שלום עכשיו
שלום עכשיו פלאש 90

תביעת לשון הרע הוגשה לאחרונה נגד ארגון בצלם, ח"כ לשעבר זהבה גלאון, הבלוגר יוסי גורביץ, דובר שוברים שתיקה לשעבר דין יששכרוף ומזכ"ל שלום עכשיו לשעבר יריב אופנהיימר.

תחילת הפרשה בתאריך 3.4.19 בשעות הבוקר אז יצא התובע יהושע שרמן מנהל ישיבת חיצים באיתמר לעבודתו כשבתו הקטנה עמו ברכב. בהגיעו לצומת הביתות - דרומית לשכם, החל מחבל ליידות אבנים לעבר כלי רכב של ישראלים ובתוך כך פגע ברכבו של התובע.

מיד לאחר הפגיעה התנפל המחבל על רכבו של התובע, שלף סכין וניסה לפתוח את דלתות רכבו במטרה לרצוח את בתו הקטנה. התובע צעק למחבל בערבית שיתרחק ואף דרך את נשקו האישי בכדי להרתיעו, המחבל שהיה אחוז אמוק לא הרפה והמשיך להסתובב סביב הרכב לכיוון הדלת הסמוכה למקום בו ישבה בתו הקטנה של התובע. התובע, שחשש לחיי בתו ביצע ירי אזהרה מתוך הרכב, אך המחבל לא נרתע והמשיך לנסות לפגוע ביושבי הרכב.

בנסיבות אלה לא נותרה ברירה לתובע והוא יצא מרכבו ויחד עם נהג משאית שנקלע לזירת הפיגוע ירו במחבל עד שזה נפל. שרמן והיורה הנוסף נותרו להשגיח על המחבל ולוודא שאינו ממשיך לפגע, אולם זמן קצר לאחר הירי ניסה המחבל להתרומם בשנית כשבידו הסכין, בלית ברירה נאלצו התובע והנהג הנוסף לבצע ירי נוסף על מנת לנטרלו. בכך, מנעו מהמחבל לרצוח חפים מפשע – את התובע, את בתו הקטנה וישראלים נוספים המשתמשים בדרך.

ביום 19.4.14 פורסם תחקיר שקרי באתר ארגון 'בצלם' תחת הכותרת "מתנחלים הוציאו להורג את מוחמד עבד אל-פתאח; הצבא טייח את המעשים".

על פי כתב התביעה "ארגון 'בצלם נהג בסטנדרט כפול כאשר מחד הוא מאניש מחבל שניסה לפגוע בחפים מפשע ולרצוח ילדה קטנה ומנגד יוצר דמוניזציה כלפי קרבן אירוע הטרור. התובע הוצג בתחקיר כמפלצת חסרת רגש וכרוצח קר רוח שחיסל פצוע חסר אונים, זאת חרף העובדה כי אין מחלוקת שהמחבל יידה אבנים לעבר כלי רכב ישראלי וכי ניתן לראות בבירור בתיעוד האירוע שהופץ ברשת את המחבל מתנפל בפראות על רכבו של התובע בניסיון לפתוח את דלתות הרכב ולרצוח את בתו הקטינה.

כל חטאו של התובע היה שניסה להציל את בתו הקטנה ממוות אכזרי. דא עקא, עובדה זו אינה משרתת את מטרות ארגון 'בצלם' או את האידאולוגיה שלו, לשם כך סילף הארגון את העובדות תוך שפיכת דמו של מרשנו ברבים מתוך השקפה ש"המטרה מקדשת את האמצעים" .התחקיר כלל דברי כזב ולשון הרע מהסוג הנמוך ביותר, הכל מתוך כוונה לפגוע בתובע, באופן שישרת את האידיאולוגיה הרדיקלית של הארגון.

