אודי טנא
אודי טנא צילום: יוסי זליגר

החלטת בג"ץ שלא להרוס בית המחבל שרצח את לוחם סיירת גולני עמית בן יגאל ז"ל, מהווה יריקה בפרצופם של אזרחי ישראל בכלל וחיילי צה"ל בפרט. בפעם המי יודע כמה, בג"ץ החליט לתפקד פה כמעין ממשלת על ובהחלטותיו פוגע שוב שוב במדיניות הלחימה בטרור של כוחות הביטחון ובהרתעה הישראלית נגד המחבלים.


חיילי צה"ל בסדיר ובמילואים יודעים כי מערכת הביטחון תעשה הכל כדי לשמור עליהם ולהשיב אותם במקרה ויפגעו חלילה או יפלו בשבי. מספיק היה לשמוע בתחילת השבוע על מאמץ מערכת הביטחון לאחר עשור לאתר את רוצחם של רב סרן אלירז פרץ ז"ל וסמל ראשון אילן סביאטקובסקי ז"ל כדי להבין שחיילי צה"ל לא לבד.

פסק הדין שקיבל את העתירה של משפחת המחבל יחד עם ארגון הממומן על ידי ממשלות זרות קבע כי אסור לכוחות הביטחון להרוס את בית המחבל. בפועל הוא קושר את ידי חיילי צה"ל. המסר שפסק דין זה מעביר הוא דו כיווני. מחבלים שפלים עלולים להתעודד שכן כעת בנוסף למעטפת המשפטית שהם זוכים מארגונים ישראלים במימון זר, כעת גם בית המשפט מתייצב לצדם ולא בפעם הראשונה. במסלול השני, החיילים כעת חוששים יותר שכן כעת כל מחבל עם משפחה וילדים יודע שככל הנראה ביתו לא יהרס במידה ויצליח בפעילותו לרצוח חייל צה"ל.


ההחלטה מהשבוע מחייבת את שופטי בג"ץ לערוך בדק בית רציני, שכן הרכב השופטים שניתן לתיק כה רגיש היה ידוע מלכתחילה כהרכב בעייתי מאוד. הגיע הזמן ששופטי בג"ץ יפסקו על פי החוק ולא יקחו לעצמם סמכויות לא להם. קביעה אומללה שרצח חייל איננה מקרה קיצון היא במקרה הרע אמירה בטור פובליציסטי ולא אמורה להיות משפט של שופט בפסק דין בבית משפט העליון. הגיע הזמן שנבחרי הציבור יחזירו את האיזון בין הרשויות ולא יאפשרו לשופטי בג"ץ לקבוע לממשלה מתי היא יכולה לממש את המדיניות שלה בכל תחומי החיים.

חשוב שהשופטים ידעו שלמרות ההחלטה ההזויה, אנחנו נמשיך לשרת בסדיר ובמילואים ולהיות אלה שמגינים על מדינת ישראל. לאורך אלפי דורות, יהודים בכל המקומות בעולם חלמו על מדינה יהודית וצבא יהודי וכעת, אנו זוכים לראות את הנס המדהים הזה שנקרא מדינת ישראל מתגשם מול עיננו דרך הצבא הכי מקצועי בעולם.

זכות זו מחייבת את כל קברניטי המדינה לתת את כל הכלים העומדים לרשותם כדי שחיילי צה"ל יוכלו לממש את יעדו של הצבא והוא לנצח בכל מקום, זמן ושעה. תקוות חיילי צה"ל בסדיר ובמילואים היא כי בעתיד בג"ץ לא יקשור את ידינו וימנע מאיתנו להמשיך ולנצח.

הכותב הוא רב סרן במיל. וראש אגף תקשורת וממשל בתנועת "אם תרצו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו