קבלת פנים לגיוס לגולני: גילוח דתיים

טירונים שגויסו לחטיבת גולני בתחילת השבוע קיבלו פקודה להתגלח. ''נוצר כאוס מוחלט. אין כל קשר בין זקן למשמעת''.

ערוץ 7 , כ"ב באב תש"פ

קבלת פנים לגיוס לגולני: גילוח דתיים-ערוץ 7
גילוח, אילוסטרציה
צילום: אייסטוק

בתחילת השבוע נקלטו על ידי צה''ל מאות חיילים לבסיס ההדרכה החטיבתי של חטיבת גולני במסגרת גיוסי אוגוסט 2020.

למתגייסים הטריים ציפתה הפתעה לא נעימה. לדבריהם, בהוראת המח"ט אל"מ ברק חירם, נשללו מהם טפסי פטור הזקן הזמניים עימם הגיעו מהבקו"ם, והם חויבו להתגלח בהליך בזק בנוכחות הרב הצבאי והרס"ר של הבא"ח.

הטירונים שגולחו, חלקם בוגרי מכינות קדם צבאיות דתיות, העידו כי נשאלו שאלות "דתומטר" בהלכות שבת, ברכות וכדומה ומי שגמגם - חויב להתגלח. לדבריהם, בני ישיבות הסדר (בני"ש) - לא מועמדים במבחן דומה.

בנוסף לכך, עלו טענות על מספר חיילים דתיים שענו היטב על השאלות - ובכל זאת חויבו להתגלח לאור חוסר השליטה והיעדר הנחיות ברורות להגדרת "חייל דתי" מצד הרב הראשי לצה''ל תת אלוף הרב אייל קרים.

רבני מכינות קדם צבאיות זעמו על צה''ל ועל הרבנות הצבאית ונענו כי אין ברירה לאור הנחיית המח"ט לדלל הרמטית את הזקנים, וכי הם מצילים מה שאפשר ומאשרים זקן רק לחייל שלא יעבור לסדר היום על גילוחו.

גם לוחמים ותיקים יותר בחטיבה ואף קצינים דתיים דיווחו על הוראה דומה של המח"ט, שאילץ אותם להתגלח בשבוע האחרון.

מארגון "צו 1" נמסר לערוץ 7 "המח"ט החדש מבייש את חטיבת גולני, מבייש את צה''ל ומבייש את היהדות. בהיעדר מענה דתי בצבא וחוסר הרלוונטיות של בכירים ברבנות הצבאית דוגמת רב פיקוד הצפון סא"ל יהונתן רובין והרבצ"ר תא"ל אייל קרים, נוצר כאוס מוחלט בנושא זה אשר פוגע בחיילים שרק עתה התגייסו במוטיבציה גבוהה. אין כל קשר בין זקן למשמעת. להפך, אנו קוראים לרמטכ"ל כוכבי שכבר שיפר את הפקודה לאור בקשתנו, להעמיד לדין משמעתי כל מי שפגע באורח חייו של חייל יהודי באשר הוא".

תגובת דובר צה"ל: ״בהתאם לקבוע ב״כללי ההופעה והלבוש״, חלה חובה על כלל החיילים בצה״ל לגלח את פניהם על מנת לשמר את הסדר והמשמעת בצה״ל וכן ליצור אחידות בקרב כלל המשרתים. 

״לצד האמור, במקרים חריגים יינתן היתר חריג לגידול זקן או שפם. ישנם היתרים מטעמים שונים. הגורם המוסמך אשר יכול לתת היתר חריג לגידול זקן או שפם הוא מפקד יחידת החייל, בדרגת סא״ל לפחות. 

״חיילי חטיבת גולני שהתגייסו החודש הגישו כמקובל בכלל יחידות הצבא בחינה לבקשת פטור (הפטור שקיבלו בשרשרת החיול ביום גיוסם הוא פטור זמני). בקשת הפטור הועברה כנדרש לבחינת הגורמים המוסמכים ע"פ הפקודות של אגף כוח האדם. חייל שיימצא כי זכאי לפטור לא יחויב להתגלח.
חטיבת גולני הינה חטיבה לוחמת שחרטה על דגלה להוות את חוד החנית הן המקצועי והן הערכי, ועל כן תמשיך להקפיד על פקודות המשמעת בקרב חייליה״.