רביב דרוקר
רביב דרוקרצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

העיתונאי רביב דרוקר ('חדשות 13', 'הארץ') שוחח היום (שני) עם בן כספית ורוני בר-און ב-103fm על ניהול המשבר החריף בהיסטוריה הישראלית, והפנה אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ.

"טוב שגנץ וכחול לבן נכנסו לממשלה. לא טוב להם - הם כנראה ייפגעו קשה, אם יהיו בחירות בנובמבר - אך הם הקריבו את חייהם הפוליטיים כדי להציל את מחנה המרכז שמאל. אם גנץ וגבי אשכנזי לא היו נכנסים, היו בחירות לפני כמה שבועות. קשה לדעת כמה היה נתניהו מקבל במצב היפותטי כזה, אך עד לפני כמה שבועות היה מצבו בסקרים מצוין, ולימין היו 65 מנדטים. רוב יציב לממשלת נתניהו-סמוטריץ'-ליצמן, פלוס פסקת התגבות והחוק הצרפתי". כך כתב העיתונאי רביב דרוקר על התנהלות הממשלה המקרטעת בתולדותיה.

דרוקר נזכר בהכרזות של נתניהו לפני מספר חודשים, כאשר קרא לבני גנץ לחבור אליו לממשלת האחדות. על אף שהכריז כי לא יהיו 'טריקים ושטיקים', איום הבחירות עדיין מרחף מעל אזרחי מדינת ישראל. הוא הסביר כי "הוא משקר במובן שהוא בכלל לא חושב שיש משמעות למילה שלו, הוא חושב 'עכשיו אני צריך להגיד את זה. זה מה שטוב לי עכשיו, זה בכלל לא מחייב אותי דקה קדימה'. בניגוד לרוב האנשים המצויים שאומרים 'אם אני אגיד את זה, אני מצמצם את מרחב התמרון שלי'. הוא חושב 'עכשיו צריך להגיד בני גנץ', עוד חודש אני אזרוק אותו".

לדעתו, "הוא ללא ספק מבצע את תפקידו בגאוניות, כמו שחקן מיומן. אני חושב שזה שכולם אומרים שהוא 'פוליטיקאי על', חלק מזה - זה כי יש לו מרחב תמרון בלתי נגמר, כי הוא לא מחויב למילתו. רוב האנשים מגבילים את עצמם, 'אם אמרתי היום 2 מדינות קשה לי מחר לומר מדינה אחת', הוא לא מוגבל. הוא יכול להגיד סתם דברים, פעם אחר פעם, לחזור בו 180 מעלות, ולהסביר שהכול בסדר. לכן הוא פוליטיקאי על במדינת ישראל, כי הוא הנוכל הגדול מכלום. אדם שחותם על הסכם קואליציוני כזה, הוא שרוצה דו שנתי, הוא מסביר להם למה צריך דו שנתי, אף אחד לא מעלה על דעתו את התרגיל הזה, ודקה אחרי זה הוא אומר 'חייבים חד שנתי, אם לא יהיו גזרות וקיצוצים'. זה לא מותנה במצב המשק הישראלי או בקורונה, אלא באם יוגש חד שנתי או דו שנתי".

רוני בר-און: שקרן רק בחיים הפוליטיים או גם בחיים הפרטיים?

"חד משמעית שקרן גם בחיים הפרטיים".

"ליברמן יצטרך לרקוד סלואו עם היבא יזבק"

בהמשך, הביע את דעתו על ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, והודה: "את ההחלטה שלו אני משבח, יכול להיות שהוא גזר את גורלו". הוא נזכר כיצד לאחר הפיצול של כחול לבן, "הדבר הראשון שאמרתי הוא שאני חושב שהוא התאבד פוליטית, וזה נס אם הוא יצליח איך שהוא להיות רה"מ בסוף ההרפתקה הזאת". לדבריו, "ה'בייס' של מחנה מרכז-שמאל הוא לא סלחן, הוא לא כמו הליכוד, ואתה לא יכול לקבל מחילה. ברק איבד אותו ב-2000 ועד היום הוא לא חזר במחנה, אולמרט לא חזר, חיים רמון לא חזר. מופז, לבני, איילון אף אחד לא חזר. גנץ לא יחזור. שם אתה מת, אתה לא חוזר, זה לא כמו בליכוד. אני חושב שבני גנץ איבד את עולמו הפוליטי".

