לא מחפשים עבודה: ''יש דמי אבטלה''

החלטת הממשלה להאריך את תקופת דמי האבטלה משאירה מובטלים רבים בבית מבלי לחפש עבודה חדשה. צפויות לכך השלכות קשות עבורם בעתיד.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג באב תש"פ

לא מחפשים עבודה: ''יש דמי אבטלה''-ערוץ 7
שירות התעסוקה
צילום: שירות התעסוקה

נתוני האבטלה המשקפים את המשבר הכלכלי מטרידים מאוד. הממשלה מעלה הצעות שונות, אבל האם באמת כל מי שמוגדר כמובטל הוא אכן כזה, או שאולי ישנם מי שמעדיפים לקבל דמי אבטלה ולא לחפש מקום עבודה חדש?

האם מדיניות דמי האבטלה של הממשלה תורמת להשארת מפוטרים מחוץ למעגל התעסוקה?

יצחק טיקוצקי, מנכ"ל חברת 'קריירה' העוסקת בליווי עובדים בשלבי מציאת עבודה, אומר כי אמנם לא ניתן להעריך את מספרם האמתי של המובטלים בישראל, אך ברור שרבים מאוד מעדיפים להישאר בבית, לקבל דמי אבטלה ולא לחפש מקום עבודה חדש. את המספר בו נוקטים הגורמים הרשמיים, כתשע מאות אלף מובטלים, הוא אינו מקבל ומספר:

"קשה לקבוע כמה מחפשי עבודה אמתיים יש במשק. אחרי המעגל הראשון של הקורונה, כשנפתח המשק מחדש, נערכנו וגייסנו הרבה משרות טובות במשק כדי לתת מענה נכון למובטלים, אבל ההפתעה הגדולה הייתה שאם ציפינו להסתערות של אנשים שמבקשים עבודה, גילינו שהרבה אנשים ישבו על הגדר".

בדבריו מדגיש טיקוצקי כי ההיענות לחיפוש עבודה נמוכה אפילו יותר מאשר ברבעונים מקבילים בשנים קודמות, ואת על אף שהצעות העבודה מתייחסות לעבודה בשכר מכובד של 8,000 עד 10,000 שקלים.

לדבריו אמנם בתחילה הייתה תנועה ערה של מובטלים שחיפשו עבודה חדשה, אך מהרגע בו הודיעה הממשלה כי היא מעניקה דמי אבטלה עד חודש יוני הבא "מחפשי העבודה נכנסו להדממה", כלשונו. "גם מי שתיאמנו להם ראיונות עבודה העדיפו להישאר בבית כי יש אבטלה לשנה".

טיקוצקי מספר על מסמך שהוצא ונשלח לשרים ובו קריאה לאמץ את המודל הגרמני, בו לא המובטלים הם שמקבלים את דמי האבטלה, אלא המעסיקים מקבלים את הסכום כדמי תימרוץ לקליטתם מחדש של עובדים שהוצאו לחל"ת. כל זאת בהתאם לשקיפות מלאה ולנתונים המוכיחים את החזרת העובדים לעבודתם. טיקוצקי מזכיר כי היעד הוא חזרה לרמה של פחות מארבעה אחוזי אבטלה, כפי שהיה ערב פרוץ הקורונה, וזאת בשעה שכיום הרמה עומדת על 21.5 אחוזי אבטלה.

עוד הוא מוסיף ומעיר כי השהייה הארוכה בבית צפויה לפגוע בסיכויי העובד לשוב לעולם התעסוקה בעתיד. "לגבי העובדים שנמצאים בחל"ת ונהנים מדמי אבטלה ממשלתיים יש לזה משמעות למה שיקרה ביוני 2021. שוק התעסוקה ייראה אחרת. הרבה מעסיקים יתרגלו לצמצום כוח העבודה, יגלו שהם לא צריכים את כל העובדים ויש סיכוי גבוה מאוד שכאשר העובדים ירצו לחזור לא יהיה להם מקום. בנוסף, שהייה מחוץ למעגל העבודה תגרום לכך שעובדים לא יתעדכנו בהתפתחויות השוק והעבודה, וכשהעובד ירצה לחזור לא תהיה לו המיומנות הנדרשת לשם כך".

"יש הרבה משרות והרבה עבודה, אפילו יותר מתקופה קודמת. יש גם משרות מהבית למי שחושש לצאת ולהידבק", חותם טיקוצקי.