"שמח שבית הנשיא יכול לסייע לאזרחים"

ריבלין שוחח עם הפונים ל'חמ"ל הקורונה", "אנחנו זקוקים זה לזה, עם ישראל הוא עם של ערבות הדדית. זה הערך שיוביל אותנו מחוץ למשבר".

ערוץ 7 , י"ט באב תש"פ

נשיא המדינה ערך היום (ראשון) שיחות טלפון אל פונים שביקשו סיוע מחמ"ל הקורונה שנפתח לפני כחודש בבית הנשיא.

בין היתר, שוחח הנשיא עם הלום קרב שנדרש לסיוע בחידוש רישיונו לקנאביס רפואי; עם הנער יהלי שפנה אל הנשיא בבקשה לסייע בשמירה על פעילותן התקינה של תנועות הנוער ועם אלדד, עצמאי מתחום הפיתוח העסקי, שביקש סיוע בקבלת מענק הקורונה לו הוא זכאי.

בכל ימות השנה משמש בית העם אוזן קשבת וכתובת למצוקות ובקשות אך על רקע המאבק בנגיף הקורונה, תיגבר בית הנשיא את פעילות מחלקת פניות הציבור, בניסיון לספק מענה לאזרחיות ולאזרחים שנתקלו בקשיים בעקבות התקופה. מאז נפתח החמ"ל חלה עליה של מאות אחוזים בפניות אל בית הנשיא וצוות רחב מהרגיל עומד לרשות הפונים יום יום.

עיקר הפעילות נוגעת להנגשת התהליך הבירוקרטי מול משרדי הממשלה, סיוע במיצוי זכויות בתחומים שונים והפניית הפונים לגופים רלוונטיים לקבלת סיוע מותאם צרכים וגם אוזן קשבת וליווי מול פניות כל הסוגים.

הנשיא שוחח עם אלדד, עצמאי מתחום הפיתוח העסקי שנזקק לסיוע מול רשות המיסים בקבלת אישור הזכאות למענק. בעקבות טיפול החמ"ל בבית הנשיא נקלטו במהרה כספי המענק בחשבונו.

בשיחתו עם אלדד הדגיש הנשיא כי המאבק בקורונה הוא גם מאבק כלכלי-חברתי. "העצמאים בישראל הם מגזר של אנשים חרוצים, אוהבי יוזמה ועבודה. אנשים שנמצאים בדרך כלל בצד הנותן ולא בצד שנזקק לקבל. בשעה הקשה הזו, זוהי החובה של מדינת ישראל לתמוך במי שניצב בפני מצוקה כלכלית אמתית. זוהי גם החובה המוטלת על כולנו- לתמוך זה בזה, להיות שם אחד בשביל השניה, להשתדל לקנות בחנויות שכונתיות, ומתוצרת הארץ."

אלדד הודה לנשיא על השיחה ואמר: "אתם עושים תפקיד מאוד חשוב. אני חייב לציין. הצלחתם לעשות מה שלא הצלחתי לעשות במשך ארבעה חודשים. נתקלתי בהמון קשיים וקיבלתי שירות שבתחילתו, הייתי ספקטי אבל ברגע שמילאתי את הטפסים וראיתי את הפרסום פשוט קיבלתי תשובה תוך 24 שעות ומענה תוך שלושה ימים. זה הפתיע אותי ואני כל כך נרגש ושמח שהצלחתם לתת מענה במיוחד לאנשים כמוני שעומדים מאחורי עסקים קטנים. כל כך התרגשתי מהתשובה ומהטיפול ותודה לכם."

הנשיא שוחח גם עם יהלי בראון, תלמיד כיתה י', פעיל בשבט הצופים בהרצליה. יהלי פנה אל הנשיא בבקשה להתערב לטובת הבטחת הפעילות של תנועת הצופים לאור החלטת הממשלה להקפיא תקציבים שיועדו לתנועות הנוער, מה שמאיים על המשך פעילות הצופים. בשיחתו עם יהלי בישר לו הנשיא כי שוחח על נושא התקציבים לתנועות הנוער עם ראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור שהבטיח שהתקציבים הדרושים יועברו ושפעילות תנועות הנוער כולן לא תיפגע. יהלי הנרגש הודה לנשיא ללא הרף והנשיא ענה: "אתה ממש לא צריך להודות לי, גם אני חונכתי בצופים ל'היה נכון' לפני הכל, וזה, הדבר הנכון יקירי."

"הייתי חניך בצופים, בשבט 'מצדה' הירושלמי," סיפר הנשיא ליהלי. "השעות שבילינו יחד בפעולות, עם החברות והחברים, בחיק הטבע, עיצבו את שנות ילדותי. בתקופה שבה הצעירים רגילים שעושים בשבילם חניכי תנועות הנוער קמים ותופסים יוזמה. לומדים להיות אזרחים חושבים ופעילים."

"אני שמח שהממשלה השכילה להעביר כבר חלק מהתקציב שהיה מיועד לתנועת הצופים, ומקווה שאף שבט לא ייסגר, חלילה, בעקבות משבר הקורונה. לא במרכז ולא בפריפריה."