קריאה לפייסבוק: היאבקו באנטישמיות

למעלה ממאה ארגונים שונים פנו במכתב למארק לצוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, בקריאה לאימוץ אמנת ה-IHRA נגד אנטישמיות וביטויי שנאה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט באב תש"פ

מארק צוקרברג
מארק צוקרברג
צילום: ISTOCK

המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה הצטרף היום (ראשון) ליוזמה של למעלה ממאה ארגונים יהודים מובילים מרחבי העולם במכתב פתוח לראשי פייסבוק בעולם בבקשה כי הרשת החברתית המובילה תאמץ את מרכיבי אמנת IHRA למלחמה באנטישמיות.

היוזמה באה על רקע העדכון האחרון של פייסבוק בנוגע למדיניות בנושא שנאה ו-"פייק ניוז" עליה הצהיר מארק צוקרברג לאחרונה.

"אנו בטוחים שפייסבוק תוכל להגן על המשתמשים ולתמוך ביוזמה בהצלחה, אל מול האתגר האחראיות החברתית של בעלי העניין ולהמשיך להוביל את ענף המדיה החברתית", נכתב.

ד"ר דורי גולד, יו"ר המרכז הירושלמי, סיפר כי "המרכז הירושלמי פעיל בכל הזירות נגד כל סימן של התחדשות של אנטישמיות בעולם. לא יכול להיות מאמץ מקיף נגד האנטישמיות בלי לכלול את הזירה של פייסבוק והרשתות החברתיות הפעילות. הפנייה לצוקרברג ובכירי פייסבוק הוא צעד ראשון לכל מאמץ מקיף בתחום המלחמה באנטישמיות ובביטויי השנאה". המכתב נשלח לכל מנהלי פייסבוק וחברי ההנהלה.

פיטר שטרן, ממנהלי פייסבוק, העיד לאחרונה על התועלת בהגדרת העבודה של IHRA כשפייסבוק פיתחה לראשונה את מדיניות נגד דיבור השנאה.

עם זאת, שטרן הודה כי בפייסבוק אין מדיניות שמטרתה להילחם באנטישמיות מקוונת. הוא ציין כי פייסבוק אינה מאמצת אימוץ מלא של הגדרת העבודה של IHRA מכיוון שההגדרה מכירה בכך שגילויים מודרניים של אנטישמיות קשורים לישראל.

לאחרונה גברו גילוי האנטישמיות בשל מגיפת הקורונה ויודים רבים מדווחים כי הם מותקפים רבות ברחבי הרשת על רקע יהדותם.

מנסחי המכתב טוענים כי ההגדרה המלאה של IHRA לאנטישמיות מספקת לפייסבוק כלי יעיל, ניטרלי ומניואנסים במטרה להגן על משתמשים יהודים מפני דיבור ושנאה שמסיתים שנאה ולעיתים קרובות מובילה לאלימות.

"אנו לא יכולים להרשות לעצמנו להפסיד זמן רב יותר במאבק זה ובמניעת האלימות", לשון המכתב.