החולה קיבלה תרופה אסורה - ונפטרה

בת 43 שסבלה ממחלת מעיים כרונית, קיבלה בביה"ח סורוקה תכשיר שמדכא את מערכת החיסון. למחרת היא מתה מזיהום.

ערוץ 7 , כ"א באב תש"פ

החולה קיבלה תרופה אסורה - ונפטרה-ערוץ 7
תרופות
צילום: iStock
תביעת רשלנות רפואית שבה עולות טענות למחדל טיפולי חמור הוגשה לבית המשפט המחוזי בלוד נגד בית החולים סורוקה בבאר שבע.

העיתון 'ישראל היום' מדווח כי לפי הנטען בכתב התביעה, חולה בת 43 עם מחלת מעיים קשה נפטרה לאחר שקיבלה בבית החולים תרופה בעירוי, וזאת למרות שמנהל המחלקה שטיפל בחולה נתן הוראה יומיים קודם לכן שלא לתת לה את התרופה מחשש שהיא תדכא אצלה את מערכת החיסון ותחמיר את מצבה.

הדברים התבררו בדו"ח בדיקה פנימי של בית החולים המרכזי בדרום הארץ ומתביעת רשלנות רפואית שהגישה לפני שבוע משפחתה של החולה נגד קופת החולים כללית, הבעלים והאחראית על סורוקה.

מדובר במקרה של ל' מבאר שבע אובחנה בהיותה בת 17 כסובלת ממחלת מעיים דלקתית כרונית - קרוהן, אשר גורמת לפגיעה קשה בתפקוד המעיים ולכאבים עזים.

על פי הנטען בתביעה, ל' טופלה באופן כושל ורשלני על ידי רופאי בית החולים וקופת חולים כללית, עד שבתחילת 2016 החמיר מאוד מצבה והיא התלוננה על כאבי בטן, הראתה סימנים קשים של דלקת והשילה כ־30 ק"ג ממשקלה.

מכתב התביעה עולה שהיא נבדקה באופן רשלני בחדר המיון של סורוקה ובמרפאה הגסטרואנטרולוגית של בית החולים, ומצבה רק הלך והחמיר עד שהתגלתה אצלה התנקבות במעיים.

על פי התביעה, ב־4 באפריל 2016 נבדקה ל' בסורוקה על ידי פרופ' אלכסנדר פיש, אז מנהל המכון הגסטרואנתרולוגי בבית החולים, ש"המליץ במסמך סיכום הביקור על ייעוץ המטולוגי דחוף וקבע כי יש להפסיק את הטיפול בתרופה הקבועה (רמיקייד) שהיא קיבלה למחלתה בגלל שזו תרופה שמדכאת את מערכת החיסון בגוף", אלא שיומיים לאחר מכן היא דווקא קיבלה בכל זאת את התרופה במחלקה לאשפוז יום בסורוקה, וזאת "למרות הנחייתו המפורשת של פרופ' פיש שלא לתת את התרופה שהיא מדכאת את מערכת החיסון והיא ניתנה לה על אף ההוראה להפסיקה, ודווקא בזמן שמערכת החיסון אצלה במאבק בזיהום בבטן וכשהיא נדרשה להיות בשיא כושרה... בכך החמירו את מצבה של ל' באמצעות טיפול בתרופה המדכאת את מערכת החיסון, אשר החמירה את הדיכוי החיסוני והקטינה את יכולתה לעמוד בזיהום".