הנשיא טראמפ:
ישראל הסכימה לא להחיל ריבונות, זה ויתור חכם

נשיא ארה"ב סיפר על החלטת נתניהו לבטל את תוכנית הריבונות כדי לאפשר את ההסכם ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד באב תש"פ

פרידמן וקושנר לצדו של טראמפ בבית הלבן
פרידמן וקושנר לצדו של טראמפ בבית הלבן
REUTERS

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס הלילה (שישי) להסכם השלום ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות שהתאפשר בתיווך מלא של הבית הלבן.

בתדרוך לכתבים גילה טראמפ כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים לא להחיל ריבונות ביהודה ושומרון והדגיש ''זה יותר מאשר להוריד את זה מהשולחן. הם הסכימו לא לבצע זאת. זה ויתור חכם מאוד מצד ישראל. כרגע הסיפוח ירד מהשולחן''.

לדברי טראמפ, "ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות הוא פריצת הדרך הגדולה ביותר מאז הסכם השלום בין ישראל למצרים. אני חושב שהפלסטינים, גם אם הם לא אומרים זאת, רוצים להיות חלק מהשלום עם ישראל, והם יבואו עכשיו כשהם רואים מדינות חזקות חותמות על הסכם עם ישראל''.

לפני הנשיא טראמפ דיבר שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן שאמר: "אי אפשר לעשות שלום באזור וריבונות באותו זמן. אנו שמים את השלום במקום גבוה יותר בסדר העדיפויות על פני סיפוח".

אמש הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא לא מתכוון לוותר על החלת הריבונות ביהודה ושומרון. ''אין שום שינוי בתוכנית להחיל את הריבונות, בתיאום מלא עם ארה״ב. אני מחויב לכך וזה לא השתנה. הנושא הזה נשאר על השולחן. הוא הגיע לשולחן בזכות המאמצים שלי'', אמר נתניהו.

לדבריו, ''הנשיא טראמפ הכניס לבקשתי את תוכנית הריבונות ליוזמת השלום. הנשיא ביקש שישראל תמתין זמנית ביישום הריבונות''.

לפני כן הבהיר גורם מדיני בכיר כי החלת הריבונות ביו"ש עדיין נמצאת על השולחן. ''הריבונות על הפרק ומחויבים לה. ממשל טראמפ ביקש להשהות זמנית את ההכרזה כדי לממש תחילה את הסכם השלום ההיסטורי מול האמירויות", אמר הגורם הבכיר.

מנגד, בארה"ב ובאיחוד האמירויות לא הסתירו שהכוונה בהסכם היתה להוריד את נושא הריבונות מסדר היום הציבורי.

בכיר בבית הלבן אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי במקום לעסוק בריבונות, "ישראל בעתיד הנראה לעין תהיה ממוקדת בבניית מערכת היחסים החדשה. אנחנו מכינים את הקרקע להסכמים נוספים".

בכיר במשרד החוץ של איחוד האמירויות הוסיף כי "ההחלטה הישראלית להוציא לפועל את הסיפוח הייתה מדאיגה וחייבה פשרות מצד כולם, מהסוג שיכול לקדם את פתרון שתי המדינות".