דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום: רויטרס

האם המדליף האמריקאי שנמלט לרוסיה יזכה בקרוב לחנינה ויוכל לשוב למולדתו?

בארה"ב מתגברות השמועות כי הנשיא טראמפ שוקל להעניק חנינה לאדוארד סנודן, עובד הסוכנות לביטחון לאומי לשעבר שהתפרסם לאחר שהדליף מידע על תוכניות המעקב של המודיעין האמריקאי, ונאלץ להימלט מארה"ב ולמצוא מקלט ברוסיה.

השמועות החלו לאחר שהנשיא טראמפ אמר בראיון ל"ניו יורק פוסט" יש הרבה אנשים שחושבים כי הוא לא זוכה ליחס הגון. אני שומע את זה. הרבה אנשים עומדים לצידו. אני לא מכיר אותו, מעולם לא פגשתי אותו, אבל הרבה אנשים עומדים בצד שלו", אמר הנשיא טראמפ.

דבריו של הנשיא מבטאים מהפך לא צפוי בדעותיו, לאחר שבעבר כינה את סנודן "בוגד הראוי להוצאה להורג". ביום שישי קרא המחוקק הרפובליקני מקנטאקי, תומאס מאסי, לנשיא טראמפ להעניק חנינה נשיאותית לסנודן. "על הנשיא טראמפ לחון את סנודן", צייץ מאסי.

סנודן בן ה-37 הדליף בחודש יוני 2013 מידע מסווג ל"גארדיאן" וכן ל"וושינגטון פוסט" על תוכניות הריגול של הסוכנות לביטחון לאומי אחרי אזרחים. לאחר שמשרד המשפטים הגיש נגדו תביעה בגין עבירה על חוק הריגול, נמלט סנודן להונג קונג ומשם המשיך לרוסיה, שם הוא מתגורר ככל הנראה עד היום.

ההדלפות שלו עוררו סערה עצומה, כאשר רבים כינו אותו "בוגד" ודרשו להעמידו למשפט, בעוד אחרים טענו כי הוא חשף מידע חשוב על מידת החדירה מצד השלטונות לפרטיותם של אזרחים רבים בארה"ב. בשנת 2016 החלו מספר ארגוני זכויות אדם להחתים אזרחים על עצומה הקוראת להעניק חנינה לסנודן. בשנת 2017 הגיע מספר החתימות על העצומה למיליון, והיא הוגשה לבית הלבן.