יום האריה הבינלאומי

יום מיוחד שמוקדש כולו למי ששנים נחשב למלך בעלי החיים ובעל עצמה ושליטה.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ' באב תש"פ

אריות בסאפרי
אריות בסאפרי
צילום: יחצ הסאפרי

יום האריה הבינלאומי שחל היום (שני) הוא יום מיוחד שמוקדש כולו למי ששנים נחשב למלך בעלי החיים ובעל עצמה ושליטה. למרות שהאריה הוא חיה כל כך חזקה, גם הוא נמצא בסכנת הכחדה ומספר האריות בטבע הולך וקטן מדי שנה.

בעבר, היו אריות בחלקים רבים של העולם: בדרום אירופה, בחלקים נרחבים של אסיה ובאפריקה. היום, יש אוכלוסייה קטנה באסיה, שבה רק כמה מאות אריות, ביער גיר שבהודו, ובאפריקה יש כ-75,000 אריות בלבד.

בניגוד לחיות אחרות שניצודות בשביל בשר, פרווה או ניבים, את האריות יש אנשים שצדים רק כדי להראות כמה הם אמיצים.

לכבוד היום המרגש, החליטו המטפלים של מחלקת האריות בספארי להכין עבורם העשרה מיוחדת. יפעת המטפלת לקחה שלוש קופסאות קרטון, עיצבה אותן ומילאה כל קופסה בהפתעה אחרת. באחת, בשר שהאריות אוהבים במיוחד, בשנייה, עופות שהם מומחים בזלילתם ובשלישית עוף מתובל בקפה שחור.

האריות והלביאות, שתמיד רגילים לקבל את האוכל שלהם מפוזר בנקודות שונות בחצר, הופתעו מאוד והסתקרנו מההעשרה שחיכתה להם. הם יצאו לסוואנת האריות והריח המיוחד משך אותם מיד לאזור קפצו, התפלשו ואכלו. נראה היה שהם מאוד נהנים מהפינוק שניתן להם.

סלאם השתלט על העניינים והרחיק את הזכר השני שנחשב לרוב דומיננטי יותר. הנקבות מצידן גם ניסו לאכול מהעופות המוחבאים ואף הצליחו מידי פעם לחטוף חתיכה גם לעצמן. מסביב להעשרה פוזר עוד קפה שחור. בטבע, כאשר אריות נתקלים במקור ריח חזק הם מתפלשים בו על מנת לטשטש את ריח גופם. כך מלאכת הציד פשוטה יותר שכן לניצודים קשה לזהותם. אפשר היה לראות איך לאחר זלילת הבשר אחד הזכרים נהנה מההתפלשות ואחר כך מהרביצה בתוך הקפה הריחני. העשרת הקופסאות נמשכה זמן רב והוסיפה עניין רק לאריות.

בספארי ישנם 6 אריות: 4 נקבות- סהרה, סוואנה, סירי וסמבורו ושני זכרים-סהלא וסלאם שנהנים בעיקר לישון ובשעות הפנאי נהנים מהעשרות מיוחדות שהמטפלים מכינים עבורם.

הנה כמה עובדות מעניינות על האריות:

רעמת האריה הזכר היא סימן מן משני. היא מגיעה לגודלה המירבי בגיל שלוש. והיא מכהה ככל שהאריה מתבגר.

האריה הוא החתול היחידי בו יש דו פרצופיות זוויגית. הזכר שונה מהנקבה שאגת האריה יכולה להישמע למרחק של 8 ק"מ. הזכר גדול מהנקבה. הנקבה שוקלת כשני שליש מזכר שיכול לשקול גם 190 ק"ג.

האריה ישן כ-20 שעות ביממה. הנקבות ממליטות 2-3 גורים לרוב ביחד עם נקבות אחרות בלהקה והן מגדלות את הגורים ביחד.