גלעד שרון
גלעד שרון צילום: ערוץ 7

עורך 'מצב הרוח' העיתונאי חגי הוברמן, מגיב לראיון שנערך בשבוע שעבר בערוץ 7 עם בנו של ראש הממשלה המנוח גלעד שרון.

הוברמן מתקומם תחילה על שתי הנחות יסוד שהציב שרון הבן: הראשונה היא שעזה היא המקום הכי צפוף בעולם והשנייה - שאביו בנה הכי הרבה בהתיישבות.

"לא מזמן קראתי טיוטה של ספר אוטוביוגרפי של צבי הנדל בה הוא מספר שאריק שרון אמר לו לאורך כל השנים כשטענו בפניו שחבל עזה הוא הצפוף ביותר, שזה לא נכון כי גוש דן צפוף פי כמה וכמה מחבל עזה. שרון אגב צדק, כי גוש דן צפוף הרבה יותר מהשטח של עזה. זו אגדה שהשמאל השתמש בה וגם שרון כששינה את דעתו אימץ אותה", פותח הוברמן.

בראיון לערוץ 7 הוא מתייחס גם לטענה השנייה. "גלעד שרון מתפאר שאביו בנה את ההתנחלויות וגם את המאחזים. אני רוצה להזכיר לו שאחרי שאריק שרון הובס במשאל מתפקדי הליכוד, הוא סימן את מועצת יש"ע כאויבת הכי גדולה שלו. המהלך הראשון שהוא עשה היה להזמין את עו"ד טליה ששון ומטיל עליה משימה – תכיני דו"ח משפטי שמוכיח שכל המאחזים אינם חוקיים כדי שנוכל לעקור את כולם.

''שרון הכין את הקרקע לעקירת כל המאחזים והכתיב את המסקנות בכתב המינוי והיא סיפקה את הסחורה. הוא בחר בששון באופן מכוון כי לפני כן היא היתה אויבת מרה שלו וידע בדיוק לאן תכוון את בקשתו".

"הטענה של גלעד שרון היא לעג לרש. הרי באותה מידה אריק שרון היה גדול הבנאים של גוש קטיף והוא החריב את הכל. לא צריך להתלהב מדבריו של גלעד שרון, כי אם אביו היה נשאר ראש הממשלה היתה נמשכת החרבת יישובים ביו"ש עד גדר ההפרדה".

גלעד שרון: אבא שלי לא ברח, הוא הסתער קדימה

הטענה לפיה 'עם ישראל כלל לא רצה בהתיישבות היהודית ברצועת עזה' מגוחכת בעיניו. "הטענה הזו מעולם לא נבדקה באופן מהותי. פעמיים הרעיון של נסיגה חד צדדית מהרצועה עמד במבחן דמוקרטי אמיתי ופעמיים הוא נכשל. בפעם הראשונה זה קרה בבחירות של 2003. אריק שרון אמר אז – 'דין נצרים כדין תל אביב' ועמרם מצנע דיבר על נסיגה רק מנצרים ולא מכל גוש קטיף. התוצאה היתה שאריק שרון קיבל 38 מנדטים ועמרם מצנע 19. זה מראה באופן ברור היכן היה העם. אליו אפשר לצרף את משאל מתפקדי הליכוד".

"שרון הבן אומר עוד משפט תמוה: 'זו היתה טעות לעשות משאל מתפקדים במפלגה אחת'. זו לא היתה טעות. הרי היה צריך לבדוק בתוך הליכוד מי שינה את דעתו. הרי המפלגות האחרות לא שינו את דעתן ולא היה צריך לשאול אם השתנה משהו. שאלו את בוחרי הליכוד, שמנהיגם שינה את דעתו והאמירה היתה חד משמעית. הטענה של גלעד שרון מופרכת כי אם אביו היה הולך למשאל עם על תוכנית ההתנתקות הוא היה מובס בענק והוא ידע את זה ולכן לא הלך למשאל עם והוביל כדיקטטור את המהלך ההרסני".

לדעתו גם ההצהרה לפיה 'לא היתה תכלית להחזיק שמונת אלפים יהודים בין שני מיליון ערבים' היא דמגוגיה זולה.

"שמונת אלפים יהודים לא ישבו בתוך שני מיליון ערבים. היתה הפרדה שקיבלה גושפנקה מדינית ב-1994. יהודים ישבו במקבץ ולא בתוך עזה או חאן יונס. זו אותה טענה של איך שמונה מיליון יהודים יכולים לחיות במזרח התיכון עם שמונה מאות מיליון ערבים. רבין אגב, הבין את זה הכי טוב ועיגן את זה בתוך הסכם אוסלו. לכן קל ללהטט עם מספרים, אבל זה לא נכון. גוש קטיף היה מנותק מהפלסטינים בעזה ולהיפך. כל החיים האזרחיים של הפלסטינים בעזה לפני ההתנתקות התנהלו באופן עצמאי ובלא קשר אלינו".

"אלה היו חלק מהתירוצים לבצע את ההתנתקות שאף אחד לא מוצא לה עד היום צידוק אמיתי וודאי שאי אפשר לומר שהיא שיפרה בצורה כלשהי את מצבנו הביטחוני", מסכם הוברמן.