קמלה האריס וגו' ביידן
קמלה האריס וגו' ביידןצילום: רויטרס

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ג'ו ביידן, בחר בקמלה האריס כסגניתו המיועדת, אם ינצח בבחירות שיתקיימו בנובמבר הקרוב.

המינוי של האריס נחשב היסטורי בפוליטיקה האמריקנית משום שלראשונה אישה אפרו אמריקנית ממוצא אסייתי מועמדת לתפקיד סגנית הנשיא. בכך מקווה ביידן לגרוף עוד קולות של מצביעים פוטנציאליים.

האריס, סנאטורית דמוקרטית מקליפורניה, התמודדה בפריימריז לראשות המפלגה הדמוקרטית אך פרשה בחודש דצמבר האחרון. במארס היא הודיעה על תמיכה במועמדותו של ביידן. היא שימשה לפני חברותה בסנאט כתובעת בקליפורניה.

האריס היא בת לאמא הודית ואבא מג'מייקה. היא נשואה לדאגלס אמהוף, עורך דין יהודי-אמריקאי, מאז שנת 2014.

סגניתו המיועדת של ג'ו ביידן נולדה בשנת 1964 לאם הודית ואב ג'מייקני. הוריה התגרשו כאשר היתה בת 7, והיא נותרה לגור עם אמה.

כשהיתה בת 12, עברה אמה להתגורר יחד עם הילדים למונטריאול בקנדה. האריס סיימה לימודי מדעי המדינה וכלכלה באוניברסיטת האוורד בוושינגטון, ולאחר מכן המשיכה ללימודי משפטים באוניברסיטת קליפורניה.

ביידן בשיחה עם האריס
ביידן בשיחה עם האריסצילום: רויטרס

בשנת 2003 התמנתה האריס לפרקליטת מחוז סן פרנסיסקו, ולאחר שני קדנציות בתפקיד היא נבחרה לאישה האפרו-אמריקאית הראשונה שכיהנה כתובעת הכללית של קליפורניה.

בשנת 2014 היא נישאה לבעלה היהודי דאגלס אמהוף, לאחר שהשניים נפגשו ב"פגישה עיוורת". בכתבה שפירסם עליה העיתונאי רון קמפאס, הוא תיאר את עמדותיה כ"יותר אייפא"ק מאשר ג'יי סטריט". האריס ביקרה בישראל מספר פעמים.

בשנת 2017 היא השתתפה בארוחת ערב עם פעילים ישראלים, נפגשה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביקרה בכותל, ביד ושם, בבית המשפט העליון, ובאוניברסיטת אל-קודס. "אני זוכרת לטובה את ארגזי הקרן הקיימת לישראל שהיינו משתמשים בהם כדי לאסוף תרומות לנטיעת עצים לישראל. שנים אחר כך, כשביקרתי בפעם הראשונה בישראל, ראיתי את פירות המאמץ הזה ואת ההמצאה הישראלית שבאמת הפריחה את המדבר", אמרה בנאום באייפא"ק.

לאחר מכן הוסיפה כי "ספגתי את המראות, הקולות והריחות של ירושלים. עמדתי ביד ושם, הרוסה מהעדויות הדוממות של 6 מיליון היהודים שנרצחו בשואה, ועלינו לזכור תמיד את ההבטחה החגיגית הזו. לעולם לא עוד".

בשנת 2017 היא הושבעה כסנטורית מטעם קליפורניה ונבחרה למספר וועדות ממשלתיות. האריס התבטאה מספר פעמים בעד ישראל וזכותה להגן על עצמה מפני תוקפנות פלסטינית, אך טענה כי המו"מ לשלום צריך להתקיים ישירות בין הצדדים. "לא ניתן לסבול את המטח האחרון של פיגועי טילים מעזה על ישראלים חפים מפשע. לישראל יש את הזכות להגן על עצמה מפני התקפות מחרידות אלה. אני מצטרפת לאחרים בדרידה לעצור את ההסלמה", אמרה האריס בנובמבר 2019 בראיון לאתר JewishInsider.

על השאלה האם היתה מעבירה את השגרירות האמריקאית חזרה לתל אביב היא סירבה להשיב, אולם בשנת 2017 היא הצביעה בעד ההחלטה הקוראת לנשיא טראמפ לקיים את ההחלטה משנת 1995 להעביר את השגרירות לירושלים.

