נחל האסי בקיבוץ ניר דוד
נחל האסי בקיבוץ ניר דודצילום: Menachem Lederman/Flash90

סערת ניר דוד כמעט ופותחת מהדורות. המאבקים על פתיחת גדות נחל עמל, ההאסי, לביקור מטיילים גולשים לעימותים פיזיים ועם שלמה גלזר, מזכיר הקיבוץ, שוחחנו על המתווה שאולי יוכל להוביל לרגיעה באזור.

"כל בר דעת מבין שאי אפשר להפוך ישוב לפארק ציבורי", פותח גלזר, "אם ניר דוד יפתח את שעריו ויכנסו אלפי אנשים, איפה יחנו על המדשאות, איפה יעשו צרכים? מי יהיה אחראי למקרה של טביעה? אין בכלל אפשרות שישוב יכול להתקיים כפארק ציבורי".

גלזר מציין כי הקיבוץ הוקם בשנת 36' בסמכות וברשות המדינה והתנהלותו כולה נעשית כחוק. המציאות העכשווית היא ש"הבתים הראשונים של הקיבוץ נמצאים במרחק של עשרה מטרים מהנחל", מה שאינו מאפשר הפיכה של גדת הנחל לאתר בילוי ותיירות מבלי לפגוע בזכויות הפרט של התושבים.

"צריך למצוא איזון לקיום הקהילה ושגם הציבור יוכל ליהנות מהנחל וזאת בעזרת היועמ"ש והרשויות המוסמכות ולא מול כל אדם באופן פרטי. לצערנו, החבורה הזו לא רואה את הצד השני והתוצאה היא הסתערות על הגדרות ואלימות מאוד קשה. אנשים לא יכולים לצאת לעבודה. אנשים נכנסים עם מגפונים ועושים רעש, מכוניות צופרות. זה הפך להיות מאבק להחרבת הישוב".

במציאות שבה בתי הקיבוץ נמצאים ממש על גדות הנחל, האם ישנו פתרון שהקיבוץ יכול להציע? גלזר מציין 2-3 פתרונות אפשריים שלדבריו זוכים למענה של סירוב מוחלט מצידם של המוחים.

"יש הסכמה בבית המשפט לפתח חוף בהמשך נחל האסי לרווחת הציבור. עשינו את כל מה שנדרש וזה תקוע בוועדה המחוזית. הקצינו את השטח ללא תמורה, אישרנו את התכנית בוועדה המקומית. כעת יש ויכוח אבל זה לא מתקדם בוועדה המחוזית. דרושה הכשרה של המקום".

הפתרון הנוסף כרוך בתיאום בין ראש עיריית בית שאן, המועצה האזורית והקיבוץ ובחסות השרה גילה גמליאל. על פי הצעה זו ייקבע מתווה לצדק חלוקתי של מי הנחל וחלק מהמים יופנה לתוך בית שאן, שם יוקם פארק עבור ציבור המבקרים מכל רחבי הארץ. פתרון זה יוכל להתבצע רק בעוד כשנתיים או שלוש שנים.

"בינתיים עשינו הסדרה בחסות ראש המועצה האזורית וראש עיריית בית שאן ופתחנו רצועת נחל במגבלות הקורונה של הרשמה מראש והגבלת המקום, הגבלת מספר האנשים והגבלת השעות. הכניסה מתבצעת מהצד המערבי. זה עובד ואנשים נהנים".

גלזר מציין כאמור כי כל הפתרונות שמועלים זוכים לסירוב מוחלט של המוחים. "חבורת המוחים מתנגדים לכל ההסדרים. הם מסרבים גם לדבר. קיימנו פגישה לפני יומיים אחרי ששבועות ארוכים הם סירבו לדבר. המשפט הראשון שנאמר מצידם בפגישה היה 'קודם תפתחו את הקיבוץ ואחר כך נדבר'. בזה גם נסגרה הפגישה".

"יש כאן מסע שקרים, השמצות והכפשה כלפי תושבי ניר דוד, קראו לנו גנבים, גזלנים, אנסים, קאפו. זה חצה את כל הקווים. גם האלימות בגדרות לא נסבלת. שומר הוכה בבקבוק ואושפז, מנהלת התיירות של הקיבוץ חטפה מכות כשהציעה לנערים להיכנס", אומר גלזר. האם הפרשה בדרך לפתרון? גלזר מקווה ומאמין שכן ומדגיש שוב ש"הסדרים עושים עם הרשויות ולא עם אנשים פרטיים". ברוח זו התקיים אתמול הדיון בכנסת באופן ענייני לקראת גיבוש מתווה מוסכם בין הצדדים.