הנחל בלב הקיבוץ
הנחל בלב הקיבוץצילום: גל טוויג

ראש עיריית בית שאן ז'קי לוי, ראש המועצה האזורית עמק המעיינות יורם קרין והנהלת קיבוץ ניר דוד החליטו לפתוח רצועה מנחל האסי לציבור הרחב.

בחודשים האחרונים התחזק המאבק לפתיחת המקום למטיילים. למעלה מעשרת אלפים בני אדם הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מטה המחאה ''משחררים את האסי''.

הכניסה לרצועת הנחל תהיה ללא תשלום, באחריות עמותת תיירות ניר דוד, תחת מגבלות הקורונה, בהתאם להנחיות משרד הבריאות ובהרשמה מראש. זאת לאחר שהפגנות רבות נערכו מול שערי הקיבוץ כאשר המוחים ביקשו גם ליהנות מפנינת הטבע.

בהודעה המשותפת של ראשי הרשויות נכתב כי "הרצועה תיפתח כמחווה של רצון טוב - אנחנו פועלים לקידום וביצוע תכנית אזורית כוללת של הזרמת מי האסי לבית שאן, תוכנית אשר תצמיח כאן את הדור הבא לערכים של שותפות, וסולידריות אזורית. לא ניתן יד למאבקים ואלימות באזור. אנחנו מובילים שותפות ודרך, וכך אנו רוצים לראות גם את ילדינו, חיים בשכנות טובה ובשיתוף מלא".

נחל האסי, נחל עמל, עובר במרכז קיבוץ ניר דוד שבחר לסגור אותו למבקרים שאינם חברי קיבוץ. מוביל מחאת ''משחררים את האסי'', מרום פרג'י, אמר לערוץ 7 בחודש שעבר כי "מדובר במשאב טבע ששייך לכלל הציבור והעם", וככזה לא יתכן שהגישה אליו תיחסם.

"אלה מים של כולם. אנחנו גרים בבית שאן השכנה ומרגישים שממדרים אותנו. בכל פעם השער הצהוב נסגר ושכירי חרב ממדרים אותנו", סיפר.

פרג'י הדגיש כי "זה לא בית שאן נגד הקיבוץ ולא מזרחיים נגד אשכנזים, אלא מאבק של כלל הארץ. לא ניתן לקיבוץ או אגודה שיתופית למנוע גישה מעם ישראל. הלב כואב".

לאורך תקופה ארוכה טענו בקיבוץ ניר דוד כי לא ניתן לקיים שגרת חיים בתוך פארק ציבורי, בלי סידורי חניה, שירותים, שירותי ניקיון ואכיפה. "איך למשל יוציאו מהקיבוץ מי שיחליט להשאר לישון על שפת הנחל, ישתכר, יפול חלילה למים ויטבע? מי יהיה אחראי? האם מישהו מוכן שיעשו לו מנגל בגינה? או לא עלינו את צרכיו? איזה פתרון מעשי מציעים המפגינים?", תהו בקיבוץ והסבירו את התנגדותם לפתיחת הנחל.

כאמור, ראש עיריית בית שאן ז'קי לוי, ראש המועצה האזורית עמק המעיינות יורם קרין והנהלת קיבוץ ניר דוד החליטו לפתוח רצועה מנחל האסי לציבור הרחב כמחווה של רצון טוב.