קמלה האריס
קמלה האריסצילום: רויטרס

על המו"מ בין ישראל והפלסטינים אמרה האריס בחודש יולי 2019 בראיון לג'רוזלם פוסט" כי "התנאים של כל הסכם בין הישראלים לפלסטינים לא יכולים להיקבע על ידי אחרים בעולם. ארה"ב ובעלות בריתנו באירופה ובעולם הערבי יכולים וצריכים לעזור לייצר הסכם שלום ולהביא את שני הצדדים לשולחן, אולם על הישראלים והפלסטינים עצמם לנהל משא ומתן ולאשר את התנאים של כל הסכם שלום''.

לדברי האריס, ''ניתן לייצר שלום בר-קיימא רק באמצעות משא ומתן דו-צדדי המגן על זהותה של ישראל, מבטיח ביטחון לכל האנשים וכולל את ההכרה בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית. אני מאמינה שההחלטה היחידה בת קיימא לסכסוך הפלסטיני הישראלי והדרך היחידה שבה ישראל יכולה להישאר מדינה יהודית ודמוקרטית היא שתי מדינות לשני עמים החיים זה לצד זה.

''על הפלסטינים להיות מסוגלים לשלוט בעצמם במדינתם בשלום ובכבוד, כמו שישראלים ראויים למולדת בטוחה לעם היהודי. אני מאמינה שגורמים חיצוניים לא יכולים לכפות פיתרון לסכסוך הזה. הצדדים עצמם צריכים להסכים לכך. שני הצדדים יצטרכו לקבל החלטות קשות", הוסיפה.

בראיון ב"ניו יורק טיימס" ביוני 2019 נשאלה האריס האם לדעתה "ישראל עומדת בשמירת זכויות האדם", וענתה "בסך הכל – כן", ולאחר מכן הוסיפה כי "כחברה בוועדת המודיעין של הסנאט וגם בוועדת ביטחון הפנים, אני מעורבת עמוקות בהבטחה כי היחסים בין אמריקה ישארו חזקים. אני גאה לעמוד בעוצמה לצד בעלות הברית החשובות ביותר של אמריקה.

''תנו לי להיות ברורה במה שאני מאמינה. ישראל היא ידידה ביקורתית ובעלת ברית לארצות הברית. אני עומדת לצד ישראל גם בגלל הערכים המשותפים שלנו, שהם כל כך יסודיים להקמת שתי המדינות שלנו, ואני מאמין שהקשרים בין תושבי ארצות הברית לעם ישראל אינם ניתנים לשבירה ולעולם לא נוכל לאפשר לאף אחד להציב מכשולים בינינו.

''אעשה כל שביכולתי להבטיח תמיכה רחבה בביטחון ישראל ובזכותה להגנה עצמית. לכן אני תומכת מאוד בסיוע הביטחוני של אמריקה לישראל ואני מחויבת לחזק את מערכת היחסים הביטחונית וההגנה הישראלית", הבהירה.

בשיחה עם הוועד היהודי-אמריקאי בחודש יוני 2019 התייחסה האריס לניסיונות החרם של מספר ארגונים על ישראל, והביעה התנגדות עזה לכך. "אני מאמינה שכאשר כל ארגון מנסה לבצע דה-לגיטימציה לישראל, עלינו לקום ולהביע נגדה נגד זה. יש להתייחס לישראל באופן שווה, וזו הסיבה שההחלטה הראשונה שהכנתי כסנטורית של ארצות הברית הייתה להילחם בהטיה אנטי-ישראלית באו"ם ולהתחייב כי ארה"ב מבקשת פיתרון שתי מדינות צודק, בטוח ובר-קיימא".

עם זאת, האריס הביעה התנגדות לצעד הסיפוח עליו הכריז נתניהו. "האריס מאמינה שנקיטת צעדים חד צדדיים לסיפוח הגדה המערבית תהיה טעות ותסכן את תהליך השלום", אמרה מנהלת התקשורת שלה, לילי אדאמס. גם האריס עצמה אמרה בראיון כי "אני מתנגדת לחלוטין להחלטה חד צדדית על סיפוח ואביע את דעתי".