כדי לבסס את טענות הכזב שהועלו בתחקיר העומדות בסתירה מוחלטת לסרטון שתיעד ברורות את המקרה, הופצה תאוריית קונספירציה לפיה חיילי צה"ל לקחו את סרטי האבטחה וערכו אותם בצורה מגמתית כדי לחפות על מעשיו של התובע. למעשה, תחקיר 'בצלם' לא רק שהכפיש את שמו הטוב של התובע, אלא אף הסית כנגד חיילי צה"ל שהוצגו כאנשי ארגון פשיעה שסייעו בטשטוש והעלמת ראיות מפלילות ויצר דה- לגיטימציה בכך שהציג את מדינת ישראל כמי שמתירה פשעים אלה בעצימת עיניים. לתחקיר צורפה תגית "אלימות מתנחלים בשירות המדינה".

יצוין, כי עורכי התחקיר לא טרחו לפנות לתובע ולשמוע את גרסתו לאירוע. התחקיר פורסם מבלי שלתובע ניתנה ההזדמנות להשיב לטענות, מטרת התחקיר הייתה להציג את "עובדות" המקרה באופן שישרת את תפיסת העולם של הארגון ולא את העובדות כהווייתן. פרסום התחקיר חולל מחול שדים חסר מעצורים כנגד התובע. גופי תקשורת מובילים פרסמו כתבות בנוגע לתחקיר שפרסם ארגון בצלם.

ביום 5.5.2020 דחתה עו"ד נורית ליטמן – המשנה לפרקליט המדינה, את כלל הטענות שנטענו כנגד התובע וקבעה כי חומרי החקירה אינם מבססים חשד לביצוע ירי שלא כדין. כן נקבע, כי ממצאי הזירה, כולל סרטונים שנאספו מבתי עסק מקומיים מעלים תמונה ברורה לגבי נסיבות האירוע, סכין שנמצאה בסמוך למקום נפילתו של המחבל, קליע שנמצא בתוך הרכב ופגיעת אבנים בחזית הרכב של התובע מוכיחים כי התובע ביצע את הירי כדין בהיותו בסכנה מוחשית לחייו ולחיי בתו.

כן צוין כי "מוטב היה כי עורכי התחקיר מטעם 'בצלם' היו נוקטים משנה זהירות בטרם הקביעה כי 'מתנחלים הוציאו להורג והצבא טייח את מעשיהם'. מוטב היה להמתין לתוצאות החקירה בטרם הגעה למסקנה האמורה. יתרה מכך, לא הועברה על ידי 'בצלם' למשטרה כל ראיה שיש בה כדי לתמוך בנטען על ידם".

לאחר חשיפת התחקיר השקרי כתבה חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון בעקבות התחקיר של בצלם כי שרמן ביצע הוצאה להורג. יריב אופנהיימר, לשעבר מזכ"ל שלום עכשיו כינה זאת "הוצאה להורג בצהרי היום". הבלוגר יוסי גורביץ פרסם מאמר דעה המכפיש את התובע באופן דומה בבלוג החברים של ג'ורג' ודין יששכרוף דובר שוברים שתיקה פרסם אף הוא הכפשה דומה במאמר דעה שכתב בעיתון 'הארץ'

עו"ד ברק קדם ממשרד ארבוס קדם צור המייצג את התובע מסר: "העובדה כי גיבור ישראל הופך במחי מקלדת לרוצח, היא בלתי נסבלת. הפרו-פלסטינים שבקרבנו מצאו לנכון לבצע לינץ' ציבורי במי שראוי לקבל את עיטור העוז, ולהשתמש בהוצאת דיבה בכדי לקדם אג'נדות פוליטיות קיצוניות ומסוכנות. מעשים אלו מנוגדים לחוק ולערכי המוסר. אני בטוח כי בית המשפט ייתן מסר ברור לגבי חומרת המעשים ויחייב את הנתבעים בפיצוי מלא לתובע."

עו"ד ברק קדם
אישי חזני
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו