יוני בן מנחם: בלבנון לא קונים את השקרים של נסראללה

הפרשן לענייני ערבים יוני בן מנחם מעריך בשיחה עם ערוץ 7 כי הניסיונות של אזרחי לבנון למחות נגד חיזבאללה ייכשלו.

ניצן קידר , י"ט באב תש"פ

מפגינים בביירות
מפגינים בביירות
Reuters

ימים אחדים אחרי הפיצוץ בנמל ביירות, ארגון חיזבאללה עדיין ממשיך להכחיש כל קשר אליו, אבל נראה שאיש לא קונה את ההכחשות הללו.

יוני בן מנחם, פרשן לענייני ערבים וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה מסביר כי לנסראללה אין ברירה אלא להכחיש.

"נסראללה חייב להכחיש, אבל בינתיים החל קמפיין ברשתות החברתיות בלבנון שמוכיח שהטענות שלו שקריות. ברור שהוא מנסה להרחיק כמה שיותר את ארגונו מכל קשר לפיצוץ בנמל, אבל ברור לכל שחיזבאללה הוא השולט הבלעדי לא רק בנמל ביירות אלא בכל מעברי הגבול של לבנון.

''אף אחד בלבנון לא קונה את השקרים של נסראללה ולא בכדי אנשיו היו הראשונים שהגיעו לנמל בביירות עוד לפני הצוותים הרפואיים כדי לאמוד את הנזקים", אומר בן מנחם בראיון לערוץ 7.

עם זאת, הוא מניח, הלבנונים לא יצליחו להתמרד מול חיזבאללה. "לבנון נמצאת בפרשת דרכים וצריכה להחליט לאן היא הולכת. ההפגנות שראינו בסוף השבוע היו קשות ובפעם הראשונה מפגינים השתלטו על משרד החוץ הלבנוני וזה חסר תקדים. עם זאת, היו הפגנות קשות יותר בעבר והן המשטר והן חיזבאללה שרדו אותן".

לדבריו, ההתעסקות של חיזבאללה בנעשה בתוך לבנון, אינה צריכה להוריד מהדאגה של ישראל מבחינה ביטחונית. "חסן נסראללה בנאום שנשא התעלם לגמרי מנושא המתיחות של חיזבאללה עם ישראל וניסיונות חדירות המחבלים בגבול הצפון. ההתעלמות צריכה להדאיג את ישראל כי הפרשנים בלבנון מעריכים שהוא מתכנן משהו ומי שנתן לכך אינדיקציה בסוף השבוע היה עורך העיתון הלבנוני 'אל-אחבר' – השופר של חיזבאללה – שכתב מאמר מערכת לפיו נסראללה נחוש להוציא לפועל נקמה על הרג פעיל הארגון ולהרתיע אותה".

"צריך לציין שצה"ל עשה הערכת מצב והחליט להשאיר את הכוננות הגבוהה בצפון וזה מראה שגם בישראל מעריכים שחיזבאללה לא ישקוט", מסכם בן מנחם.