כדורגל בעידן קורונה
כדורגל בעידן קורונה iStock

במתכונת שונה, אחרי פגרה קצרה במיוחד. חודש ויום אחד בלבד חלפו מאז הסתיימה לה עונת 2019/20 בליגת העל בכדורגל, והערב (מוצאי שבת) שבו הקבוצות השונות לפעילות תחרותית עם השלב הראשון במתכונת החדשה של מפעל גביע הטוטו, מפעל הכדורגל השלישי בחשיבותו בכדורגל הישראלי.

החזרה המהירה כמו גם השיטה החדשה של מפעל קדם העונה, בו זכתה בעונה שעברה בית"ר ירושלים, מיוחסים בין היתר כמובן לנגיף הקורונה.

אחרי שזה עצר את הפעילות למשך שלושה חודשים, התארכה סיומה של העונה הקודמת ומשכך הפגרה התקצרה. בנוסף, הרצון לקיים משחקים בטרם ייעצרו שוב בשל הנגיף, הביאו את ההתאחדות לכדורגל להנהיג שיטה חדשה למפעל השלישי בחשיבותו.

על פי המתווה החדש, הקבוצות יחולקו לשני בתים - בית שהוא מסלול אלוף האלופים ומסלול הבתים, כאשר בגמר ייפגשו המדורגת הראשונה במסלול הבתים שתארח את המנצחת במסלול אלוף האלופים.

אז איך זה יעבוד?

בשונה מבשנה שעברה, משחק אלוף האלופים ישוחק פעמיים, בשיטת בית וחוץ, על הזכות להעפלה לשלב הגמר. הערב תהיה זו מחזיקת הגביע הפועל באר שבע שתארח את המשחק הראשון מול האלופה מכבי ת"א, ואילו במשחק השני תארח תל אביב את באר שבע. המנצחת בשקלול שני המשחקים תעפיל לשלב הגמר של המפעל.

מסלול הבתים יחולק לשלושה בתים אליו השתבצו לפי איזורים כל 12 הקבוצות הנותרות.
כל בית ישוחק בשיטת ליגה עם שלושה משחקים בלבד - סיבוב אחד, כאשר הקבוצות יעפילו לשלב ההכרעה בהתאם למיקומן בסיום שלב הבתים.

קביעת זהות הקבוצות במשחק הגמר ובמשחקי הדירוג יקבע בתום שלב הבתים אז תיערך השוואה ודירוג רוחבי בין כל הקבוצות אשר סיימו באותו מיקום בבית, כך שכל קבוצה תדע את מיקומה באופן יחסי.

לדוגמא, אם מוליכת בית א' סיימה עם 9 נקודות, מוליכת בית ב' עם 8 נק' ומוליכת בית ג' עם 7 נקודות, תוגדר מוליכת בית א' כמקום הראשון בשלב הבתים (ראשון בדירוג), מוליכת בית ב' כמקום ראשון בשלב הבתים (שני בדירוג) ומוליכת בית ג' כמקום ראשון בשלב הבתים (שלישי בדירוג).

במקרה של שוויון בנקודות בין הקבוצות המדורגות באותו מיקום, הקבוצה שסיימה את העונה הקודמת במיקום גבוה יותר בטבלה תוגדר כזו בעלת המיקום הגבוה.

בנוסף, על פי המתווה החדש, לכל קבוצה יאושרו חמישה חילופים במשחק ואילו 20 שחקנים יהיו מאושרים להירשם בטופס.

זאת ועוד, בשום סיטואציה לא תתרחש הארכה, כאשר במידת הצורך יתקיים בתום 90 הדקות, דו-קרב פנדלים.