מהפכה משמעותית בתחום ניתוחי ריאות
מהפכה משמעותית בתחום ניתוחי ריאות צילום: ליאור צור, דוברות איכילוב

מטופלת ישראלית עם מחלות רקע רבות עברה לראשונה באיכילוב כריתת גידול ריאתי בזמן שהיא ערה ומתקשרת עם צוות המרדימים והמנתחים.

הניתוח עבר בהצלחה וחיי המטופלת ניצלו.

ד"ר מיכאל פאר, מנהל המחלקה לכירורגית חזה במרכז הרפואי איכילוב והמנתח הראשי מסביר "טכניקה ניתוחית זו מהווה פריצת דרך למטופלים הסובלים מגידולי ריאה ומתקשים לעבור ניתוח בהרדמה כללית עקב מחלות רקע רבות".

כריתות ריאה לסוגיהן הם הניתוחים השכיחים בתחום של כירורגית חזה ומהווים עד 70-80% מכלל הניתוחים בתחום. עד כ-80% מתוכם מבוצעים בגישה זעיר פולשנית. הם נעשו עד כה לרוב רק בהרדמה מלאה.

יחד עם זאת גם בניתוחים זעיר פולשניים המנותחים עוברים הרדמה כללית וחלק לא קטן מהם מתקשה לעמוד בהרדמה. עקב כך חיפוש טכניקות להפחתת סיכון הביא לפיתוח ניתוחים זעיר פולשניים ללא הרדמה כללית.

"מדובר במהפכה משמעותית בתחום ניתוחי ריאות שמגדילה את סיכויי החלמה של המנותחים רבים מצד אחד ומצד השני מאפשרת להגדיל את מספר הניתוחים מוצלחים בתחום כל כך אתגרי כמו ניתוח ריאות", מדגיש ד"ר מיכאל פאר.

ד"ר פאר הוביל את הניתוח המורכב יחד עם ד"ר מרינה קולודי ובשיתוף צוות המרדימים העוסק בתחום ד"ר ואדים ניסנביץ וד"ר ולדמיר ורנקין.