אריה בכרך
אריה בכרך צילום: עצמי

ד"ר אריה בכרך מתייחס היום (חמישי) בטורו השבועי בערוץ 7 ל'נאום הפיוס' של ח"כ תהלה פרידמן מסיעת כחול לבן.

בכרך משבח את "הנאום כובש הלבבות, נאום של פיוס חברתי" בו השוותה חברת הכנסת בנאום הבכורה בכנסת בין תקופתנו לתקופת בית שני, וקראה לאיפוק חברתי של כל המגזרים, אהבת האחר, הכלתו, כיבוד דעותיו והבנה לכאבו.

"גם אני התרשמתי מדבריה ואפילו התפללתי בליבי מי ייתן ודבריה ותקוותיה יתגשמו במהרה", אמר בכרך ומיד הוסיף הסתייגות, "אבל, סרבתי להתרגש ולהתפעל ולאמץ את דבריה, כבר שמענו בעבר נאומי קריאה לפיוס חברתי ואהבת ישראל", אמר והזכיר את נאומיהם של כלת פרס ישראל מרים פרץ בטקס הענקת הפרס, הדברים של אמהות שלושת הנערים שנחטפו, וקריאתם של מי שמכנה ד"ר בכרך "רבני התקשורת".

נאום הפיוס של תהלה פרידמן ערוץ כנסת

בכרך אומר כי השתייכותם של כל הדוברים למגזר הציונות הדתית והוסיף, "גם אני אעלה על גדותי ואתרגש כשאשמע נאום כזה יוצא מפיו של יאיר לפיד מי שרואה את עצמו מועמד לראשות הממשלה, של כולם, או מפיו של כל נציג אחר של השמאל הקיצוני, כמו למשל ניצן הורוביץ, תמר זנדברג".

בכרך מזכיר את דבריו הקשים של אברום בורג ערב הגירוש מגוש קטיף, "בורג 'הרגיע' אותנו ואמר 'לא תהיה מלחמת אחים. מפני שהם אינם אחים שלי'. הבנתם? פיוס? הכלה? הבנה לכאבו של השני? הכל נכון, אבל הם? (אנחנו) אינם אחים שלו. עד היום טרם גינה מאן דהוא את ההיגד המגונה הזה. בורג לא נודה בשל דבריו, להיפך הוא המשיך להיות חביב התקשורת העסוקה בהסתה המתמשכת".

בכרך ממשיך ויוצא נגד הסיסמא "באהבה ננצח" שליוותה את המאבק נגד הגירוש מגוש קטיף, "באהבה לא מנצחים. ב-100 השנים האחרונות למדנו שבאהבה לא מנצחים אף אחד. האם האהבה מנעה את הפינוי האלים והמיותר בעמונה?"

לדבריו כל עוד אין קריאות דומות לקריאתה של ח"כ פרידמן המגיעות מהצד השאמלי של המפה הפוליטית הוא "מסרב להתפעל מנאומי הפיוס של ח"כ פרידמן ודומיה".

"גם אני חרד ממלחמת אחים, אולם הרכנת ראש והושטת הלחי השניה, בשום פנים לא תציל אותנו ממלחמת אחים. את השנאה ואת פרצי האלימות בהפגנות בלפור צריך להכניע ולמגר, לא לקל ולר להכיל. ניצן לעשות זאת על ידי השלטת שלטון החוק באופן שיוויוני. לא על ידי סוכני השמאל כמו אסתר חיות ושאר תלמידיו של אהרון ברק שהשתלטו על שלטון החוק ומיישמים אותו על מנת לסרס את הדמוקרטיה.

בשיח ציבורי רחב להבהיר את מהות הדמוקרטיה על זכויות וחובות הרוב, תוך הסכמה רחבה של כל פלגי העם.

בינתיים אני עדין מצפה לגינוי חריף של מנהיגי האופוזיציה לגסות הרוח ולאלימות המילולית והפיזית של המפגינים, על מנת שאוכל להבין שאכן החרדה משנאת האחים היא נחלתם של כולם. כך נוכל כולנו לאמץ נאומה היפה של חברת הכנסת תהלה פרידמן".