כניסתו של גנץ לממשלת האחדות נועדה לטפל במשבר הקורונה, ולמנוע בחירות נוספות. דרוקר טען כי "גנץ עשה טעויות טקטיות משמעותית. הוא היה צריך להוביל לבחירתו של אמיר כהן ליו"ר הכנסת, להניח את החוקים, להמשיך ולהפעיל לחץ על נתניהו. אנחנו יודעים שרק או כמעט רק כוח עובד על רה"מ הזה, ואז לקוות לקבל עסקה יותר טובה, ויכול להיות שהייתה מתקבלת". הוא הדגיש כי למרות זאת, "הוא לא פירק את כחול לבן, מי שפירק את כחול לבן היה יאיר לפיד שלא חיכה דקה וחצי, תוך כדי אותו יום הגיש בקשה לפירוק שהוכנה לפני כן. ללפיד יש לא פחות אחריות, אם לא יותר, לפיצול כחול לבן. אין ספק שגנץ עשה טעויות טקטיות משמעותיות מאוד מאוד, שהחלישו את עמדת המיקוח שלו".

ההבדל היחיד בין הבחירות שהיו אמורות להתקיים לפני כשבועיים, אילו לא הייתה קמה ממשלת האחדות, ובין הבחירות הבאות, לדעתו הוא - "אם יהיו 61 למחנה אנטי-ביבי, לא יהיו יותר האוזרים והנדלים, הם יקיימו ממשלה גם אם איווט ליברמן יצטרך לרקוד סלואו עם היבא יזבק. אין סרט אחר, אחרי שביבי שבר את כל הכללים יש להם לגיטימציה לעשות הכול, אף אחד לא יגיד כלום. גם אם לא יהיה מועמד משמעותי לראשות הממשלה, גם אם יהיה לו פער של עשרה מנדטים מהמפלגה הכי גדולה במרכז-שמאל, עדיין לא ירגישו עצמם מחויבים לכלל הזה ויקימו על הראש שלו אם יהיה להם 61".

כמו כן, העיתונאי סיפר כי שוחח עם שני אנשים שעבדו בקמפיינים האחרונים עבור מפלגות מרכז-שמאל, שאמרו לו "את אותה שורה תחתונה שהם גיבשו – 'לעולם לא לעבוד עם שמאלנים'. השמאלנים, אומרים אותם אנשים, הם יותר מתעניינים בלהיות צודק בכל אחת מהסוגיות מאשר בלשלוט". דרוקר התייחס לקריאות שכחול לבן יעזבו את הקואליציה על מנת להראות שהם לא תומכים בממשלת נתניהו והתנהלותה, ואמר: "הם לא מבינים את המשחק הפוליטי. בסוף, כשאתה נמצא במשרד הביטחון, משפטים, התרבות, אי אפשר לקיים ישיבות ממשלה בלעדיך – אתה לא עוזב את זה. יותר מזה, גם אם יהיו בחירות וגם אם נתניהו בבחירות הללו, אתה לא עוזב עד שהוא מקים ממשלה חדשה, זה כל המשחק הפוליטי".

