האב השכול זעק: "אם זה לא מקרה קיצון אז מה זה מקרה קיצון?" ערוץ כנסת

ועדת החוץ והביטחון בכנסת דנה היום (חמישי) בהריסת בתי מחבלים בעקבות פסיקת בג"ץ השבוע שמנעה את הריסת בית המחבל שרצח את לוחם סיירת גולני עמית בן יגאל הי"ד.

אביו של עמית, ברוך בן יגאל, השתתף בדיון ויצא נגד החלטת השופטים: "בית המשפט העליון טעה בהחלטה שלו שהיא אפילו לא מוסרית".

לדבריו, "כל כוחות הביטחון שהיו שם, גם שב"כ גם צה"ל, שדיברו בדלתיים סגורות, יושב שם השב"כ שהוא הגוף המקצועי בנושא הזה ומסביר את העמדה שלו נחרצת, למען ההרתעה, אנחנו לא פה בשם הנקמה אלא לשם ההרתעה".

בן יגאל תקף את השופט ג'ורג' קרא, "אגב השופט קרא, זו לא פעם ראשונה. גם במקרה של רונן לוברסקי הוא ישב בהרכב ואז הוא היה בדעת מיעוט וגם אז הוא התנגד, לא יכול להיות מצב שאדם מביא את האג'נדה הפרטית שלו לכס המשפט, לא יכול להיות דבר כזה".

"לכן צריך להיות דיון בהרכב מורחב יותר וההחלטה צריכה להיות חד משמעית להרוס את בית המשפחה". בן יגאל גם דחה את הטענות לפיהן משפחתו של המחבל לא ידעה על מעשי האב, וטען כי המשפחה סעדה יחד והאב המחבל יצא לעליית הגג דרך הבית. מיד אחרי שיידה את האבן הוא שלח את בני משפחתו במהירות למיטותיהם.

יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ צבי האוזר קרא לממשלה לדרוש קיום דיון נוסף בבג"ץ בנוגע להריסת בית המחבל.

ח"כ עוזי דיין (הליכוד) אמר ''שמעתי את פסיקת בג"ץ ורציתי לבכות. זו חוסר הבנה מה היא הרתעה. אני לא בוטח בבג"ץ אני ממליץ שנקים ועדה שהרכבה והמנדט שלה יחייבו להתחשב בה בכל נושא הלחימה בטרור".

ח"כ עמית הלוי (הליכוד) אמר בדיון: ״פסק הדין הזה הוא קודם כל איוולת משפטית, אי הבנה של ההריסה כהרתעה ולא כעונש. בטרמינולוגיה מזעזעת קבעו השופטים שרצח חייל צה״ל אינו מוגדר כמקרה קיצון וביטלו כלאחר יד אפילו את ההרתעה המינימלית שדרשה מערכת הביטחון כדי למנוע את הרצח הבא ולאזן את האדרת הרוצח בחברה ממנה הוא בא״.

ח"כ איילת שקד: "כשרואים את הרכב השופטים, יודעים מה תהיה הפסיקה" ערץ כנסת

ח"כ איילת שקד (ימינה) אמרה כי צריך להגיש בקשה לדיון נוסף, ''זו החלטה של שר הביטחון והוא רוצה בכך. בשנת 2015 מזוז ביקש דיון עקרוני בסוגייה זו והשופטת נאור סירבה. אנחנו רואים לאורך השנים שופטים שרק רוצים שיאטמו חדר . יש כאן מובהק מקרה שמחייב הריסה. המחבל זרק את האבן מהבית. הורסים את הבית לא כענישה אלא כהרתעה. כוחות הביטחון תומכים בכלי הזה לשם הרתעה".

הרצל ומירב חג'אג', חברי פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות אשר שכלו את בתם סגן שיר ז"ל בפיגוע בארמון הנציב, אמרו בדיון: "אנו כמשפחות שכולות פוגשים את לקיחת הסמכויות המוקנות לשרים במקרים רבים ולא רק בבג''ץ. רק השבוע בדיון בבית דין לעררים בגירוש בני משפחת המחבל שרצח את שיר וחבריה ז"ל, פגשנו דיין אטום אשר מחזק את משפחת המחבל. הדיין אילן חלבגה, שהוא גם כנראה היה 'אלוף' בצה"ל והחליט לקחת לידיו סמכויות לו לא פסק שלשר הפנים אין סמכות לגרש אותם. במילה אחת- הזייה.

''אנו כמשפחות שכולות רואים איך בג''ץ ביטל במשך השנים את כל אמצעי הרתעה כנגד מחבלים, כגון: גרוש שלילת תושבות , פסק רק לאטום חדר אחד ועוד. כיום נשאר אמצעי הרתעה היחידי כנגד מחבלים והוא הריסת בתים, גם אותו בג''ץ דרך השופט מזוז ביטל השבוע ועשה צעד גדול לטובת המחבלים ומשפחותיהם. בג''ץ פוסק בצורה לא חוקית, מבטל חוקים של הכנסת שלא בסמכותו ומתערב בעניינים ביטחוניים שאינו צריך לעסוק בהם כלל. אנו דורשים מחברי הכנסת והממשלה להחזיר לעצמם את השליטה ויישום החוקים כך שייצרו הרתעה אמיתית''.

מתן פלג, יו"ר תנועת "אם תרצו" אשר השתתף בדיון בוועדת חוץ וביטחון, אמר כי "במקום שהשופט מזוז יפסוק על פי החוק הוא פוסק על פי משנתו הפוליטית ועושה שימוש בכוחו המשפטי על מנת לאסור על צה"ל לקדם מדיניות הרתעה נגד המחבלים ומשפחותיהם ע"י הריסת בתי המחבלים''.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ צבי האוזר הגיש הצעה להצבעת חברי הכנסת בסיכום הדברים של הדיון על הריסת בתי מחבלים: "ועדת החוץ והבטחון של הכנסת קוראת לממשלה לבקש דיון נוסף על החלטת בג"ץ בעניין הריסת ביתו של הרוצח של הלוחם עמית בן יגאל ז"ל. זאת גם בשים לב לגודל ההרכב ולמחלוקת בין שלושת שופטי ההרכב. יש להבטיח מתן כלים מעשיים למלחמה בטרור ובכלל זה על הממשלה לאמץ מדיניות לערער על החלטות שיפוטיות הפוגעות או עלולות לפגוע בהרתעה, במלחמה בטרור ובהגנה על חיילי צה"ל".