סיכויי ההצלחה לפיילוט נשים - פחות מאחוז

בתשובת צה''ל לבג"ץ הסיירות, ציינו גורמי הצבא כי סיכויי ההצלחה לשילוב נשים בחי"ר שואפים לאפס.

ערוץ 7 , כ"ג באב תש"פ

הפיילוט הקודם
הפיילוט הקודם
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

במסגרת תשובת צה''ל היום (חמישי) לבג"ץ בנושא שילוב נשים לסיירות ויחידות מיוחדות של לוחמי רגלים, התייחס הצבא גם להיבטים הפיזיולוגיים כפי שהצטברו בניסויים הקודמים במשך השנים בהן מתאמץ צה''ל לשלב לוחמות.

ביחס לשילוב נשים בשריון הגבולות נכתב בתשובת הצבא "נשים יכולות להשתלב בהצלחה ב9 מתוך 14 מקצועות שבחן הצוות בכפוף למיון מתאים ובתנאים מסויימים שהצוות פרט. יצויין כי בחלקם כבר שולבו חיילות".

"ביחס לחמישה מקצועות נוספים בהם לוחם חי"ר לוחם שריון ושלושה תפקידי לחימה בחיל ההנדסה נקבע כי ישנה סבירות נמוכה לאפשרות שילוב נשים בהם, לאור בחינת הפעולות שיש לבצע במסגרתם, והדרישות הפיזיולוגיות והגופניות הנדרשות בהם". הצוות ציין, כי פחות מ-1% מהמיועדות לשירות יתאימו בנתוניהן לנדרש. בהתאם לכך, תפקידים אלה לא נפתחו לשירות נשים. יחד עם זאת, כאמור לעיל, במהלך השנים שולבו נשים בהרחבה כלוחמות חי"ר קל (אך כאמור לא בכל תפקידי החי"ר).

בארגון תורת לחימה הגיבו על תשובת הצבא לבג"ץ "הנה כי כן, צה"ל מודיע במלוא האחריות והרצינות כי הסיכוי להצלחת הדרישה ההזויה של ארגוני הפמיניזם הרדיקלי עומד על 1% בלבד. לא יימצא אף ארגון עסקי או ניהולי שיקדם פרויקט עם אחוזי הצלחה כאלו, בעוד המחיר הכלכלי, הבריאותי, החברתי והביטחוני - גבוה מאד.

צה"ל שפך כבר מליונים על ניסויים למיניהם בגלל לחצים ואג'נדות - שנכשלו בזה אחר זה. הסיטואציה בה צה"ל נמצא כעת, על פי דברי הצבא, מעידה כאלף עדים כמה כפיה רדיקלית ומשפטית מצמידה אקדח לרקה של מערכת הבטחון, המתמודדת מול איומים מחוץ ובתוך גבולות הארץ, ומול מגיפת הקורונה. אנו מחזקים את הרמטכ"ל אביב כוכבי גם אל מול מערכה זו ומקווים כי לא ישבר כפי שקרה לקודמו".

הרמטכ"ל אביב כוכבי הודיע היום (חמישי) לבג"ץ כי הוא ממנה את מפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק, לעמוד בראש צוות שיבחן את שירות הנשים בצה"ל כלוחמות ביחידות עילית וגדודי החי"ר. זאת, בתשובה לעתירת ארבע מועמדות לשירות הביטחון נגד הצבא בנושא.

יחד עם סטריק מונו לצוות תת-אלוף אליעזר טולדנו, קצין רפואה ראשי וקצינות נוספות. הצוות יבחן את שילובן של נשים על כלל היבטיו, בהם היבט פיזיולוגי-רפואי, שיבוץ ותכנון כוח אדם, מנגנוני מיון, פיתוח הפיקוד העתידי, היבטים הקשורים במילואים, היבטים הנוגעים לשירות המשותף ועוד.