פרץ על תפיסת המחבל:
חזרתי לרגע נפילתו של אלירז

מרים פרץ תיארה תחושותיה לאחר קבלת ההודעה על לכידת רוצח בנה. במקביל לכאב הגדול חשה גם תחושות "גאווה והוקרת תודה".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ' באב תש"פ

חזרתי לרגע נפילתו של אלירז-ערוץ 7
מרים פרץ
צילום: Kobi Gideon / Flash90

כלת פרס ישראל מרים פרץ, אמו של אלירז פרץ הי"ד שהמחבל שרצח אותו נתפס אתמול (ראשון) בגבול עזה, אמרה היום כי היא איננה מרגישה שמחה, אך מרגישה גאווה ונחמה על תפיסת המחבל.

לדבריה, ההודעה על תפיסת המחבל, עשור לאחר הפיגוע בו נרצח בנה, החזירה אותה "לנקישה בדלת ולשני האנשים שבאו עם מדים ואני סוגרת להם את הפה שלא יודיעו את ההודעה".

"אדם חי את חייו", אמרה פרץ לבני טיטלבוים ב'כאן מורשת'. "ויש הרבה משפחות בארץ הזאת שחיות חיים רגילים, ובוקר אחד משבשבים את חייך".

"זה לא תחושות שאפילו אפשר לתאר", הוסיפה. "הודעה כזאת, שתפסו את אותו מחבל שיזם את הפיגוע, עוצרת את החיים, מבלבלת, מטלטלת והכי קשה מחזירה לאותו רגע".

"אני עד כדי כך הייתי מבולבלת", אמרה, "שכשהתקשר אליי קצין המבצעים של גולני לומר שאחד מראשי השב"כ רוצה לדבר איתי על אלירז, שאלתי אותו מה קרה לאלירז. כאילו הרגשתי שהוא חי. וכשאותו נציג סיפר לי, הדבר הראשון שעלה לי לראש זה שיר אחד. כשהוא דיבר, שרתי בלב שיר אחד, הנה לא ינום ולא ישן שומר ישראל".

"כי באותו רגע הוא החזיר אותי לתחושות שעוברות משפחות שעברו פיגועים בארץ, שהילדים שלהם נפלו, ויום אחד מודיעים להם על תפיסת המחבל", אמרה. "הדבר הזה מחזיר אותנו אחורה, חזרתי לנקישה בדלת, חזרתי לשני האנשים שבאו עם מדים ואני סוגרת להם את הפה שלא יודיעו את ההודעה, חזרתי ממש לרגע נפילתו של אלירז והייתי שרויה בו יום שלם".

"הרי אלירז איתי יום יום", ציינה. "הילדים איתנו, אבל אני לא בחוויה של היום של הנקישה בדלת, אני לא בחוויה של המוות יום יום. זה מה שעשתה הידיעה. אז כשאומרים לי אם אני שמחה אם תפסו את המחבל? בעיניי המילה שמחה לא מתאימה ליום הזה".

פרץ תיארה רגשות אחרים שכן מתאימים לרגע קבלת הודעה שכזו. "גאווה, זכות", אמרה. "איזו גאווה והוקרה ותודה, אלו המילים שמתאימות לכוחות הביטחון, לאנשי השב"כ, שסוגרים מעגלים, שאומרים לאותם מחבלים גם אם יעברו עשר שנים, עשרים שנה, נגיע אליכם. הידיעה הזאת, שאותו אדם שתכנן פיגוע ואולי הוא עוד מתכנן פיגועים, ועצרו אותו מפיגוע הבא, מההרג הבא, זאת ידיעה מנחמת, לא שמחה".

היא הוסיפה, "מה גם, שבמקרה הזה, אותו נציג שב"כ, אני באופן אישי מכירה אותו. אני מכירה את היחידה שלכדה את המחבל הזה מסיבה פשוטה, שהייתי אצלם ונתתי הרצאה ובסופה הם באו אלי, הם שאלו בסוף השיחה, הלוואי ויכולנו להחזיר לך במשהו. ובשיחה עם נציג השב"כ הוא אמר, 'היום הרגשתי שהחזרתי את החוב מאותו מפגש'. ידיעה שיש פה סגירת מעגל, שכל מי שפוגע יבוא יום ונגיע אליו, ושיש צדק בעולם ואדם רע שבא לפגוע משלם מחיר".