נאומו של תא"ל עופר וינטר דובר צה"ל

תת אלוף עופר וינטר נכנס היום (ראשון) באופן רשמי לתפקידו החדש - מפקד עוצבת האש (אוגדה 98).

טקס החילופים נערך במחנה ״ליפקין״ במעמד מפקד פיקוד המרכז אלוף תמיר ידעי, מפקדים, לוחמים ובני משפחה.

וינטר החליף בתפקידו את תת-אלוף ירון פינקלמן, אשר פיקד על עוצבת "האש" בשלוש השנים האחרונות.

נאומו של וינטר נפתח במילים ״זה היום עשה ה׳ נגילה ונשמחה בו״. בהמשך אמר מפקד האוגדה הנכנס, ״ה׳, תן בי ענווה, תן גבורה, ותן בי את חכמת הלב על מנת שאדע להוביל את האנשים הללו באתגרים הניצבים בפנינו״.

"היום אני מקבל על עצמי את הזכות לפקד ולהוביל על העוצבה היקרה והמשמעותית הזו. מתוך תחושת שליחות ובענווה גדולה. אני מתחייב לתת את כל כולי ולפעול יחד עמכם, הלוחמים והמפקדים ולהמשיך להתכונן למלחמה ולהילחם בעת הצורך, בתחבולה ובעוצמה על מנת להכריע את האויב ולהסיר איום מעם ישראל".

וינטר פנה למפקדים ואמר להם ''במעמד זה אני רוצה להבליט שני יסודות שיהוו עבורנו כמצפן. היסוד הראשון - אני רוצה שנזכור שזכות קיומנו כאן כמפקדים, היא העמידה במשימה ושאצלנו לא חוזרים בלי לבצע. היסוד השני - שנשמור מכל משמר על האנשים. אמנם אנו מוכרחים לסכן אותם כמו גם את עצמנו כדי לעמוד במשימה, אך יש לנו החובה לעשות את הכל על מנת להשיבם הביתה בשלום. הדבר נכון בלחימה אך נכון שבעתיים באימונים. נתאמן, נלחם, ננצח ונחזיר אותם הביתה בשלום. נזכור ונשמור".

מפקד עוצבת "האש" היוצא, תת-אלוף ירון פינקלמן, אמר בטקס "המשיכו מפקדי האוגדה לממש את הייעוד שקבענו להוות כאוגדת העומק של צה״ל, רב זרועית, רב זירתית, מובילה, שהעוצמה באנשיה, חדשנית, מוכנה לכל משימה, מנצחת המשיכו לפעול למול האויב באומץ, בנחישות, ביצירתיות ובחדשנות. המשיכו לאמן את הכוח באימונים פורצי דרך ומפרכים על מנת להתכונן למלחמה.

''המשיכו ללמוד ולתחקר, להתמודד עם שגיאות ותקלות, היו גם כאלה, גם כשקשה וכואב זו דרכנו. המשיכו אנשי האוגדה בסדיר ובמילואים להתנדב, לפרוץ גבולות חדשים, לשרת, להסתכן ולהעז, על כך ייחודה של אוגדה וזו בכך עוצמתה. אתם בפועלכם, ארץ ישראל היפה", הוסיף פינלקמן.

מפקד פיקוד המרכז, אלוף תמיר ידעי, אמר בטקס: "מפקדי ולוחמי האוגדה בסדיר ובמילואים - כמו תמיד, גם התקופה הקרובה מציבה לפתחנו אתגרים רבים ומגוונים, החל ממשימות הביטחון השוטף להן שותפות יחידות האוגדה גם בימים ובשעות אלה, המשך בניין כוחה של האוגדה למלחמה וכלה בהתמודדות עם נגיף הקורונה.

''פינקלמן, בחודשים האחרונים זימן לנו הגורל להיות מסובין בבני-ברק, ובשבועות האחרונים לחלוק תקופת פיקוד משותפת. קשה שלא להתרשם מעומק ובהירות המחשבה, מהרמה המקצועית, מרמת הביצוע, מהחזון והיכולת לממשו. בעוד זמן לא רב, תקבל את הפיקוד על חטיבת המבצעים, מרכז העצבים הצה"לי, אין לי ספק שגם בתפקיד זה תביא מיכולותיך וניסיונך העשיר, תטביע את חותמך ותוביל את החטיבה להישגים משמעותיים''.

ידעי פנה לוינטר: ''עופר, אתה מקבל היום את הפיקוד על עוצבת האש. מסלול תפקידיך עד כה עבר במקומות המרכזיים והמשמעותיים ביותר בציר הפיקוד של צה"ל, תמיד בחוד העשייה ותמיד במרכזם של האירועים. לי אין ספק שבדרכך הישרה והצנועה תצעיד את האוגדה לפסגות חדשות, אני ויחד איתי מטה הפיקוד, מבטיחים להיות שם לצדך כל אימת שתצטרך".

שר הביטחון לשעבר ויו"ר ימינה נפתלי בנט בירך את וינטר על מינויו וכתב בטוויטר: ''עופר, מפקד אמיץ ויצירתי, היה לצדי במבצע 'ענבי זעם' בלבנון, פיקד בעוז על חטיבת גבעתי בקרבות ״צוק איתן״, וזכיתי בו כמזכ״צ בהיותי שר ביטחון. עופר, בהצלחה''.

לאחרונה סיים וינטר את תפקידו כמזכיר הצבאי של שר הביטחון ומונה למפקד אוגדה 98 במקומו של תא''ל ירון פינקלמן. בטקס חילופי התפקידים אמר לו הרמטכ''ל אביב כוכבי: "עופר, אתה אחד מהקצינים המנוסים ביותר שיש לנו בצה״ל היום.

''אני סומך עליך, מאמין בך ואני בטוח שאתה הולך להטיס את אוגדה 98 בעוד זוויות שיפוע שאנחנו מתכוונים אליהם, בטח בהקשרי התפיסה והתר״ש שאליו אנחנו מכוונים", הוסיף כוכבי.

עוצבת האש היא אחת האוגדות המובחרות בצה''ל ותחת פיקודה נמצאות חטיבת הצנחנים וחטיבת הקומנדו.