מסיכה. אילוסטרציה
מסיכה. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

מחקר חדש מגלה: אדם החובש מסיכת פנים יכול להגן על עצמו מפני התסמינים הקשים של הקורונה גם במידה ונדבק, ולעבור את המחלה בצורה קלה יותר.

מדענים מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו מצאו כי חבישת מסיכת פנים מונעת מכמות גדולה של נגיפים לחדור לגוף, וכך גם במידה ואדם נדבק בקורונה – מספר הנגיפים שחדרו לגופו יהיה קטן משמעותית והוא יעבור את המחלה עם תסמינים קלים בלבד.

מי שלא חובשים מסיכה, יסבלו מתסמינים קשים יותר לאחר שכמות גדולה של וירוסים תחדור לגופם.

מוניקה גנדי, רופאת מחלות זיהומיות מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, אמרה כי "אנשים שחובשים מסיכות יקחו אל גופם פחות חלקיקים של נגיף הקורונה, מה שיקל על התמודדות של מערכת החיסון שלהם. המשמעות היא שכיסוי פנים לא רק מגן על אנשים אחרים, אלא שגם אם האדם החובש את המסיכה נדבק, הסימפטומים שלו הם קלים יותר".

עד כה טענו רופאים ומדענים רבים כי רק כ-40 אחוזים ממקרי ההידבקות בקורונה אינם מייצרים תסמינים בגוף החולה, אולם כעת טוענים המדענים מאוניברסיטת קליפורניה כי שיעור הנדבקים ללא תסמינים בקרב חובשי המסיכה יכול להגיע עד 90 אחוזים.

מוקדם יותר השנה ניסו חוקרים בסין לבדוק עד כמה מגנה מסיכת פנים על יצורים חיים בעזרת ניסוי בבעלי חיים. הם שיכנו מספר אוגרים שהודבקו בנגיף הקורונה לצד בעלי חיים בריאים, כאשר המחיצה בין הכלובים נבנתה ממסיכות כירורגיות בלבד.

רבים מהאוגרים הבריאים לא נדבקו במחלה, ואלו שכן נדבקו סבלו מתסמינים קלים בהרבה לעומת בעלי החיים שלא היו תחת הגנת המסיכה.