מאות נשות חיילים נגד דובר צה"ל

למעלה ממאתיים נשים פנו לרמטכ"ל בתלונה נגד תא"ל זילברמן בנוגע לשיתוף הפעולה בהפקת הסדרה הפוגענית "תאג"ד" המכפישה חיילים דתיים.

ערוץ 7 , י"ט באב תש"פ

הדי זילברמן
הדי זילברמן
צילום: דובר צה"ל

כ- 220 נשות חיילים דתיים, שחשו עצמן נפגעות מאופן הצגת החיילים הדתיים בסדרה הפוגענית תאג"ד, פנו אל הרמטכ"ל אביב כוכבי במכתב בו הדגישו את חלקו הפעיל של דובר צה"ל בהפקה.

הפנייה באה בעקבות הטענות לפיהן בסדרה מוצגים חיילים ומפקדים דתיים באופן נלעג כשונאי חיילות.

"לאחרונה, התוודענו לעובדה כי צה"ל משתתף בהפקת סדרת טלוויזיה ישראלית ("תאג"ד") אשר מכפישה באופן בוטה חיילים דתיים ומציגה אותם כפרמיטיביים, שונאי חיילות, ואלימים", נאמר במכתב.

לדבריהן, "כנשות חיילים, אשר שולחות את הבעלים שלנו לשרת מתוך גאווה ושליחות של מצווה, נפגענו עמוקות מהתנהלות זו של הצבא כלפי אורח החיים שלנו – המשפחות הדתיות שמרגישות שייכות לצה"ל לא פחות מכל אחד אחר".

היכן הערכים של הצבא? איפה הרעות וכבוד האדם? מה חשב דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן כאשר ראה את התסריט ואישר שותפות כל כך עמוקה ומושקעת עם סדרה זו? האם השירות של הבעלים שלנו, החיילים הדתיים והשמירה על אורח חייהם הדתי (הכולל הלכות צניעות ונאמנות לאישה) – מיועד להיות אתגר על ידי מפקדים בכירים בצה"ל לטובת אג'נדות אחרות? האם זה התגמול שניתן לנו כנשים שנשארות בבית שבועות ארוכים כשהבעל בצבא?", תהו החותמות.

נשות החיילים, אשר מכירות את המענה הדתי הלקוי בצה"ל אותו מקבלים החיילים הוסיפו וכתבו:
"לצערנו, כמי שרואות עצמן שותפות מלאות למצוות השירות אנו יודעות כי האמת בשטח הפוכה לחלוטין מהמוצג בסדרה, ואורח החיים הדתי בכל הקשר של שירות משותף עדיין איננו מכובד בצבא.
אדוני הרמטכ"ל, אנו מבקשות כי תגן על בעלינו, החיילים הדתיים ועל אופן הצגתם למיליוני ישראלים, ובהם בני נוער המיועדים לגיוס – שיגיעו עם סטריאוטיפים אלו לצבא ולמפגש החשוב כל כך עם דתיים. לטעמנו, זאת אחריות שלך כמפקד הצבא כלפינו כמשפחות דתיות וכלפי החיילים הדתיים, שבסוף הם החיילים שלך שצריכים ללכת אחריך."

את המכתב, אשר עותקים ממנו נשלחו גם לשר הבטחון בני גנץ, לשר במשרד הבטחון מיכאל ביטון וליו"ר וועדת החוץ והבטחון ח"כ צבי האוזר, יזמו קבוצת נשות חיילים, סטודנטיות ב"פורום לאקטיביזם יהודי", אשר פנו גם לארגון תורת לחימה לסיוע.

המחלקה המשפטית של תורת לחימה פנתה אל הממונה על חופש מידע במשרד הבטחון ואל דובר צה"ל עצמו, ודרשה על פי חוק את כלל מסמכי ההתקשרויות בין משרד הבטחון וצה"ל לבין חברת "YES" אשר מפיקה את הסדרה.

בתורת לחימה מדגישים: "על פי פקודות הצבא, שיתופי פעולה כאלה מחייבים חתימת שר ביטחון ודרשנו לראות חתימה כזו בכדי להבין איזה שר ביטחון אישר הקצאת משאבים צבאיים וציבוריים עבור תכנים כה נמוכים שעושים שירות רע לצה"ל ולמוטיבציה לגיוס. על יחידת דובר צה"ל אין מילים להכביר. גוף זה, אשר בו משרתים מאות חיילים וקצינים, הפך בשנים האחרונות למשרד יחסי הציבור הגדול במזרח התיכון. כך דו"צ מקדם משימות תעמולה, הינדוס תודעה ואג'נדות פרוגרסיביות שפוגעות ברוח הלחימה ובלכידות הצבא. אנו מקווים כי הרמטכ"ל אביב כוכבי ינחה את חטיבת דובר צה''ל לעסוק במאחד ולא במפלג, ויגן על חיילי צה"ל מדמוניזציה וגורמים חסרי ערכים שמנסים לפגוע בתדמית שלהם".


תגובת דובר צה"ל: ''הוגשה קבילה בנושא ולכן תשובה פרטנית לקבילה תימסר לנציב קבילות החיילים. אולם, באופן כללי יצוין, כי מדובר בסדרה עלילתית המציגה מגוון דמויות ואירועים דימיוניים, כחלק מהיותה סדרת דרמה. כתיבת התסריט והעלילה נעשתה אך ורק על ידי חברת ההפקה. צה״ל הוא צבא העם וככזה מכבד את כלל משרתיו ולא היתה כל כוונה לפגוע בחייל או בציבור כלשהו במסגרת הסדרה''.