האחות הראשית סא״ל אושרת גוזלן
האחות הראשית סא״ל אושרת גוזלן צילום: דובר צה"ל

כלל האחים והאחיות המשרתים בצה"ל עברו את בחינת הרישוי הממשלתית בממוצע ציונים גבוה במיוחד.

האחים והאחיות נמצאים במרפאות הצבאיות ובמגוון תפקידים בצה״ל, ולוקחים חלק בכל משימה. הם בעלי סמכויות לאבחון וטיפול במצבים רפואיים בתחום רפואת השגרה, דבר המהווה קפיצת מדרגה בשירות הרפואי ובזמינות הטיפול למשרתי צה״ל.

בצה״ל יש כ-200 אחים ואחיות המשרתים במגוון רב של תפקידים, הן ביחידות השדה והן ביחידות העורפיות.

בשנים האחרונות מתחוללת מהפכה בתחום באמצעות פרויקט חדש שהתניע חיל הרפואה הכולל הצבת אח או אחות בכל מרפאה גדודית, ובמרפאות הצבאיות בשדה ובעורף. תוספת של בעל תפקיד נוסף למרפאה תשפר את השירות הרפואי המוענק לחיילי צה״ל.

מסלול העתודה הצבאי למקצוע האחים והאחיות, מסלול ״פסגה״, מעניק לבוגריו מקצוע לחיים עם יכולת התפתחות מקצועית, עניין ואתגר. המסלול אורך שלוש שנים, בסיומו ניגשים העתודאים לבחינת רישוי ממשלתית של משרד הבריאות ומקבלים רישיון לעסוק במקצוע האחות התקף גם באזרחות.

באמצעות מסלול זה מסייע חיל הרפואה ברמה הלאומית בהגדלת כמות האחים והאחיות במדינה אשר לאחר שירותם הצבאי, בו יצברו ניסיון ויתמקצעו, יצטרפו למערכת הבריאות האזרחית הצמאה לבעלי מקצוע בתחום זה.

האחות הראשית, סא״ל אושרת גוזלן: "אנחנו גאים מאד באחים והאחיות החדשים שהצטרפו לשורות הצבא ועברו את המבחן הממשלתי בהצטיינות. האחים והאחיות בצה"ל הינם אנשי מקצוע מעולים הצוברים ניסיון מקצועי, ניהולי ופיקודי במהלך שירותם הצבאי. שירותם משפר משמעותית את השירות הרפואי הניתן למשרתי צה"ל ומקדם את בריאותו. כמו כן נושאים האחים והאחיות תפקידי פיקוד על המרפאות השונות, ניהול משאבי ריפוי ושותפים בתהליכים חיליים משמעותיים".