בלארוס: "השליט הנצחי" יודח?

לאחר 26 שנים בתפקיד, נשיא בלארוס ינסה להיבחר לקדנציה שישית בתפקיד למרות מחאות והפגנות המוניות נגדו בשבועות האחרונים.

תגיות: בלארוס
ניסן צור - ערוץ 7 , י"ח באב תש"פ

בלארוס: "השליט הנצחי" יודח?-ערוץ 7
בלארוס
צילום: איסטוק

אזרחי בלארוס ילכו מחר, ראשון, לקלפיות על מנת לבחור את הנשיא, כאשר ההערכות מצביעות כי "השליט הנצחי" של המדינה אלכסנדר לוקשנקו ייבחר לקדנציה שישית.

לוקשנקו, שזכה לכינוי "הדיקטטור האחרון באירופה" לאחר שהואשם על ידי מבקריו בשלטון אוטוריטרי במדינה שהיתה חלק מברית המועצות, עומד בפני אתגר לא פשוט כאשר לאחר 26 שנים בתפקיד הוא נאלץ להתמודד עם הפגנות ענק נגדו בשבועות האחרונים והאשמות כי מנע ממועמדי האופוזיציה להתמודד נגדו.

ההפגנות נגד לוקשנקו החלו לאחר שרבים מאזרחי בלארוס האשימו את לוקשנקו במצב הכלכלי הקשה במדינה ובתגובה מזלזלת להתפרצות הקורונה לאחר שהחליט שלא להטיל הגבלות כלשהן וייעץ לאזרחי בלארוס להילחם בקורונה "על ידי שתיית וודקה, ביקור בסאונה ועבודה קשה בשדות". לוקשנקו עצמו הצהיר לפני מספר ימים כי הוא חלה בקורונה אך ללא תסמינים, ולדבריו "הצליח להתגבר על המחלה בעזרת פעילות ספורטיבית".

אחד המועמדים שביקשו להתמודד מול לוקשנקו היה ויקטור באבריקו, מנהל אחד הבנקים הגדולים בבלארוס. בחודש מאי הוא נעצר על ידי הרשויות באשמת הלבנת הון והעלמת מיסים, ומאז נותר במעצר. באבריקו טען כי מעצרו נבע ממניעים פוליטיים והרצון למנוע ממנו להתמודד בבחירות. גם מועמד בולט נוסף, שגריר בלארוס לארה"ב לשעבר ואלרי צפקאלו, נפסל מהתמודד על ידי וועדת הבחירות בבלארוס, שפסלה את אלפי החתימות שגייס לתמיכה במועמדותו.

צפקאלו עצמו נמלט לפני מספר שבועות לרוסיה יחד על משפחתו על מנת להימנע ממעצר. גם מועמד בולט נוסף, בלוגר פופולרי בשם סרגיי טיכנובסקי, נעצר על ידי הרשויות ומאז נמצא בכלא.

כעת נותרו במירוץ ארבעה מועמדים נוספים מלבד לוקשנקו ובהם אנדריי דמיטרייב שהוא יו"ר תנועת "ספרו את האמת" שפועלת להפצת מידע אמיתי על מצב האוכלוסיה בבלארוס, חברת הפרלמנט אנה קונופאצקיה, סבטלנה טיכנובסקאיה שהיא בת זוגו של הבלוגר שנעצר, וסרגיי צ'רצ'ן מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית.