אלירן מזוז לוקח אתכם לטיול: "שני לילות למדבר"

עידו שטיינר דולה עבורכם פנינים מקרקעית המוזיקה הישראלית-יהודית, והפעם: המלצה מוזיקלית וראיון עם אלירן מזוז.

עידו שטיינר , כ"ד באב תש"פ

אלירז מזוז
אלירז מזוז
צילום: מתוך הקליפ

מכירים את התחושה של מחנק בגרון ורצון לברוח למקום שקט? איזה מדהים זה לארוז תיק קטן, פק"ל קפה, כמה כלי נגינה ולנסוע עם חבר טוב למדבר לכמה ימים של ניתוק מכל הרעש. על זה בדיוק מדבר השיר.

את אלירן מזוז (31, נשוי ואב לשלושה, מתגורר בתקוע) אני מכיר דרך אנסמבל יעלה וג'עלה - שני הרכבים אתניים בהם הוא מנגן. אני עוקב אחריו בפייסבוק כבר תקופה ונהנה מהקטעים הביתיים והמצוינים שהוא מעלה מדי פעם, אך רק עכשיו כששמעתי את השיר החדש נפל לי האסימון.

בשיר 'שני לילות למדבר' יש משהו מאוד אותנטי. מדבר פשוט. איש פשוט. משהו מאוד ישראלי. אין פה הרבה תחכום אבל זה בדיוק מה שיפה ונעים - החיבור למקום הפשוט שבתוכנו, לחיים עצמם.

אני שומע בשיר געגוע לארץ ישראל וכמיהה לשלווה ושקט פנימי. הקליפ שצולם על ידי חי אפיק המוכשר הצליח לתת לי חוויה של יציאה לשטח, כאילו אני נמצא שם.

אני מזמין אתכם למצוא מקום שקט, לשים אזניות טובות ולצפות בקליפ. אחר כך אתם מוזמנים להמשיך ולקרוא ראיון מרתק שערכתי עם אלירן לרגל צאת השיר.

ספר קצת על עצמך

אני חלק מהרכב שנקרא אנסמבל יעלה כבר כמה שנים, אנחנו מקליטים, מופיעים וממש עכשיו מוציאים אלבום בכורה. בחצי שנה האחרונה התחלתי לעבוד על החומרים האישיים שלי שנוגעים בכמה עולמות במקביל - פיוט ומקאם, שירי משוררים ישראלים וגם חומרים אישיים שלי שכתבתי והלחנתי.

ממה אתה מתפרנס?

אני מורה למוזיקה בבית ספר. מלמד ילדים ובני נוער בתקוע, אפרת, ובמקור חיים. אני מנגן באירועים וחתונות עם הרכב שמביא ניחוח אתני ארצישראלי שנקרא ג'עלה. רק לאחרונה התחלתי להוציא את החומרים האישיים שלי.

למה לא עשית את זה עד עכשיו?

שאלה טובה. חשתי פחד, כי צריך אומץ בשביל לשחרר מוזיקה אישית. יש כל כך הרבה מוזיקה בעולם וצריך להאמין בקול שלי, שיש לי משהו מיוחד לתת. הייתי צריך הרבה אומץ בשביל זה. כשאתה מופיע עם הרכב של הרבה נגנים בקונספט של פיוטים זה משהו אחד, אבל לשים את עצמי בפרונט על הבמה ולהגיד את מה שיש לי להגיד דרש ממני תהליך. התבשלתי עם זה הרבה זמן.

רק לאחרונה התחלתי לפרסם כל מיני דברים בפייסבוק. קיבלתי תגובות חמות וזה נתן לי דרייב. כשראיתי שהמוזיקה שלי פוגשת אנשים במקומות העמוקים שלהם זה נתן לי כח.

השיר החדש הוא חלק מאלבום? יש לך בראש קונספט מסוים?

