תגלית היסטורית: ישיבה בישוב מגדל עדר

מסמכים מגלים שבישוב החרדי מגדל עדר באיזור גוש עציון הוקמה ישיבה שנה לפני טבח תרפ"ט אך נחרבה בעקבות המאורעות יחד עם הישוב שננטש.

ערוץ 7 , כ"ב באב תש"פ

מסמך ההקמה של הישיבה
מסמך ההקמה של הישיבה
צילום: ללא

השבוע מלאו 91 שנים למאורעות תרפ"ט וממסמכים מרתקים שנחשפו עולה כי לפני מאורעות תרפ"ט הוקמה ישיבה ביישוב החרדי מגדל עדר בין ירושלים לחברות, שנחרבה וננטשה לאחר הפרעות.

הישיבה שהוקמה נקראה תיקון רחל, ויזם את הקמתה הרב נח גד ויינטראוב זצ"ל.

הרב נח גד וינטרוב הייתה דמות מוערכת בירושלים שלפני מאה שנים. איש סודו של הרב יוסף חיים זוננפלד והמקובל רבי חיים שאול דוויק הכהן. הוא התחבב על כל גדולי ירושלים וכתב את דברי תורתם וחידושיו בכמאה ספרים וקונטרסים שהוציא לאור.

כמו כן הקים הרב וינטרוב את היישוב החרדי מגדל עדר באזור גוש עציון של היום בשנת תרפ"ו.

בארכיון נמצא דף ההקמה של הישיבה ומטרותיה. המטרה המררכזית היתה "לאפשר לתלמידי חכמים עניים חולים וחלשים להגות בתורה במקום מבריא רוח ולהחזיקם בכל צרכיהם במאכל במשתה ובהלבשה".

עוד ממטרות הישיבה שנקבעו: לערוך בכל שבוע "תיקון חצות על קבר רחל אמנו ולהזכיר שם את כל החברים התומכים בישיבה" וכן "פעם אחת בכל שבוע לנסוע לחברון להתפלל על קברי אבות לתשועת ישראל ועל הגאולה המובטחה מה' שתצמח במקום הזה".

נמצאו גם ההסכם שנחתם ביום ג' פרשת שופטים כ"ח אב תרפ"ח לייסוד הישיבה שנקרא בשם "כתב התקשרות" וכן מסמך להקמת בנק שנקרא "באנק מגדל עדר" במטרה להלוות לאנשי היישוב גמילות חסדים.

במאורעות תרפ"ט הישוב מגדל עדר ננטש כולו בידי תושביו החרדים לאחר שערביי המקום הזהירו אותם.

נכדו של המייסד, הרב שבתי ויינטראוב מי שעומד בראש מכון באהלי צדיקים להדפסת ספרי סבו אומר כי מדובר בגילויים מדהימים שחושפים עד כמה השקיעו מייסדי המקום להפוך את המקום ליישוב תורה במרכז גוש עציון של היום.

"מדובר היה בפריצת דרך של אנשי היישוב הישן בירושלים בעידודו של הרב זוננפלד להעמיק את ההתיישבות החרדית בדרך לחברון, במטרה להביא לזירוז הגאולה, ורואים עד כמה מסרו את נפשם במקום שכמעט היה בלתי אפשרי לגור מצד כל הבחינות".

"סבי לא רק שהקים את היישוב אלא פעל בכל כוחות להביא למקום ישיבה ולהפריח את המקום גם מבחינה רוחנית", הוסיף.