מייק פומפאו: ערבים וישראלים מדברים בקול אחד נגד איראן

מזכיר המדינה האמריקני מרוצה מעמדת מדינות המפרץ הדורשות, כמו ארה"ב וישראל, להאריך את אמברגו הנשק הבינלאומי על הממשל בטהרן.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ' באב תש"פ

מייק פומפאו
מייק פומפאו
צילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, בירך על קריאת מדינות המפרץ להאריך את אמברגו הנשק הבינלאומי על איראן.

"מדינות במזרח התיכון, מהמפרץ ועד ישראל, תומכות בהרחבת אמברגו הנשק. זה חשוב מאוד לכל אחד מהן. ערבים וישראלים מדברים בקול אחד ומועצת הביטחון צריכה להקשיב", כתב פומפאו בחשבון הטוויטר שלו.

הלילה (שני) פרסמה מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ מכתב שקרא למועצת הביטחון של האו"ם להאריך את אמברגו הנשק על איראן ואף להרחיב אותו.

לדברי פומפאו, מדובר ב"הצהרה נועזת".

"ארה"ב תעלה השבוע החלטה להארכת האמברגו לאחר שנים של ניסיונות דיפלומטיים לפתור את המצב מול איראן. על מועצת הביטחון של האו"ם לבחור בין חימוש טרוריסטים או עמידה לצד דרישת מדינות רבות", הוסיף.

מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ (GCC), המורכבת מבחריין, כווית, עומאן, קטאר, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות - טענה במכתבה כי איראן "לא הפסיקה מעולם להתערב באופן אלים בנעשה במדינות שכנות, הן באופן ישיר והן באמצעות ארגונים ותנועות חמושות שהוכשרו על ידי האיראנים".

"בשל מצב זה, אסור להסיר את המגבלות על תנועת הנשק הקונבנציונלי מאיראן וממנה, עד שהמדינה תפסיק לערער את היציבות באזור ולספק נשק שמתדלק סכסוכים במדינות רבות ומאפשר לארגוני טרור לפעול", אמרו במועצה.

שגריר איראן באו"ם הזהיר מנגד כי הוא מאמין שההחלטה של ​​ארה"ב להאריך את אמברגו הנשק לא תאושר והזהיר כי "אישורה יהווה טעות גדולה מאוד שהאמריקנים ישלמו עליה", כלשונו.