גבי אשכנזי: איראן לקחה את מדינת לבנון כבת ערובה

שר החוץ טען בפני שגרירי מדינות החברות במועצת הביטחון כי הדו"ח שמגיש המזכ"ל בנושא הלבנוני אינו משקף נכונה את המצב בשטח.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"א באב תש"פ

גבי אשכנזי עם השגרירים
גבי אשכנזי עם השגרירים
צילום: דוברות

שר החוץ, גבי אשכנזי, קיים היום (שלישי) תדרוך מדיני-בטחוני על גבול הצפון עם 12 שגרירי מדינות החברות מועצת הביטחון של האו"ם.

התדרוך התקיים על רקע הדיון במועצת הביטחון הצפוי להתקיים בנוגע להארכת מנדט יוניפי"ל - החלטה שצריכה להתקבל עד סוף חודש אוגוסט.

במסגרת התדרוך, קיבלו השגרירים סקירה ביטחונית ממפקד אוגדת עוצבת הגליל, תא"ל שלומי בינדר.

השר אשכנזי שוחח עם השגרירים על התעצמות חיזבאללה בדרום לבנון וניסיונות הארגון לפתח את יכולות הטילים המדויקים. הוא אמר כי "ישראל לא יכולה להישאר אדישה נוכח ניסיונות חיזבאללה לפגוע בריבונות הישראלית ואזרחיה. חיזבאללה פועל בשטחים העירוניים המאוכלסים ומשתמש באזרחי לבנון כמגן אנושי כפי שראינו כולנו באירוע המצער שבוע שעבר בו נפגעו מאות אזרחים לבנונים חפים מפשע".

הוא סיפר כי "ישראל הציעה לממשלת לבנון סיוע הומניטרי ואנו נערכים להעברת ציוד וקליטת פצועים במידה ונדרש. חוסר היציבות הפוליטי בלבנון מאפשר לחיזבאללה להשתלט למעשה על המדינה כולה. פוליטית, צבאית וכלכלית. וכל זאת בשליחות איראן. איראן לקחה את מדינת לבנון כבת ערובה באמצעות החיזבאללה".

הוא תקף את התנהלות מזכ"ל האו"ם. "החלטה 1701 אמורה ליצור מציאות שתמנע מהחיזבאללה ומאדוניו האיראניים להפוך את דרום לבנון לאתר של טרור והתבססות של יכולות רצחניות, ובכך למנוע את הפתח לעימות צבאי נוסף בין ישראל לחיזבאללה. ישראל תומכת במנדט אשר יחזק את היכולת של יוניפי"ל לבצע את המשימות שלו באפקטיביות. אחרת המנדט הזה נותר כלי חצי ריק. לצערנו, המציאות של דרום לבנון לא משתקפת בדו"חות של מזכ"ל האו"ם", סיכם.

שר החוץ עדכן את השגרירים בהצעת ההחלטה האמריקנית להארכת אמברגו הנשק על איראן.
"ישראל תומכת לחלוטין בהארכת אמברגו הנשק על איראן. מדובר במהלך הכרחי לאור התוקפנות של איראן במזרח התיכון, תמיכתה בטרור וערעור היציבות האזורית".

לבריו, "התחמשות איראן היא סכנה ליציבות במזרח התיכון ועל כולנו לשתף פעולה ולמנוע אפשרות זו. בלימת התוקפנות של המשטר האיראני, היא אינטרס לא רק של ישראל, ושל מדינות המזרח התיכון, אלא היא אינטרס וחובה מוסרית של מדינות העולם כולו. החלשת הלחץ על איראן היא מרשם לכישלון ומדיניות שכזו לא הוכיחה עצמה בעבר. אנו מצפים מחברות מועצת הביטחון לתמוך בבקשה האמריקאית להארכת האמברגו. כל עמדה אחרת היא מרשם להגברת התוקפנות של איראן ושל שלוחיה".

בתדרוך נכחו שגרירים וסגני שגרירים ממדינות: ארה"ב, צרפת, בריטניה, רוסיה, סין, גרמניה, אירלנד, קניה, דרא"פ, ויאטנם והרפובליקה הדומיניקנית.