זה קצת מצחיק, אבל האמת היא שבכלל לא תכננתי להקליט את החומרים שלי. לפני חצי שנה פניתי למפיק המוזיקלי אילן קינן כדי שילמד אותי איך להקליט גיטרות בבית. אני מנגן בגיטרה, סאז ועוּד ורציתי ללמוד איך להקליט בעצמי. באתי לאולפן שלו והתחלנו לנגן. אמרתי לו: יאללה בוא נקליט שיר. תוך שלוש שעות הקלטנו את הגיטרות והשירה של "שני לילות למדבר". מאז הקלטנו עוד כמה שירים ואז הגיעה הקורונה, מה שמנע מאיתנו להמשיך בהקלטות, אז החלטנו לעבוד על השירים שכבר הקלטנו ולהוציא אותם לאור. לא תכננתי שבאמת יצא מזה משהו. הרגשתי מוצף ורציתי לשחרר מה שבתוכי. הקלטנו בסך הכל חמישה שירים ופתאום הבנתי שיש פה כיוון לאלבום.

כשצפיתי בקליפ הרגשתי שיש לך חיבור חזק לארץ ישראל, למסורת ולאדמה. אני מרגיש נכון?

נכון. יש לי כמה שורשים מאוד עמוקים שמהם נובעת המוזיקה שלי. אני מאוד מחובר לשירי ארץ ישראל. בילדותי האזנתי המון לנעמי שמר ושירי עם ישנים שכידוע היו מאוד מחוברים לארץ ישראל. מצד שני ינקתי את התרבות השורשית של המשפחה וסבא שלי שעלה מג'רבה. ספגתי את הפיוטים בבית הכנסת, את המנגינות הפשוטות והעתיקות. היצירה האישית שלי יונקת משני המקומות הללו.

איך משתלבת היצירה האישית שלך יחד עם הוראת המוזיקה?

היצירה האישית שלי היא החלק הרוחני והעבודה עם התלמידים מהווה עבורי מסגרת וקרקע יציבה שממנה אני יכול לעוף. אנחנו בתקופה פוריה בתחום האמנות והמוזיקה וזה בא לידי ביטוי גם אצל הנוער. הם רוצים לנגן ולשיר, להביע את הקול הפנימי שלהם, והתפקיד שלי הוא להדריך אותם איך להוציא את הקול הזה בצורה נכונה מתוך הקשבה והרמוניה קבוצתית.

ספר קצת על השיר מהזווית שלך

המדבר מאוד נוכח בחיים שלי וכתבתי כמה שירים על המדבר. לפני שהתחתנתי הייתי יוצא פעם בחודש לטיול ארוך למדבר יהודה ומאוד התחברתי לעצמי דרך המדבר. הפשטות, היופי הנקי שלו. אין עצים, צמחיה או מים. יופי פשוט. כמו בחיים גם למדבר יש צד מפחיד; תהומות, סכנות, שבילים מבלבלים. כמובן שיש קסם בחרמון, בבניאס ובכנרת, אבל במדבר יש משהו מיוחד שמנקה אותי ומחזיר אותי לפשטות ולשורש שלי, מפנצ'ר את האגו, כאילו הוא אומר לי "אתה בנאדם כמו כולם. אל תעוף על עצמך יותר מדי".

 

#רגע_שיא
כל כך נהניתי משני הבתים של השיר, שלא חשבתי שיכולה להיות עוד התפתחות מעניינת, אך הופתעתי בחלק השלישי של השיר בו אלירן שר ללא מילים. יש שם קסם ונגיעה במה שמעבר, במה שנמצא בין השורות

#מילים
המדבר כמשל. היופי והפחד שבו כמו בחיים שלנו

#מוזיקה
כיף באוזן. הפקה בלי הרבה כלים - גיטרות, כלי מיתר וכלי הקשה. לא צריך יותר מזה.

#מילה_ליוצר
נהניתי מהאותנטיות שלך. תמשיך לעשות מוזיקה טובה ולשתף אותנו במה שעובר לך בפנים

-

עידו שטיינר הוא מומחה שיווק דיגיטלי לאמנות, תרבות ומוזיקה יהודית. לפייסבוק של עידו שטיינר