דיוויד פרידמן: אסור היה להחמיץ את הסכם השלום

שגריר ארה"ב בישראל: הריבונות לא יורדת מהשולחן ואני משוכנע שיבוא יום והקהילות הישראליות ביהודה ושומרון יהפכו להיות חלק מישראל.

ערוץ 7 , כ"ד באב תש"פ

דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמן
צילום: רויטרס

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, הסביר הלילה (שישי) מדוע היה צורך להשעות את התוכנית להחלת ריבונות ביהודה ושומרון כדי לאפשר את הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות.

בשיחה עם ''ישראל היום'' אמר פרידמן כי "המילים המופיעות בהצהרה המשותפת נבחרו בקפידה. לא במקרה נעשה שימוש במונח 'השעיה'. הריבונות לא יורדת מהשולחן ואני משוכנע שיבוא יום והקהילות הישראליות ביהודה ושומרון יהפכו להיות חלק ממדינת ישראל.

''אנו פרסמנו את חזון השלום ואנו מחויבים אליו, כולל למרכיב שהופך חלק מהשטחים של יהודה ושומרון לישראלים", אמר השגריר וציין "הריבונות מושעית אך איני רוצה לנקוב בתאריך או לומר לכמה זמן".

בשיחת טלפון מהבית הלבן הוסיף השגריר כי "הנשיא טראמפ זיהה הזדמנות (להגיע להסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות) והיה עלינו להחליט מהם סדרי העדיפויות. אי אפשר היה להוציא לפועל יחדיו את שני הדברים (הריבונות וההסכם) באותו זמן, ולכן היה עלינו לקבוע מהם סדרי העדיפויות. זהו הסכם שלום שתהיה לו חשיבות אדירה לישראל ואסור היה להחמיץ אותו", הוסיף פרידמן.

אמש הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא לא מתכוון לוותר על החלת הריבונות ביהודה ושומרון. ''אין שום שינוי בתוכנית להחיל את הריבונות, בתיאום מלא עם ארה״ב. אני מחויב לכך וזה לא השתנה. הנושא הזה נשאר על השולחן. הוא הגיע לשולחן בזכות המאמצים שלי'', אמר נתניהו.

לדבריו, ''הנשיא טראמפ הכניס לבקשתי את תוכנית הריבונות ליוזמת השלום. הנשיא ביקש שישראל תמתין זמנית ביישום הריבונות''.

לפני כן הבהיר גורם מדיני בכיר כי החלת הריבונות ביו"ש עדיין נמצאת על השולחן. ''הריבונות על הפרק ומחויבים לה. ממשל טראמפ ביקש להשהות זמנית את ההכרזה כדי לממש תחילה את הסכם השלום ההיסטורי מול האמירויות", אמר הגורם הבכיר.