קרוביו של המחבל יזכו לתושבות בישראל

בית הדין לעררים פסל את החלטת שר הפנים לא לאשר מעמד של תושבות ישראלית לבני משפחת המחבל שביצע את פיגוע הדריסה הרצחני בארמון הנציב

ערוץ 7 , י"ט באב תש"פ

זירת הפיגוע בארמון הנציב
זירת הפיגוע בארמון הנציב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קרובי משפחתו של המחבל שרצח בשנת 2017 ארבעה חיילים בפיגוע דריסה בטיילת ארמון הנציב בירושלים יזכו לתושבות ישראלית, כך עולה מהחלטת בית הדין לעררים בעיר שפורסמה בשבוע שעבר, כך דווח ב"ישראל היום".

את הפיגוע ביצע המחבל פאדי קונבר, תושב ג'אבל מוכאבר שבמזרח ירושלים, אשר נהג במשאית איתה דרס קבוצת חיילים שהיו בסיור לימודי במקום.

לאחר שפגע בחיילים, הוא נסע לאחור עם הרכב, הסתובב ודהר שוב לעבר החיילים שהיו שרועים על הקרקע ושלא יכלו להתגונן. קונבר חוסל על ידי צוערים ומורי דרך שהיו בזירה. בפיגוע נרצחו כאמור ארבעה חיילים ונפצעו 18 נוספים.

כשבועיים לאחר הפיגוע הורה שר הפנים אריה דרעי לא לאשר את בקשת התושבות של בני משפחת המחבל במסגרת איחוד משפחות, שתמנע מהם מלקבל זכויות סוציאליות כגון ביטוח בריאות, קבלת קצבאות ועוד.

ההחלטה התקבלה בעקבות שימוע שנערך לבני המשפחה ולאחר שגורמי הביטחון מסרו את חוות דעתם עליהם. משפחות המחבלים עתרו כנגד המהלך בסיוע הארגון המוקד להגנת הפרט.

במהלך הדיון בעניינם, פירטה המדינה את עברם של חלק מבני משפחת המחבל בפיגועים ובניסיונות לפיגועים בירושלים, וכן את התמיכה והודעות השמחה שהשמיעו תושבי השכונה לאחר הפיגוע בטיילת.

אולם, הדיין אילן חלבגה פסק כי הטענה שבני המשפחה ביצעו פיגוע אינה רלוונטית לסמכויות משרד הפנים בנוגע לקבלת מעמד של תושבות.

הדיין אמנם ציין כי על פי החוק ניתנת לשר הפנים הסמכות לסירוב או לביטול היתרי כניסה כאשר לבן משפחה מקרבה ראשונה מהשטחים ישנה מניעה ביטחונית, "ואולם על פי הפסיקה על החלטה הפוגעת בזכות החוקתית לחיי משפחה לעמוד במבחני המידתיות...מדובר בעוררים שהם חפים מפשע, אשר לא נובע מהם כל סיכון וכי מדובר בכלי להשגת תכלית שונה וזרה להליך של איחוד משפחות".

הדיין קבע כי שלילת התושבות מהטעמים שציינה המדינה פסולה, והחזיר את הדיון בעניינם לידי משרד הפנים.

מירב חג'אג', אמה של שיר שנרצחה בפיגוע, מסרה ל"ישראל היום": "מדובר בביזיון, אין לכך מילה אחרת. מדובר במעמד הכי נמוך שיש ליחידת ההגירה, בעיקר בתנאים של ביטוח לאומי. גם את זה המדינה לא יכולה למנוע מהם. מבחינת בית המשפט, למדינה אין בכלל זכות להחליט את מי היא תכניס ואת מי לא. הפקידים והשופטים לוקחים את הסמכות מהמדינה. הם תועדו מחלקים סוכריות בזמן שאנו קברנו את הילדה שלנו. בני המשפחה של המחבל היו מאחורינו והתחככו בנו בכוונה. אנו מצפים שהמדינה תגיש ערעור לבית משפט המחוזי. אם נצטרך להגיע עם זה לבית המשפט העליון, נעשה זאת. ביקשנו להיות צד בתביעה ובית הדין לא אפשר לנו".