשימות. "כדי לעצור תקלות כשרות אפשרנו אחריות גם לתחום רכש החוץ. עד היום מנהל מטבח יכול לקנות מוצרים, אבל יש דברים שמותאמים למטבחי צה"ל ויש דברים שפחות. המערכת שלנו מעבירה את חשבונית הרכש של מנהל המטבח לאישור כשרותי של המשגיח וכך ניתן לתקן דברים שחרגו מהנהלים".

ראש ענף כשרות בצה"ל, סא"ל הרב גיל גלעד
צילום: דובר צה"ל

גם הדרכת המשגיחים תיעשה מעתה באמצעות האפליקציה ותהיה זמינה למשגיח תמיד. הדבר יתרום במיוחד להכנות לפסח. "במבצע ההכשרות של פסח - שבו המטבחים עוצרים ליומיים שלמים - כל האחראים יקבלו דרך האפליקציה הדרכה וסרטונים כיצד להכשיר את המטבחים, יעברו מבדק את הבינו והפנימו את מה שלמדו וכך נהיה בטוחים שכשהם מגיעים להכשיר העבודה מתבצעת בצורה הכי נכונה".

המערכת תכלול הרשאות כדי שהמידע מכל משגיח יגיע למקום הנכון. "כל רב פיקודי יוכל לדעת מי היה משגיח, מה נעשה תחתיו, אלו תדרוכים בוצעו. המידע יועבר לרבנים ואחר כך גם למעלה לענף הכשרות".

השדרוג הטכנולוגי יסייע גם לצד שצורך את האוכל במטבחים - החיילים. "על כל תעודת כשרות בצה"ל יהיה ברקוד שכשחייל ירצה לדעת מה מצב הכשרות באותו מטבח הוא יסרוק את הברקוד ויקבל מידע מדוייק על ההשגחה ועל המוצרים במטבח ומה הכשרויות שלהן".

"התחלנו בפיילוט בחיל האוויר שבמסגרתו כל יום אנחנו לומדים דברים חדשים מההערות ומשדרגים את המערכת. אני מעריך שבתוך חודשיים נרחיב את האפליקציה לשימוש בכלל יחידות צה"ל וההטמעה תיקח עוד כמה חודשים", מסכם הרב גלעד.