החיים היהודיים בג'רבה שבים למסלולם

בצל הקורונה, בתי הכנסת ומערכת החינוך שבו לפעול במתכונת מותאמת לחודשי הקיץ. סגן נשיא ועידת רבני אירופה שב מביקור מיוחד בתוניס.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ד באב תש"פ

החיים היהודיים בג'רבה שבים למסלולם-ערוץ 7
חברי הקהילה בבית הכנסת אל גריבה
צילום: הקהילה היהודית בתוניס

סגן נשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב משה לוין התארח באחרונה בקהילה היהודית בג'רבה בתוניס, ששבה לשגרה תחת נגיף הקורונה.

הקהילה היהודית בתוניסיה בראשות רבה של תוניסיה הרב חיים ביתאן מרוכזת ב'רובע היהודי הגדול' שבאי ג'רבה המאוכלס כולו ביהודים שומרי תורה ומצוות.

התושבים נשמעו בצייתנות להוראות משרד הבריאות המקומי כפי שגובשו על-ידי ועד הקהילה בראשות הרב ביתאן.

כארבעים מבני הקהילה שנחשפו לאחד הנדבקים במגיפה נכנסו לבידוד ובהם הרב ביתאן ובנו יניב. משרד הבריאות עם ועד הקהילה החליטו על שורה של צעדים למניעת התפשטות המחלה באי, ובהם סגירת כל בתי הכנסת ובתי המדרש, השבתת מערכת החינוך והפעילות התרבותית והפעלה מבוקרת של חנויות המזון בתי המרקחת ושירותי הרפואה.

"אנחנו ברוך השם בסדר ואני קורא לכל עם ישראל להתחזק באמונה והוא יתברך ישמור על כל עם ישראל", אמר הרב ביתאן.

הרב לוין אמר, "אנו מצויים בתקופה שאין אנו יודעים מה יולד יום. אבל כח האמונה התמימה השלמה העוצמתית שלכם, שלנו, היא העמידה הזקופה בניסיון הזמן והביטחון המלא בקדוש ברוך הוא שהכל לטובה ויזמן לנו מידי יום ביומו את מנת החיים שלנו. הודות לאמונה החזקה ולצייתנות הראויה לציון להוראות הרב זכינו וברוך השם עברה הקהילה את המגיפה בשלום. ואנו מאמינים שכשם שקיבלנו סייעתא דשמיא עד היום כן נמשיך ונקבל מאיתו יתברך רפואה וחיים ושפע של טוב".

בתום ביקור בתלמוד התורה ובמוסדות התורה באי עלו המשתתפים תחת אבטחה כבדה אל בית הכנסת העתיק 'אל גריבה', אותו פתחו השלטונות במחווה מיוחדת, לתפילה בראשות רבי חיים ביתאן והדלקת נרות לשלום הקהילות והחולים ברחבי העולם היהודי.

לפני כשנתיים וחצי ביקרה בעיר משלחת של 'ועידת רבני אירופה' רבנים מישראל וראשי ארגונים יהודיים בראשות נשיא הועידה הגאון רבי פנחס גולדשמידט.

הרבנים הוזמנו על ידי ממשלת תוניס כדי לחזק את הקהילה היהודית ואת שיתוף הפעולה בין יהודים ומוסלמים במלחמה נגד הטרור והאנטישמיות.