מתנקשים בשירות קרטל הסמים 'סינלואה'. מתוך הפרק הראשון
מתנקשים בשירות קרטל הסמים 'סינלואה'. מתוך הפרק הראשון NETFLIX © 2020

למילה גיבור יש בדרך כלל קונוטציה חיובית, אבל גיבורי הסדרה החדשה של נטפליקס הם דווקא אנשים רעים. אפילו רעים מאוד.

טרוריסט, ברון סמים מקסיקני שמנהל קרטל אכזרי ואיש עסקים רואנדי שמימן רצח עם הם רק חלק מהאנשים שהסדרה עוקבת אחריהם.

'המבוקשים ביותר בעולם' (World's Most Wanted) היא סדרת דוקו מקורית של נטפליקס, אבל בכיף יכולה להיחשב גם כסדרת מתח. נכון, יש בה לא מעט ראיונות ודיבורים, אבל לצד זה היא גם מכילה צילומים חיים וקרבות ירי מסמרי שיער. אמיתיים כמובן.

"בעשור האחרון האופיום הרג יותר אמריקאים ממקרי ירי" אומר אחד המרואיינים בפרק הראשון שעוסק ב'אל מאיו', ברון סמים מקסיקני שנמלט מהחוק כבר מעל ארבעים שנה. הבחירה לפתוח את הסדרה בנושא הקרטלים והסמים מעניינת במיוחד לאור העובדה שבפרקים הבאים יוצגו נבלים 'מוצלחים יותר', כמו מארגני רצח עם או טרור המוני.

עוד נקודה שיוצרי הסדרה חזרו עליה שוב ושוב היא שהנבלים הנמלטים הם הפושעים הגדולים, אבל יש לא מעט אנשי משטרה וממשל שמאפשרים להם את זה. שמנפיקים תעודות, שמדליפים, שפורשים חסות, אנשים שבלעדיהם אותם פושעים היו חסרי ישע.

זה כואב, זה מעצבן, אבל זו המציאות. אנשים מושחתים תמיד היו ותמיד יהיו. גם כאן, אצלנו. זה מה שקורה כשהכסף מדבר. "נכון ששוטרים הם עובדי מדינה" אומר אחד המרואיינים, "אבל סוחרי סמים משלמים יותר".

אגב, אם כבר מדברים על כסף, ממשלת ארצות הברית מחלקת ממנו, והרבה. כל מה שאתם צריכים זה למסור מידע על אחד הפושעים שמופיע בסדרה, ואם המידע הזה יוביל ללכידתו חמישה מיליון דולרים יעברו לחשבון הבנק שלכם. פשוט וקל, מי אמר שאין עבודה בקורונה?

תחושה נוספת שיוצאים איתה מהסדרה זו האירוניה, סוג של טעם חמצמץ בפה, מהתנהלות הממשלות עם אותם פושעים. ולא, אני לא מדבר על שחיתות אפילו, אלא על הסכמי 'עד מדינה' למיניהם שמפחיתים בעונשם של פושעים, על גירושים במקום מעצרים ועוד. ברור שככה המנגנון עובד, ושלפעמים בשביל ללכוד פושע אחד צריך לשחרר אחר, ועדיין.

"אנשים שמופיעים בתכנית הזו לא נידונו בפני בית משפט, ולכן הם נחשבים חפים מפשע עד שתוכח אשמתם". המשפט הזה, שמופיע בכתובית הסיום של כל פרק, מסכם די יפה את התחושה שאיתה יצאתי מהסדרה.

הכל מצולם, הכל מתועד, אז איך זה שהאיש הזה עדיין לא יושב בכלא? איך זה שבעולם הטכנולוגי עם האמצעים המתקדמים שלנו, יש עדיין ארכי-פושעים שמסתובבים חופשי רק כי "לא הוכחה אשמתם"?

נכון שחלקם כבר נתפסו, אני לא אגלה מי בשביל לא להרוס את המתח, אבל עצם הידיעה שיש פרקים שנשארו בסוף פתוח, הייתה קצת מערערת ופותחת למחשבה עבורי. מומלץ בחום.