שירות לאומי בתפוצות - בזום

"הקורונה שינתה לכולנו את התכניות, ומאלצת אותנו לחשב מסלול מחדש ולהגיע ללב יהודי התפוצות בדרכים יצירתיות", הסבירה השרה ינקלביץ'.

ערוץ 7 , כ' באב תש"פ

100 בנות שירות לאומי לא יטוסו בשנה הקרובה לשליחות בחו"ל כמידי שנה עקב משבר הקורונה.

ביוזמת ובמימון הרשות לשירות לאומי-אזרחי ובשת"פ עם משרד התפוצות ועמותת "בת עמי" יזמו את הפרויקט "זום לאומי עולמי- ערבות הדדית ליהדות התפוצות" במסגרתו בנות השירות אשר היו אמורות לצאת לשנת שירות בחו"ל, יפעלו לסיוע וחיזוק הקשר עם יהדות התפוצות מהארץ בשלל אמצעים טכנולוגיים.

שרת התפוצות, עומר ינקלביץ' אמרה, "הקורונה שינתה לכולנו את התכניות, ומאלצת אותנו לחשב מסלול מחדש ולהגיע ללב של יהודי התפוצות בדרכים יצירתיות, מיוחדות, לא קונבנציונליות. אני בטוחה שעם האנרגיות והאידיאלים של בנות השירות הלאומי הנפלאות נצליח לגשר על המרחק הפיזי ולהגיע ללב של יהודי התפוצות".

בטקס פתיחת גיוס בנות השירות הלאומי, אמרה השרה לבנות: "הרמנו את הכפפה בשיתוף השירות הלאומי האזרחי ועם עמותת "בת עמי" ואנו פותחים תכנית ייחודית מאתגרת, מגוונת וחווייתית מאוד שכל כולה רואה בכן, הבנות, שליחות מובילות בתחום! דווקא אתן- עם האנרגיות, היצירתיות החזון ותחושת השליחות שלכן יכולות להוביל פרויקט מיוחד וראשוני כזה. יש בכן שמחה וכוחות שיכולים לגעת בליבם של ילדים, נוער ומבוגרים גם מכאן בישראל".

"דווקא בזמנים אלו בהם העם היהודי כולו מתמודד עם משבר משותף, החיבור הזה חשוב אף יותר. אני קוראת לכן לשמור על האש שבוערת בכן ולהתגייס לתכנית שנבנתה במיוחד בשבילכן. מחכים לכן", הוסיפה.

מנכ"ל הרשות לשירות לאומי-אזרחי, ראובן פינסקי, ציין כי "ההתמודדות עם נגיף הקורונה אילצה אותנו להשיב ארצה את הבנות ששרתו בקהילות היהודיות בתפוצות ולבטל את שליחותן בתפוצות לשנה הבאה".

"מדינת ישראל והרשות רואים חשיבות עליונה בהמשך הקשר עם יהדות התפוצות ולא מוכנה להשאיר את הקהילות ללא הקשר המיוחד והערך המוסף של השירות הלאומי בקהילות אלה. שירות לאומי זה עוסק בחיזוק הזיקה בין ישראל לתפוצות, לימודי עברית ועידוד העליה. קורונה אינה תירוץ להפסיק פעילות זו".

"לאור כל זאת, פעלנו במהירות ובנחישות, והצלחנו יחד עם השרה, מנכ"ל משרד התפוצות וצוותו המקצועי ויחד עם בת עמי, להוציא לפועל את "ערבות הדדית ליהדות התפוצות" תוכנית חלופית לשירות לאומי בתפוצות, במסגרתה עשרות בנות שירות לאומי-אזרחי יהיו אחראיות להעצמת הקשר החיוני כל כך עם יהדות התפוצות באמצעות פלטפורמות דיגיטליות. אנו בטוחים כי המתנדבים והמתנדבות שייבחרו לתפקידים אלו, יצליחו בתפקידם. הקורונה אינה תירוץ לנטישת הקשר עם יהדות התפוצות אלא הזדמנות להשקיע בה בדרכים יצירתיות ובלתי שגרתיות", דברי פינסקי.

עו״ד מיכל וולדיגר, יו״ר עמותת בת עמי, אמרה כי "למעלה מ-20 שנה שאנחנו, בת עמי (אמונה-אלומה) שולחים בנות שרות, שזו להן שנת השרות השנייה, לשרות לאומי משמעותי בתפוצות. לאוסטרליה, לסינגפור, לאירופה, לדרום אמריקה, לקנדה וארה״ב. במהלך השנה בנות השרות משתלבות בבתי הספר ובפעילויות השונות בקהילה ומחזקות שם את הזהות היהודית, הזהות הציונית והזיקה לישראל. השנה, בשל הקורונה, נאלצנו להשיב את כל בנות השרות ארצה ובעזרת הרשות לשרות לאומי, הצלחנו להמשיך ולהחזיק את הקשר הנפלא שנוצר בין בנות השרות לקהילות, מרחוק, באמצעות הזום ותכניות מקוונות. בשל הקורונה יצרנו יחד עם הרשות ומשרד התפוצות תכנית יחודית שאותה יעשו בנות השרות מהארץ. התכנית אומנם נולדה בשל אילוצי הקורונה, אך מבחינתנו זו תכנית מצוינת שתמשך גם בשוך הסערה. אני מקווה בכל לבי שיתקבצו ויבואו ארצה כל אחינו בתפוצות".