מחלוקת ביו"ש: נתניהו עבד עלינו?

ראש מועצת אפרת: דחיית החלת החוק הישראלי בעבור הסכם שלום עם איחוד האמרויות הוא מחיר ראוי. ראש מועצת בית אל: עשו עלינו סיבוב.

ערוץ 7 , כ"ג באב תש"פ

מחלוקת ביו"ש: נתניהו עבד עלינו?-ערוץ 7
נתניהו
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

ההסכם ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות שכולל בתוכו דחייה של החלת הריבונות ביהודה ושומרון, עורר מחלוקת בין ראשי ההתיישבות.

ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי אמר כי "ההסכמה הישראלית לדחיית החלת החוק הישראלי בישובים היהודים ביהודה ושומרון היא מחיר ראוי".

לדבריו, "שינוי הכיוון בתפיסה כי ההתיישבות אינה מכשול לשלום ימשיך להוביל אותנו גם בעתיד ומתוך כך ראוי שנכין את עצמנו להחיל את החוק הישראלי ביו''ש".

מנגד, ראש מועצת בית אל שי אלון זעם על דחיית הריבונות ותקף: "עשו על המתנחלים סיבוב. העתיד שלנו נמצא ביהודה ושומרון ובהחלטות אמיצות שיקבלו מנהיגינו. לא בהסכמים שהיום נחתמים ומחר לא שווים את הנייר עליו נכתבו. מכרו אותנו".

גורם מדיני בכיר שהתייחס להסכם בין ירושלים לאבו דאבי, הבהיר: ''הריבונות על הפרק ומחויבים לה. ממשל טראמפ ביקש להשהות זמנית את ההכרזה כדי לממש תחילה את הסכם השלום ההיסטורי מול האמירויות''.

ח''כ בצלאל סמוטריץ' מסיעת ימינה הגיב: ''‏נרמול היחסים עם איחוד האמירויות הוא צעד חשוב, אבל הוא אינטרס שלהם מול אירן כאויב משותף לא פחות משהוא אינטרס שלנו ולכן לא יעלה על הדעת שאנחנו נידרש "לשלם" בתמורתו בהקרבה של אינטרס חיוני כמו החלת הריבונות ביהודה ושומרון והורדת איום הקמת מדינת הטרור הפלשתינית מסדר היום".

ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי, תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות הסכם נרמול היחסים עם איחוד האמירויות, ואמר כי "לצד ההסכם ההיסטורי עם איחוד האמירויות, אי אפשר להתנות אותו בארץ ישראל. ארץ ישראל לא ניתנת למשא ומתן ואני מצר על החלטת ראש הממשלה לוותר על החלת הריבונות".

"אני קורא לראש הממשלה - ממש את הבטחת הבחירות להחלת ריבונות על יהודה ושומרון, אני דורש ממך, קיים מה שהבטחת לעם ישראל ולמיליון המצביעים שלך. שום הסכם נרמול יחסים עם מדינה זרה לא צריך לבוא על חשבון חצי מיליון תושבי יהודה ושומרון ולא מצדיק את המשך הפלייתם".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן הגיב להסכם ההיסטורי ותקף ''נתניהו הונה את ציבור הבוחרים שלו ומכר את יהודה ושומרון בשביל פיסת נייר מדינית. אני מצפה מראש הממשלה להצהיר על החלת הריבונות. יש גבול לציניות ולאחיזת העיניים של נתניהו".

ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן אמר כי "אם אכן מדובר בעיסקת דחיית הריבונות תמורת הסכם שלום עם איחוד האמירויות, הרי זהו דבר חמור מאוד. זכותנו הנצחית על יהודה ושומרון וזכויות האזרח של הישראלים החיים ביו"ש, אינם נושא למשא ומתן לא עם השכנים הקרובים ולא עם השכנים הרחוקים.

''אנחנו מברכים על כל הסכם שמנרמל את מזרח התיכון ובלבד שלא יושג על ידי ויתורים על אדמת מולדת. הציפייה שלנו שכפי ראש הממשלה יודע להיות לולייאן פוליטי בזירה פנימית, ידע גם בזירה הבין לאומית להביא את הריבונות אשר הבטיח לעם ישראל אין ספור פעמים", הוסיף נאמן.