הציור עם הכתובת מוות ליהודים
הציור עם הכתובת מוות ליהודים צילום: באדיבות יואב אליאסי, הצל

מהקיר במרכז הרפואי "מדיקה" בתל אביב הוסר אתמול (שני) ציור של האמן יעקב מישורי הנושא את הכיתוב "מוות ליהודים".

על אף הסיסמה הקשה, מטרתו של מישורי, בן לניצולת שואה, הייתה להנציח את זכרונות אימו והמראות שראתה בליל הבדולח בהיותה תושבת גרמניה הנאצית.

לאנשים רבים הפריעה האומנות השנויה במחלוקת והם דרשו מהנהלת המרכז הרפואי להסיר את הציור.

כך למשל, יואב אליאסי (הצל), שכתב בחשבון הפייסבוק שלו פוסט שזכה לאלפי שיתופים ותגובות. "אתמול אדם נתקל בתמונה הזאת במרכז הרפואי מדיקה סנטר ברמת החייל בתל אביב", כתב. "הוא שיפשף את העיניים ולא האמין למה שהוא רואה".

לדבריו, "האדם המזועזע ניגש לאחת העובדות הבכירות במקום ושאל אותה על התמונה. העובדת ענתה לו בהתרגשות: האמנות המדהימה הזאת תלויה כאן כבר שנה, זה של "אמן" פרובוקטיבי שנשוי לבכירה בעיתון הארץ (כמה מפתיע) בשם יעקוב מישורי".

"האדם המזועזע שאל: את מודעת לכך שרשום עליה מוות ליהודים? העובדת ענתה לו בכעס: כן זה חופש הביטוי, זה אמנות!" הוסיף. "מי צריך אויבים מבחוץ שאנחנו האויב הכי גדול של עצמנו? דרך אגב למי שלא רואה את הכיתוב שיהפוך את התמונה, הם תלו הפוך בכוונה".

עוד באותו היום הסירה הנהלת המרכז הרפואי את התמונה מהקיר. "בעקבות הלחץ החברתי התמונה הביזיונית עם הכיתוב של מוות ליהודים הוסרה מהמרכז הרפואי מדיקה", כתב אליאסי בפוסט נוסף.

מנהלת המרכז הרפואי, ענת נוסבאום, הסבירה לאליאסי על השיקולים העומדים מאחורי תליית הציור והסרתו לאחר מכן. "הציור שהוצג במסדרונות בית החולים צוייר לזכר קורבנות השואה ומטרתו אחת - הצגת תקומתו ונצחונו של העם היהודי לאחר מלחמת העולם השניה", אמרה. "האומן, בן לניצולת שואה, מעביר ביצירתו את עוצמת העם היהודי ותחושותיה של אימו מליל הבדולח. הדרך שבה הוצגה היצירה ברשת היא הפוכה לחלוטין וצר לנו על כך".

לדברי נוסבאום, "המרכז מציג יצירות של עשרות אומנים על קירותיו. לאור תגובות ותחושות שהגיעו אלינו, הוחלט על החלפת היצירה באחרת. אנו מתנצלים אם רגשותיו של מישהו נפגעו. זו בטח לא הייתה כוונתנו. נמשיך לחרוט על דגלנו מקצועיות רפואית ברמה הגבוהה ביותר, תוך מתן שירות אדיב, קשוב ורגיש ללקוחותינו".

תשובתה זו לא סיפקה את אליאסי שכתב לה: "אני רק אשאל דבר אחד. במידה והיה אומן שמשפחתו נרצחה בפיגוע והיה עושה את אותה תמונה עם כיתוב של מוות לערבים זה גם היה ליגיטימי וראוי מבחינתך לתלות במוסד רפואי? או בכל מקום?"

העיתונאי שמעון ריקלין, שצייץ בחשבון הטוויטר שלו כנגד תליית הציור בעל הסיסמה הקשה, צייץ היום: "רוצה להודות להנהלת בית החולים על שהורידה את הציור שפגע ברגשות הציבור השפוי. מחקתי את הציוץ ולא מזכיר את שמם כדי לא לפגוע בפרנסה שלהם חלילה".

"חשוב שכולם ידעו שלכל חברה יש קווים אדומים והקריאה מוות ליהודים סתם במרחב הציבורי לא מקובלת ולא תתקבל", כך ריקלין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו