ליאל מתאוששת
ליאל מתאוששתצילום: שערי צדק

ליאל בת ה-12 מאלון שבות שיחקה בחצר בית הספר. אחד מחבריה משך ענף מעצי החצר, שחרר אותו וקצהו ננעץ בעינה השמאלית.

ליאל הגיעה לבית החולים שערי צדק עם חלק הענף כשהוא מבצבץ מהחתך בעינה. רופאי מחלקת העיניים ביצעו בדיקה מהירה שהעלתה פגיעה בקרנית ובארובות העין, אולם, לא ניתן היה לפתוח כלל את העין מאחר שהמקל ננעץ ומנע לחלוטין את תנועת העפעפיים.

בניתוח דחוף שבוצע בהצלחה על ידי ד"ר אהוד רייך - מנהל היחידה לגידולי עיניים במרכז הרפואי שערי צדק וד"ר ישי וייל, בשיתוף עם ד"ר אורי פלג, רופא בכיר במחלקת אף אוזן גרון, חולץ בהצלחה ענף באורך שלושה סנטימטרים מתוך העין.

הענף שהוצא מהעין
הענף שהוצא מהעיןצילום: שערי צדק-+


"חתיכת העץ הייתה נעוצה בתוך ארובת העין וגרמה לנזק ישיר של פתיחת העפעף ושבבי עץ שמפוזרות בארובת העין". מסביר ד"ר רייך. "היה חשש כבד לראייתה של ליאל בעין הפגועה והאתגר היה לשלוף את חתיכת העץ בעדינות מבלי לגרום נזק נוסף לראייה. בחדר הניתוח גילינו כי מוקד הפגיעה היה הרבה יותר גדול ממה שחשבנו. חתיכת העץ גרמה לנזק משמעותי לקרנית שהתקלפה עד כדי פתיחה כמעט מוחלטת של העין ולשברים בסינוסים.

''בניתוח משולב עם צוות אף אוזן גרון ביצענו מספר פעולות בעינה כולל תפירת הקרנית, שליפת חתיכת העץ ותיקון הנזק הישיר שנגרם לעין, וטיפול באזור הסינוסים. בסיום התהליך לאחר מספר ימי אשפוז כאשר וידאנו שאין זיהום. ליאל שוחררה לביתה וראייתה ניצלה", תיאר הרופא.

לילך, אמה של ליאל, מספרת: "ברגע שהזעיקו אותי מהעבודה ובישרו לי מה קרה, הדרך לבית החולים נראתה כמו נצח. חששתי מפציעה בלתי הפיכה. אין דבר יותר מבהיל מאבדן ראייה בנוסף לנזק האסתטי המאיים בפציעות מסוג זה.

''ליאל ילדה בריאה בדרך כלל, היא ספורטאית ומאוד חברותית זה פשוט נס שהראייה ניצלה אך המשחק התמים בחצר היה עלול להסתיים אחרת. הודות לצוות הנפלא בשערי צדק עינה של ליאל ניצלה ואנו אסירי תודה על כך", הוסיפה האם הנרגשת.

נס לכל דבר
נס לכל דברצילום: שערי צדק