מצלמה בגן ילדים. אילוסטרציה
מצלמה בגן ילדים. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

פרשות ההתעללות בילדים במעונות שוב תופסות את תשומת הלב הציבורית. איתי אלטרץ, סמנכ"ל חברת מערכות המיגון 'צוות 3', מספר בראיון לערוץ 7 על הפיתוחים הטכנולוגיים האחרונים שיכולים למנוע את הישנות התופעה.

אלטרץ מספר על התעניינות גוברת של הורים וגננות בכל פעם שנושא ההתעללות בילדי מעונות עולה לכותרות והדרישה למערכות שיאפשרו פיקוח על התרחש בגנים גוברת. "אם בעבר דאגו למה שקורה אחרי שהגן נסגר, שלא יגנבו את המחשב או את המזגן, היום מה שמעניין כרגע זה מה קורה בשעות הגן".

על מנת שלא לפגוע בצנעת הפרט של הילדים פותחה ומשווקת מצלמה המתעדת את המתרחש בגן, אך מטשטשת את פניו של הילד, כך שהצופה במתרחש בזמן אמת, איש מוקד האבטחה, אינו מזהה את הילד. במידה ומתגלה אירוע חריג המצריך חקירה משטרתית הטשטוש מוסר והחוקרים יכולים לקבל את הפרטים המלאים.

כזכור, האירועים האחרונים עליהם דווח נחשפו בעקבות בדיקת סרטי הצילום במצלמות שכבר היו מותקנות בגנים, ואולם אלטרץ מציין כי במקרים ההם הדברים לא נצפו בזמן אמת אלא רק למפרע ומשום כך כוח ההרתעה של המצלמות היה פחות. לדבריו, כאשר גננת או סייעת מודעת לצפייה מתמדת במתרחש בגן הזהירות רבה יותר.

אלטרץ מספר כי אמנם בגנים הנתונים תחת אחריות הרשויות המקומיות הדברים מעט מורכבים יותר, הרי שבגנים פרטיים התקנת מצלמות ויצירת "גנים שקופים" היא פופולארית ביותר, "כשיודעים שיש גורם שמסתכל זה מפחית אירועים. הבקשות מגיעות הרבה פעמים מההורים".

המוקד שעוקב אחרי התיעוד המצולם מעביר מקרים חריגים לידיעת מחלקת הביטחון המקומית כאשר מדובר בגנים של הרשות המקומית, ולממונה מטעם ועד ההורים כאשר מדובר בגנים פרטיים. במוקד אחד יכולה להיות שליטה על מספר גנים ברחבי הארץ, כאשר המעקב נעשה באופן מדולג בין מצלמה למצלמה, בין גן לגן.

המערכת שעליה מספר אלטרץ מעניקה גם שירותי זיהוי פנים גם בפתיחת דלתות הגנים. בנוסף ניתן להפעיל את המוקד למקרי מצוקה של פציעה וכיוצא באלה.