ישראל מסייעת להודו במשבר הקורונה

מדינת ישראל תרמה ציוד רפואי מתקדם לבית חולים מוביל בהודו. הציוד ישמש את בית החולים במלחמתו נגד נגיף הקורונה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב באב תש"פ | עודכן: 16:23

ישראל מסייעת להודו במשבר הקורונה-ערוץ 7
טקס העברת הציוד הרפואי לבית החולים איימס
צילום: שגרירות ישראל בדלהי

שיתוף הפעולה בין ישראל להודו במלחמה נגד נגיף הקורונה מתקדם צעד נוסף.

בהמשך לשיתוף הפעולה המחקרי המוצלח לאיתור בדיקות מהירות לקורונה, בטקס שנערך בבית החולים איימס בדלהי מסרה שגרירות ישראל בהודו לרופאים ציוד רפואי פורץ דרך אשר פותח בארץ ונמצא יעיל למלחמה בקורונה.

הטכנולוגיות שנמסרו כוללות מערכות חישה וטיפול מרחוק ללא מגע, מערכת ניהול בקרה ותיאום בין הסגל הרפואי וכן מערכות רפואיות מתקדמות ופתרונות מבוססי בינה מלאכותית, כגון רובוט רפואי שנמצא בשימוש בארץ ומאפשר צמצום החשיפה של הצוות הרפואי לחולים.

חלק מהציוד נתרם ע"י החברות הישראליות וחלקו נרכש בתקציב מיוחד שהוקצה ע"י שר החוץ גבי אשכנזי.

מבצע תרומת הציוד, שנעשה ביוזמה ובהובלה של משרד החוץ הישראלי, יסייע לביה"ח איימס להתמודד עם נגיף הקורונה אשר מתפשט כעת בהודו בקצב גבוה.

שיתוף הפעולה והעברת הציוד עם הטכנולוגיה המתקדמת, יפתח בעתיד בפני החברות הישראליות אפשרויות לשיתופי פעולה מסחריים ברחבי הודו.

בין בית החולים למשרד החוץ קיים שיתוף פעולה מתמשך, שתחילתו בשנת 2007 כאשר בתיאום של מש"ב (הסוכנות לשת"פ בינלאומי במשרד החוץ) ולאחר ביקור של משלחת לימודית של בית החולים ההודי בביה"ח רמב"ם בחיפה הוקם בביה"ח איימס בשנת 2011 מרכז טראומה במודל הישראלי. יחידת טיפול נמרץ מתקדמת זו משמשת מודל עבור בתי חולים אחרים ברחבי הודו.

מאז פרוץ מגיפת הקורונה, קיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומקבילו ההודי נרנדרה מודי שלוש שיחות בהן סיכמו על שיתוף פעולה בין המדינות במלחמה בנגיף הקורונה.

בתחילת המשבר סייעה הודו לישראל לחלץ אלפי ישראלים שהיו פזורים ברחבי הודו תחת עוצר מוחלט ושמיים סגורים, וכולם הגיעו בשלום לביתם. כמו כן סיפקה הודו לישראל תרופות וציוד מגן אשר נדרשו למאבק במגיפה.

שגריר ישראל בהודו, ד"ר רון מלכא, הביע שביעות רצון משיתוף הפעולה המתרחב. "אנו שמחים לשתף את מיטב הטכנולוגיה הרפואית מישראל עם המכון הרפואי הבכיר ביותר בהודו. אנו בטוחים כי הטכנולוגיות המועברות לבית החולים יחזקו את יכולתו להתמודד עם מגיפת הקורונה, וגם ישפרו את יכולות הטיפול הרפואי בעתיד".

"הסיוע ההדדי בין הודו לישראל בהתמודדות עם נגיף הקורונה הוא השתקפות של החברות האמיצה שנרקמה בין המדינות ואף מתחזקת תחת מגיפת הקורונה. שיתוף הפעולה המדעי והטכנולוגי בין ישראל להודו הוא מיוחד ופורץ דרך ברמה העולמית, שתי המדינות משלימות זו את זו ביכולות הפיתוח והייצור המאפשרים פתרונות חדשניים לשתי המדינות, כמו גם לעולם כולו", הוסיף מלכא.