רוני בר-און ציין בפני דרוקר כי הוא שינה את גישתו לאורך השנים. על כך אמר העיתונאי: "הבנתי שהמחנה הזה כנראה לא יוכל להגיע לשלטון אף פעם. אגיד עוד דבר שאולי עוד יותר מדכדך, נתניהו של 2009 זה לא נתניהו של היום, היום אני באמת מפחד ממנו. ב-2009 אמרתי 'הוא ילך לכיוון מדיני שאני לא אוהב', אבל היום אני אשכרה מפחד מממצב שהאיש הזה בשלטון לבד ויש לו קואליציה של 61. כי אני רואה שאין לו גבולות, ואין לו מעצורים, ואתה אומר 'חייב להיות שם מישהו גם אם המחיר הוא שהקריירה של בני גנץ תסתיים'".

"מצבם של האוזר והנדל מורכב"

בהמשך, התייחס להפגנות המחאה נגד נתניהו וטיפול הממשלה במשבר הקורונה, כמו גם לטענות כי ההתנהלות של מפגיני השמאל פועלת לטובתו. לדעתו, "זה קצת כמו כוח טבע. בהפגנות אין אדם ששולט, בסוף ככה או ככה, בסוף יש מציאות ואם המציאות הכלכלית הולכת למקום שנדמה לכולנו שהיא הולכת - זה מקום רע מאוד; אז עוד שבועיים-שלושה זה יתהפך שוב, שוב זה יראה מצוקה אמיתית ולא שמאלנים שמפגינים נגד נתניהו, ואז זה לא יהיה כל כך טוב לו. עם איך שנתניהו מגיב, לא נראה שהוא מרגיש כל כך טוב עם ההפגנות האלה וחושב שהן נורא עוזרות לו".

בן כספית: יש סיכוי לממשלת 61 בראשות נתניהו?

"אני חושב שהסיכוי מאוד נמוך. ראינו אותו במועד א' עם 60 מנסה לגייס אדם אחד, היום לעבור את החומה הזאת בין 2 המחנות? זה כמו חומת ברלין 'פלוס פלוס' עם שוטרים עם רובים מהצד השני".

דרוקר הסביר שהיחידה שערקה ב-3 מערכות הבחירות האחרונות, זו אורלי לוי, "היא היחידה שהעזה לערוק מצד לצד, ואני חושב שזה עלה לה בקריירה הפוליטית שלה. קשה לי לראות אותה משתקמת, גם בליכוד היא ממש נראית די אבודה. מצבם של האוזר והנדל מורכב מכול, כי מצד אחד הם החזקים במבנה הקואליציוני הקיים, מצד שני אם יש בחירות הם יתאדו באחת. הם יכולים לנסות לחבור לבנט, אבל קיום כזה עצמאי וחזק כמו שיש להם, לא בכחול לבן, לא בליכוד ולא בשום מקום. ברור שלהם יש את האינטרס הכי גדול לשים את הממשלה על מכונת הנשמה, ולקוות שעם כמה מכות חשמל זה יחזיק מעמד. הם בעמדות פצצה אחד שר אחד יו"ר, 'לה לה לנד'".

לסיום, מי האנטי-ביבי בבחירות הבאות? מי זה שינקז אליו את כל מתנגדי נתניהו? גנץ משתקם? אייזנקוט?

"גנץ? אני לא רואה אותו משתקם, גם גבי אשכנזי, אני לא חושב שהוא יכול לרכז, הוא נחשב לחלק מהמהלך. יכול להיות לפיד, למרות שקשה לי לראות אותו פורץ את תקרת הזכוכית. אייזנקוט, צריך להיות מהלך מאוד מורכב שמתחיל במסיבת עיתונאים שהוא עומד עם גנץ ואשכנזי והם נותנים לו את זה, שובר את מחסום הציניות והאגו, כי הנה הם מוותרים ונותנים. אחרי זה? זה כרוך ב-איך הוא נכנס לזירה, כי אנחנו יודעים שהוא נואם רע מאוד, לא כריזמטי, והכי רחוק מנתניהו שיש. מצד שני, יש בו תכונות שאני חושב שאין לאף אחד היום בזירה הפוליטית, ואם הוא ידע להבליט אותן יכול להיות שהוא יכול לרכז".